Atac de panica? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de corina doina cu 14 ani in urma

Am de ceva vreme niste stari care ma epuizeaza psihic si fizic. amortirea picioarelor, racirea lor, o senzatie de tremor a intregului corp, furnicaturi care pornesc din stomac pana-n gat, puls mare, am avut chiar si un puseu de tensiune,dificultate in respiratie.ma sperii foarte tare in timpul acestor episoade. credeti ca ar putea fi atacuri de panica?
anxietate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

mada (acum 14 ani)

da cred,ceva asemanator traiesc si eu de vreo 2 ani,doar ca la mine pe langa simptomele pe care le prezinti tu,eu simt ca imi pierd controlul,transpir foarte tare si parca sunt in pragul mortii,si da am fost la medic,am facut un EKG,un consult,la inima nu am nimic,insa mi-a sugerat ca este anxietate si mi-a recomandat un psiholog,si grav este k le am destul de des.............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai Andrei (acum 9 ani)

Buna Madalina... Am citit simptomele tale le resimt si eu de 3 ani ma chinnui cu aceasta anxietate crunta cu atacuri de panica si fobii de spatii deschise pe strada si tot felu de ciudatenii.. Te rog sa ma contactezi pentru ca vreau sa te ajut. Eu nu am o cauza anume ce le-a provocat da din medic in medic si informandu-ma pe net am aflat de la ce e si se poate trata culmea cu antibiotice puternice. Te rog lasa-mi numaru sau o adresa de email facebook ceva sa vorbim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Grigoras Dumitru (jhoni (acum 9 luni)

Salut dacă vezi mesajul asta raspunde ma confrunt cu aceleasi simtome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina doina (acum 14 ani)

da, si eu le am des. tocmai asta e ingrijorator. ma ingrijoreaza si mai tare faptul ca am facut niste teste ale glicemiei si au iesit valori cam mari. am avut tatal cat si bunica cu diabet. prefer atac de panica decat diabet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SARA (acum 14 ani)

EU SIMT CA NU MAI POT!
CAND RAMAN SINGURA ACASA,IN SPECIAL NOAPTEA,O IAU RAZNA.TREBUIE SA CAUT PRIETENI,COLEGI LA CARE SA MERG SA DORM.A-S FACE ORICE NUMAI SA NU RAMAN SINGURA.
TOT TIMPUL MI-E FRICA SA NU CAD PE JOS SI SA NU MA GASEASCA CINEVA.
E GROAZNIC.NU STIU CE SA FAC.NICI XANAXUL NU MAI ARE EFECT.INEBUNESC!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madutzica (acum 14 ani)

da,Doamne si eu cand raman singura in special noaptea simt ca gata MOR,respir f greu ,mi se inmoaie tot corpul,transpir,imi este f cald si am senzatia puternica de moarte iminenta.Este terifiant parca traiesc intr-un vis din care sper mereu sa ma trezesc,eu nu iau niciun fel de pastile.ar trebuii?adica m-as simtii mai bine daca as lua?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandy (acum 14 ani)

si eu am aceste sintome iau xanax si calmogen dar tot nu ma simt bine.Nu stiu la ce doctor sa ma duc.as face un cotrol la LSM dar mie frica sa iau atatea medicamente sa nu devin dependenta de ele.ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ernest (acum 14 ani)

de la xanax devii dependenta si eu am luat 5 ani si dupa aceea nu ma-m putut lasa pina intro zi ce ma-m internat in spital si am facut un fel de dezintoxicare de xanax acolo nu am mai luat,am stat in spital vreo 2 luni dupa ce am iesit tot nu ma-m simtit bine,am mai tras cu au inca vreo 2 luni,am mers pe strada ,la lucru cu rau pina ce mi-am revenit.deci trebuie sa tragi cu raulasa vreo 2 luni pina ce dispare frica si raul.acuma sint binesi fericit.o zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ciulian Constantin (acum 14 ani)

Buna! Si eu am avut simtomele astea dar am reusit sa scap. Nu iti poti lasa viata sa fie condusa de aceste atacuri. Toti cei care au atacuri de panica au impresia ca vor inebuni. Daca vrei sa vorbim adresa mea este [email protected] si poate te pot ajuta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madutzica (acum 14 ani)

si cum ai reusit sa scapi?pentru ca nimeni nu isi doreste sa ii fie condusa viata de asa ceva,dar uite ca nu le poti controla

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandy (acum 14 ani)

ai luat medicamente sau asa pur si simplu,spune-mi mie ca si eu as vrea sa scap de asa ceva,dar nu stiu cum?ma gandesc sa ma duc la un medic specialist,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Corina, starile pe care le descrii apar atunci cand avem o stare de anxietate crescuta; aceste manifestari fiziologice apar tocmai din cauza fricii (frica, la fel ca orice alta emotie, produce modificari la nivelul organismului, pe care noi le resimtim astfel: amorteli, tremuraturi, ameteala, batai de inima mai puternice, respiratie dificila, etc).
Totusi, este necesar sa te adresezi unui specialist (psihoterapeut) pentru o evaluare, in cazul in care ele persista. Daca un diagnostic de tulburare de panica se confirma in urma evaluarii, poate fi necesar sa urmezi cateva sedinte de psihoterapie (iti recomand terapia cognitiv-comportamentala).
Cabinetul nostru (www.psyclinic.ro) ofera in acest moment un program structurat pentru tulburarea de panica (poti vedea brosura pe site).
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Mihai Andrei (acum 9 ani)

BUna doamna psiholog Raluca... De ce nu spuneti ca aceste atacuri pot fi cauza unei Borelioze sau Boala Lyme? TOti medicii incearca sa ascunda aceasta varianta care totusi este destul de grava dar se trateaza cu antibiotice puternice. Aceste simptome nu apar brusc din senin ci le cauzeaza Boala Lyme... Cititi pe net si informativa sa vedeti ca am dreptate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum un an)

Bună! Adresa de email este steffbarbulescu@ adresa_web_filtrata . te rog, spune-mi cum ai scăpat de toate aceste simptome. Eu le am de aproape 2 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina doina (acum 14 ani)

multumesc pentru raspuns. tocmai sunt la a treia sedinta de psihoterapie.sper sa imi revin. sunt niste stari atat neplacute cat si obositoare. am fost si la psihiatru, unde mi s-au administrat niste pastilute la care am renuntat. dau dependenta si e cam devreme sa le iau la varsta mea. 32 ani. acum iau persen forte si fac aceste sedinte de psihoterapie, mi-am facut abonament la o clinica ptr a face si masaj de relaxare si terapie.psihiatrul mi-a dat diagnosticul de anxietate paroxistica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

savuadr (acum 14 ani)

Acum 3 ani am facut un tratament cu xanax,serlift calmepan dupa o schita facuta de psihiatru dupa 1 an si ceva am terminat tratamentul simtindu-ma bine ramasesera dor anumite intepaturi in maini(simtomele erau greturi diaree ,cresterea tensiunii pe care o simteam cu putere in cap ,o concentrare foarte mare in zona capului,stari de frisoane si transpiratie la nivelul mainilor fetei)Am crezut ca am scapat dar dup aproximativ 2 ani simtomele au reaparut acum 1 zi,si din nou stau si ma gandesc la aceleasi lucruri (ca fac accident crebral ca ma ia salvarea si tot felul de frici care survin in timpul atacului de panica simt totul in cap parca toate vasele de sange se contracta f puternic.Nu as vrea sa mai iau pastile am 29 ani si-mi doresc un copil .Ajutati-ma si altfel dc se poate incerc singura sa-mi revin si reusesc foarte greu am fost direct la psihiatru nu am ajuns la un psiholog!Fiind studenta la psihologie am crezut ca ma voi cunoaste mai bine si astfel nu voi mai avea probleme dar se pare ca nu este asa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marioara ,cluj (acum 14 ani)

concentrarea spre bine ,un obiectiv pe care ti-l propui,copilul pe care vrei sa-l ai,tehnicile de meditatie si uita trecutul ...care intervine in subconstient,neinvitat,rugaciunea,credinta si increderea in viata pe care trebuia sa ti-o impui,te va ajuta sa iesi din caderea psihica.Alege activitati placute si fa numai ceea ce-ti doresti,fara constrangeri si petrece un concediu la o manastire...o sa fie bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai Andrei (acum 9 ani)

De ce nu spuneti ca aceste atacuri pot fi cauza unei Borelioze sau Boala Lyme? TOti medicii incearca sa ascunda aceasta varianta care totusi este destul de grava dar se trateaza cu antibiotice puternice. Aceste simptome nu apar brusc din senin ci le cauzeaza Boala Lyme... Cititi pe net si informativa sa vedeti ca am dreptate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Corina,

iti tin pumnii, succes cu recuperarea!

Savuadr, singurul sfat pe care ti-l pot da aici, pe forum, este sa incerci sa mergi la psihoterapie. Pentru ca esti studenta la Psihologie, poti beneficia in cadrul cabinetului nostru (Psyclinic) de o reducere de 50% pentru serviciile de psihoterapie. Sau poti cauta pe site-ul Colegiului Psihologilor (www.copsi.ro) un psihoterapeut acreditat (iti recomand terapia cognitiv-comportamentala). Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

senia (acum 14 ani)

si eu sm stari de nervi,incerc sa ma linistesc singura sami dau sperante ca o sa mi fie bine dar tot am stari de neliniste iau diazepane sa pot dormi noaptea dar dorm numai 2 ,3, ore si iar ma trezesc am o stare de neliniste simi vine so iau razna dar reusesc sa ma calmez singura simi zic ,,ce faci o iei razna asa ai sa inebunesti de tot,, parca nu ma mai cunosc cine sint dar multumesc lui d -zeu ca inca ma mai pot controla singura.am inceput sa am aceste stari de neliniste de cind mi sa inolnavit sotul de inima a facut un infract si 2 prea infracturi sa operat am stat cu el in spital in spania o luna si o saptamina si de atunci mam speriat foarte tare el e foarte nervosma cearta ma bate dar nu pot sal las mie frica sa nu moara si sa l am pe cunostiintace sa fac inca il mai iubesc si acum dupa 20 de ani de casatorie cum pot scapa de starile astea de frica va multumesc ca mati ascultat poate am scris prea mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2