Atac de panica raspuns medic

Anxietate Boli pulmonare obstructive cronice
Intrebare postata de anne_marrie1 cu 12 ani in urma

De ce apare atacul de panica?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cauza exacta a tulburarilor legate de panica nu este cunoscuta. Se crede ca este rezultatul unui dezechilibru intre substantele chimice ale creierului (neurotransmitatori).
De asemenea, poate fi transmisa de la o generatie la alta (genetic). Copii cu parinti cu astfel de tulburari au sanse de 8 ori mai mari decat altii sa dezvolte boala. Un risc crescut il au si cei care au parinti cu depresie sau tulburari bipolare. Tensiunea nervoasa (de exemplu pierderea unei relatii) poate declansa simptome ale tulburarilor de panica.

Exista posibilitatea ca un om sa aiba atacuri de panica fara sa dezvolte o tulburare legata de panica. Atacurile de panica pot fi determinate de:
- ingestia unei cantitati mari de alcool sau intreruperea brusca a consumului de alcool
- ingestia unor cantitati mari de bauturi cofeinizate
- fumatul excesiv (creste mult cantitatea de nicotina din sange)
- folosirea unor medicamente (ca cele pentru tratamentul astmului si bolilor de inima) sau intreruperea brusca a unui tratament medicamentos (pentru anxietate si insomnie)
- folosirea drogurilor, cocaina sau marihuana
- un nivel mare al stresului timp indelungat (stres cronic)
- o nastere in trecutul apropiat
- o operatie cu anestezie generala
Atacurile de panica se pot asocia sau pot fi cauzate de o anumita conditie medicala:
- disfunctii tiroidiene (hipertiroidism - exces de hormoni tiroidieni)
- afectiuni cardiace, prolapsul de valva mitrala (valva mitrala prezinta un defect care ii deterioreaza functionarea normala)
- tulburari neurologice (epilepsie)
- astm bronsic (stare patologica in care exista o nevoie intensa de aer, evacuarea acestuia din plamani facandu-se cu greutate)
- afectiuni pulmonare (bronhopneumonia obstructiva cronica)
- intreruperea medicatiei pentru bolile cardiace
- depresia
- anxietate, stres post-traumatic sau tulburare obsesiv-compulsiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

anne_marrie1 (acum 12 ani)

Cum pot scapa rapid de aceasta problema?(atacul de panica)
Necesita timp?
Mai e cineva in situatia asta?Daca da,cum a scapat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Atacul de panica,
este o tuplburare psihologica ce apare ca reactie a organismului la un anumit nivel de stres.Uneori unele persone sunt puse in situatii deosebite de stres in care nu pot face fata din punct de vedere fizic si/sau psihologic, Organismul uman reactioneaza prin diverse simptome si reactii fiziologice si chiar diverse ganduri. de ex: - metroul ia foc si 5 persone au avut atac de panica, o persona nu doarme de cateva zile si bea multa cafea pentru a ramane treaz, cineva primeste o veste groaznica. Acest lucru se intampla la primul atac de panica, apoi urmeza alte atacuri de panica care sunt de fapt o repetitie a primului, conditiile externe conjuncturale sunt asemanatoare dar nu de aceeasi intensitate si simptomele senzatiile si gandurile se repeta, atacup de panica aparand din nou.
Puteti scapa de atacul de panica prin psihoterapie.
Da, necesita timp, pana invatati cum sa procedati.
PS. am mai scris cateva raspunsuri despre atacul de panica va invit sa le cititi.
Succes!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca mai e cineva in situatia asta?? DA, f multi oameni si asa cum ti-a raspuns colega mea se rezolva cu psihoterapia..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: