Atacuri de panica

Anxietate
Intrebare postata de ancu cu 14 ani in urma

As dori sa stiu daca exista vreun tratament pt. atacurile de panica de care sufar. Nu reusesc sa ma urc intr*un avion de frica ca voi suferi un atac de panica, mai mult e frica de faptul ca voi sta inchisa intr-un spatiu cateva ore, fara posibilitatea de a fi tratata in cazul in care voi suferi un atac de panica. Se manifesta cu transpiratii abundente, tahicardie, si cel mai grav cu senzatie de sufocare. Ce as putea sa fac, ce medicamente sa iau, cum sa le controlez?Va rog ajutati-ma, traiesc marea majoritate a timpului in strainatate si sunt nevoita sa fac mii de kilometri in masina din cauza acetei probleme,cand ma deplasez catre si dinspre Romania, nu pot merge nici in vacanta cu avionul, trebuie sa existe o solutie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (39)

sah (acum 14 ani)

//sfatulmedicului.ro/comunitate/anxietatea-si-fobiile/atacuri-de-panica_20554 - s-a mai discutat si aici despre acest subiect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

buna
si eu sufar la fel,fac atacuri de panica foarte frecvent,mi-au transformat viata intr-un cosnar.An fost la medic si acum urmez un tratament cu xanax si ince ceva de tensiune pentru ca eu cand fac atacul mi s eridica si tensiunea.id-ul meu este irimurg in caz ca vrei sa vb despre asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parvu nicoleta (acum 14 ani)

traiesc un stres continu cu prietenul meu care sufera de atacuri de panica, desi are o medicamentatie necesara acestei boli, relatia cu cei din jur este deteriorata in fiecare zi,este nervos din orice si mai tot timpul incearca sa stea izolat.Trist 10 minute apoi vesel pentru o perioada foarta scurta ,dar mereu respingator ,cu oamenii din jur , parinti frati prieteni...cateodata simt ca nu are nici un sentiment pentru nimeni...am incercat sa il ajut cum am crezut ca e mai bine , incurajari vorbe prietenoase , il menajez tot timpul dar vad cu regret ca nu are bunavointa sa isi controleze anumite impulsuri ...parca nu vrea sa se ajute singur, pentru ca de cele mai multe ori vointa face mult mai mult decat medicamentatia...cateodata trebuie sa vrei sa te faci bine sa lupti sa crezi in tine sa vrei sa traiesti normal sa ai visuri sa stii sa razi...cred ca o terapie la un medic psiholog ar ajuta mult...dar prietenul meu nu mai stie ce vrea...asa cred...si nu stiu cum sa-l determin sa accepte o astfel de terapie...cateodata mi-e si frica sa-i mai vorbesc...va rog dati-mi un sfat!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

@nicoleta: medicamentele nu ajuta mai deloc (dupa cate se intelege din mesaj)." Trist 10 minute apoi vesel pentru o perioada foarta scurta" = simptom al disfunctiei bipolare. Cand il prinzi intr-o stare de buna dispozitie discuta cu el si fa-l sa inteleaga ca poate iesi din starile de nervozitate cu ajutorul psihoterapiei (pastilele sunt apa de ploaie, nu te vindeca in astfel de afectiuni ci numai le amana). iti recomand sa il duci la un medic homeopat, tratamentele naturiste specifice bolii lui ii vor da putere sa se vindece (vointa despre care vorbesti). Nu multa lume cunoaste eficienta remediilor naturiste din pacate ... Dragoste cu forta nu merge, deci nici dusul la medic pe sus. Daca menajatul si vorba buna nu dau roade... incearca sa fi mai autoritara. numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 14 ani)

Buna ziua,ma numesc Florin am avut un vis de moarte si m-o prins pe pe partea stnaga simt dureri:dureri de cap,dureri de stomac,dureri de spate,transpirati.M-ai mult partea stanga mi-o afectato.Sunt asas de un 1 intreg am fost la tot felulu
de medici si nimenea nu me-a gasit nimic.
CINE MA POATE AJUTA VA ROG SA MA CONTACTEZE LA NR:0742180091 SAU LA ID :[email protected] VA MULTUMESC!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jules (acum 14 ani)

ce s-a intamplat inainte de vis, v-ati certat? ati fost in vizita la cineva? parerea mea este ca ati fost "legat" (deocheat). Cunosc persoane care au suferit ani de zile din cauza unor atacuri energetice si s-au facut bine mergand la preoti buni clarvazatori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 14 ani)

pt.jules.nu.mam.certat.mam.pus.dorm.si.am.a visat.ca.mor.si.mam.trezit.cu.un.fel.sufocare.pe.par.stanga.cap.inima.su focare.ame.greata.abominale.fara.chef.de.fiata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nelu (acum 14 ani)

am si eu atacuri de panica am luat xanax si arktis 4 luni si am intrerupt tratamentu ca ma simteam mai bine dupa 2luni am iar probleme ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rody_32 (acum 14 ani)

id-ul meu e rodica_cosmina2000.cauta-ma acolo si vei trece mai usor peste tot...astapt sa ma cauti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 13 ani)

pai dar nu ai facut nimic k l ai incetat,aceleasi medicamente le am luat si eu numai k mai aveam niste picaturi de haloperidol.dar am urmat cel putin 1 an tratamentu.ma ajutat f mult si ma simt mult mai bine .incearca sa mergi la o slujba la biserica se numeste SFANTUL MASLU se tine vinerea si o sa te ajute extrem de mult.fac asta de cel putin 2 ani,in rest ce pot spune nu va descurajati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

tratamentele medicamentoase fara psihoterpie nu au efect pe termen lung, de aici si dependenta pe care o pot da aceste pastile tocmai pt ca iti ofera calmul de care ai nevoie. Fara eliminarea din constient sau din subconstient a factorilor generatori de panica (frica) sansele cele mai mari sunt ca afectiunea sa reapara si repede. Iti recomand sa mergi la un medic homeopat pt tratament! tratamentele naturiste sunt mult mai "soft" pt organism si nu dau dependenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CORINA (acum 14 ani)

BUNA.CRED CA SI EU SUFAR DE ACEASTA BOALA.IN URMA CU 4 ANI AM FOST INTERNATA IN SPITAL.TRANSPIRAM FOARTE TARE,IMI BATEA INIMA REPEDE ,AM FOST LA PSIHIATRU AM LUAT UN TIMP MAI MULTE MEDICAMENTE CARE MAI RAU MI-A FACUT ERAM TOT MOLESITA DUPA UN TIMP MI-AM REVENIT.DSOCTORUL DIN SPITAL MI-A ZIS CA AM LIPSA DE CALCIU MARE AM LUAT SI CALCIU IN VENA.DAR AM MERS SI LA BISERICA SI PREOTII AU FACUT MULTE SLUJBE SI AM FOST SI LA MASLU .IN FINE MI-AM REVENIT ATUNCI SI CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU.DAR ACUM A REVENIT DIN NOU BOALA ASTA.CAND MERGEAM PE Strada aveam probleme cu gatul adica tot imi venea sa inghit repede si imi este rau de masina ma ia cu calduri cand intru in masina si cand era aglomeratie.dar de 2 luni mi-a prescris medicul calciu cu magneziu si zinc ,si nu mai am probleme cu gitul,dar in masina tot imi este rau.eu sper ca daca mai iau calciu o-sa imi revin.asa ca incercati si dumneavostra.paaaaa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SIMION MIHAI-CRISTIAN (acum 14 ani)

SUFAR DE ATAC DE PANICA IN UNURMA UNOR FONDURI DE CONSUM DE DROGURI.M AM LAST DE ELE DAR AM RAMAS CU SECHELE PE CREIER DOARECE ERA SA FAC UN STOP IN TIMP CE FUMAM CU PRIETENI LA O DISTRACTIE UN JOINT.CRED CA VOI SCAPA DE ACEASTA BOALA CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU PRIN POSTURI SI RUGACIUNE
MEDICAMENTELE ITI FAC MAI MULT RAU.AM ACELEASI SINTOME CA VOI.MEDICI ISI DAU DOAR CU PAREREA.FIECARE PERSOANA IN PARTE ARE SINTOME DIFERITE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 14 ani)

Eu sufar de atacuri de panica de multi ani.Mi se dadea la spital bromazepam si calciu cu magneziu cand ma duceam in timpul crizei.Am avut si o perioada de un an in care nu am mai avut atacuri, in care mi-am permis sa mananc ciocolata si sa beau si eu niste bere ca omu:, dar de unde ca anul acesta au reaparut si mai agresive.Am fost si internata si iau acuma xanax cu fevarin si mi s-a dat si stilnox ptr somn insa nu iau si zyprexa pe care am intrerupt-o ptr ca imi dadea intepaturi la inima.Tratamentul l-am oprit de capul meu.Nu ma simt mai bine decat inainte desi iau medicamente.Merg si la psiholog si am invatat sa ma lupt cu mine insami, nu e deloc usor.Atacurile imi apa in somn si ma trezesc si nu mai dorm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rody_32 (acum 14 ani)

buna..
am citit ce ai scris..si eu sunt in aceeasi situatie...de 7 ani.id-ul meu e..rodica_cosmina2000.cauta-ma acolo si vb.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 14 ani)

draga ANCU eu am 21 de ani si fac atac de panica de mica.si eu am avut problema cu avionul dar pana la urma am invins-o si stii cum?fiind obligata de circumstante sa ma urc in avion.nici nu ajunsesem la cheking si deja mi se inp***asera picioarele si simteam ca raman fara aer.nu mai zic cand am trecut in zona neutra,simteam ca totul se prabuseste ca peretii ma sufoca.voiam sa cer ajutor dar cui?eram singura.m-am uract in avion si a inceput calvarul.transpiratii.lipsa de aer.tremuraturi.m-am lasat in voia Domnului,am zis cum o vrea EL.m-am asezat pe scaun,mi-am pus centura si am inceput sa ma gandesc la lucrurile frumoase.ca sa treci peste atacul de panica trebuie mai intai sa il intelegi.eu fac si tratament medicamentos cu clonazepam,sub supravegerea medeicului si ma declar multumita.iti doresc mult succes si sa ne trimiti o poza facuta in avion

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALINA (acum 14 ani)

Observ cu neplacere ca aceleasi simptome le am si eu si credeti-ma daca as descoperi un tratament m-as duce ditect la cele mai vizionate programe tv si cele mai citite reviste din lume.Nu multi sunt cei care inteleg cu adevarat ceea ce simtim noi cei afectati de aceasta boala..si practic nu ne poate ajuta nimeni..sfatul meu?
Iau de sase luni Magne-B6 cate trei patru pastile pe zi iar i momentele i care ma simt mai bine fac sport(putin cate putin organismul devine din ce in ce mai puternic).Deoarece atacurile te lasa practic fara nici un pic de putere..dupa un atac de panica simt ca nu mai am energie si nu mai pot face nimic de oboseala.Cine are atacuri stie despre ce vb..Nu va mai consumati energia mergand la medici ca e pierdere de timp si ...de bani sa fim sincari!!icercati in fiecare zi sa va faceti timp pentru voi macar o ora'aerisiti camera daca aveti fobie de iesit afara;intindeti-va pe pat si incercati sa va concentrati asupra corpului si asupra respiratiei lucru foarte important RESPIRATIA CORECTA sa simtiti ca va intra aer in abii plamani.Renuntati la fumat e pierdere de timp bani si sanatate!Nu icercati sa evitati locurile care v-au creat poate atac d p;ci dimpotriva mergeti intr-acolo si incercati sa va RELAXATI.Evitati STRESUL pe cat posibil si situatiile stresante.Sunt de trei ani in Olanda si am fost la nenumarati medici in tara si in strainatate chiar si i Belgia credeti-ma ca nu va ajuta nimeni ci VOI INSIVA.Nu vor disparea atacurile dar se vor atenua pas cu pas pana ce ve-ti uita ce e ala atac de panica.Sper! Eu inca "lucrez" la el..va doresc SANATATE MAXIMA!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

as (acum 14 ani)

as

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 14 ani)

Din cauza unui vis de moarte akum un an mio afectat partea stanga.intepaturi senzaty de sufocare si tot pe partea stanga dureri de cap ameteli.
SI ASTA SE POATE NUMI ATAC DE PANICA.
Si mai am o apasatura pe partea stanga zi de zi.
Am fost la tot felul de medici si nu au zis nimic.
Am senzaty de parka ma intepa la inima dureri abdominale
Si cu frica asta de moarte
SI ASTA SE POATE NUMI ATAC DE PANICA?
DACA DA CONTACTATIMA LA ID [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tyara (acum 14 ani)

pt Florin: te-ai certat cu cineva inainte de eveniment? ai avut o fosta iubita suparata? ai suferit un atac, dar nu de panica ci unul psihic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2