Anxietatea sexuala raspuns medic

Anxietate Anxietatea de performanta
Intrebare postata de mmarc cu 13 ani in urma

Buna ziua , am 41 ani , de aproape un an sunt intr-o relatie , dar numai cateodata am reusit sa duc la bun sfarsit actul in sine. Inainte de aceasta relatie nu am avut asemenea probleme niciodata. Chiar la inceputul relatiei , partenera mea a amintit ca inaintea relatiei noastre a avut o legatura cu un partener foarte experimentat alaturi de care s-a simtit f. bine cum nu crede ca se va mai simti vreodata. Ca niciodata inainte de aceasta relatie , cand am ajuns la momentul sa facem dragoste, ma concentram cum sa ma ridic la nivelul asteptarilor ei si ...... nu s-a intamplat nimic. In decursul acestei perioade rare au fost momentele cand am reusit sa finalizez actul in sine. Ma inhibam si evident cum ma concentram mai mult cu atat eram mai jalnic. Cu toate acestea relatia a mers pana acum , cand simt ca daca nu se va schimba ceva cu mine, cu capul meu, o voi pierde si mi se pare logic. Nu o pot satisface cu cuvinte si cu promisiuni. Am nevoie de sfat, de ajutor. Eventual , daca cunoasteti un psihoterapeut cu experiente in probleme sexuale din Oradea , va rog sa imi dati date de contact. La inceput speram ca voi putea rezolva singur , dar am ajuns la concluzia ca nu pot, o pot pierde pe ea din cauza incapatinarii mele . Sunt 2 solutii: imi revin cat se poate de repede, ori relatia mea cu ea ( o iubesc foarte mult si daca totul ar fi ok intre noi , ar fi ceva magic) se termina . Va rog ajutati-ma. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

inteleg preocuparea Dvs si apreciez ca acceptati consultul si lucrul cu un specialist. In acest moment nu cunosc pe nimeni de la Oradea (sunt in Bucuresti), insa puteti consulta site-ul Colegiului Psihologilor din Romania si gasi un numar de contact. Desi eficienta este mai scazuta, se poate face interventie si prin telefon sau alte modalitati tehnice.

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Problema ta are un nume. Se numeste anxietate de performanta. Poate determina aparitiei atat a ejacularii precoce cat si a impotentei pe fond psihic.
Sunt multi barbati care se confrunta cu problema asta. Stresul de a fi cat mai buni, de a avea o performanta sexuala deosebita ii face pe multi barbati sa se blocheze si sa fie mai slabi decat au fost vreodata.
La baza acestei probleme sta teama, frica, ca nu se ridica la nivelul asteptarii femeii iubite. Solutia este sa inveti sa fii relaxat in prezenta ei si in tp ce faci dragoste cu iubita ta. Sa nu te mai compari in minte cu fostu...pentru ca daca lucrurile ar fi fost asa de grozave si numai asta ar fi contat, d-na ar fi fost inca cu el.
Faptul ca este cu tine acum inseamna ca intr-o relatie altceva conteaza mult mai mult decat performanta sexuala. Nu spui nimic despre atitudinea iubitei tale fata de aceasta problema. Este posibil ca prin atitudinea ei, femeia sa intretina sau sa amplifice respectiva problema.

Din ce spui deduc ca nu reusesti sa intri in erectie. Pentru sustinerea erectiei si a performantei iti recomand ca adjuvant si produsul natural chinezesc TIAN LI. Poti face o cura de 2 sapt cu el. Sigur, iti recomand sa urmezi in paralel si cateva sedinte de psihoterapie, care te pot ajuta sa inveti sa gandesti intr-o maniera constructiva pt tine si deasemenea cum sa fii relaxat cand esti cu iubita.
Mult succes!

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mmarc (acum 13 ani)

Multumesc pentru sfatul Dvs. Am gasit intr-un final un dr. in Oradea si imi pun mari sperante sa imi redevin cum ma stiam , cum am fost si cum mi-as dori sa fiu din nou. Da , intr-o relatie nu doar sexul conteaza , daca doar asta conta nu mai avea mrelatia de mult. Dar nici timpul nu poate trece pe langa noi fara sa ne simtim bine impreuna. Inaintea acestei relatii eram foarte activ sexual - si tocmai de asta nu imi vine sa inteleg cea ce se intampla cu mine. Ea ma sprijina, daca era altfel va dati seama ca relatia noastra era terminata de mult. Imi doresc sa fiu cum am fost , sa ne putem bucura de momente frumoase impreuna. Daca aceasta problema se va rezolva - si trebuie sa se rezolve - nimic nu poate sta in calea fericirii noastre. Acel Tianli ma va ajuta la mentinerea erectiei, dupa cate am citit. Se ia zilnic cate o doza ? Autosugestia, pe langa terapia cu psihoterapeut ma poate ajuta in ceva masura? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Da,
Autosugestiile pozitive te vor ajuta foarte mult.
Se ia cate o doza pe zi, daca il iei ca adjutant pentru o periaoda mai lunga de timp sau il poti folosi si la ocazie, cu 30 min inaintea actului sexual

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Zlatan sorina (acum 9 luni)

Bună dimi am și eu o problema ma numesc Sorina și am suferit o trauma în trecut și acuma im este frica sa fac dragoste dacă ma atinge cineva jos pe frica corpu meu respinge ce sa fac în să saturația asta nu mai pot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
este un lucru foarte intelept sa apelezi la un psihoterapeut pentru ca problema ta se poate rezolva.El te va ajuta sa-ti schimbi atitudinea fata de acesta idee, ca nu te ridici pa performantele fostului.El te va ajuta sa iti creezi o tehinca buna de autosugestie, iar performantele tale vor reveni.Este normal sa fii ingrijorat de relatia ta, vorbeste asta cu terapeutul.
Mult succes!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Marc, problema cu care te confrunti -si care cred ca este ce-a mai importanta- nu este de ordin sexual; ci relatia in sine cu femeia aceea. Trebuie sa te gandesti: pe ce se bazeaza relatia ta? Pe dragoste sau pe sex? Nu se poate pe amandoua, caci lutul cu fierul nu se pot imbina niciodata.
Ce-a mai sigura, si ce-a mai naturala metoda de vindecare este casatoria.
Trebuie sa renunti la a cladi o relatie pe sex; mai devreme sau mai tarziu, relatia se va prabusi.

O incalcare a legii are consecinte dezastruoase; si pe termen chiar foarte lung. Si aici ma refer la faptul ca daca femeia cu care esti acum nu ar mai fi avut pe altcineva, atunci lucrurile ar fi stat cu totul altfel.
Cauta sa gasesti daca exista dragoste intre voi -dar eu nu prea vad ca ar exista din moment ce te temi ca la un moment dat ea nu te-ar astepta prea multa vreme; dar daca exista, atunci casatoriti-va.

De ce pun accent pe casatorie? Pentru ca ea este sfanta. Ea nu da voie nimanui sa se desparta. Astfel, toate probleme aparute in cadrul ei, vor fi si rezolvate. Astfel, nimeni nu va putea sa fuga de probleme; ba din contra, amandoi vor lucra cu toata puterea in rezolvarea oricarei probleme, indiferent de natura ei.
Ce faci tu acum, ca de altfel cei mai multi oameni, este ca si cum ai traversa oceanul pe niste pietre, crezand ca niciodata nu te vei ineca. Este mai sigur ca acest ocean al vietii sa-l traversam in barca impreuna cu ajutorul potrivit care ne-a fost dat. Numai in felul acesta omul poate se poate bucura de multe binecuvantari...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

giorgio (acum 13 ani)

un pic are o tenta religioasa sfatul tau dar cu toate acestea trebuie sa recunosc ca are mult adevar; finalizarea fericita a unei relatii barbat -femeie nu poate fi decat casatoria iar la varsta lor ,cel putin el are peste 40 o relatie de concubinaj nu poate avea deznodamant fericit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danucci (acum 13 ani)

b una ziua .am dureri in spate mai bine zis suub omoplatul sting.Ce ma sfatuito sa fac? am fost la reutamalog,am facut raze,am facut tratament cu analgetice nu-mi cediaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mos Craciun (acum 13 ani)

Incearca sa faci cateva sedinte cu un aparat numit Bioptron.... Din ce am auzit eu/ stiu/ cunosc/ folosesc/ e cat se poate de bun pentru o gama foarte larga de dureri, drept urmare ar trebui sa apara rezultate intr-un timp destul de scurt... vorbesc aici de 1-2 zile daca faci cate 2 sedinte pe zi de cate 8-10 minute maxim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Danucci, nu ai postat unde trebuie. Si de aceea vei gasi putine raspunsuri la problema ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lidia (acum 13 ani)

pt.Gimmi: Cum sa te casatoresti cand nu poti fi in stare sa finalizezi un act sexual?Tu ai o problema.Sexul este foarte important intr-o relatie.Lasa-l pe mmarc sa-si rezolve problema cu psihoterapie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 13 ani)

Tu iubesti o femeie care nu merita. Chiar tu ce iubesti la ea? Ca tact, creier, diplomatie n-are. Pai cum sa-i spui partenerului ca ai fost cu X , cu Z, ca aia erau asa si pe dincolo??????????? Normal ca pierzi erectia cand creierul tau are deja stocata informatia in leg. cu performantele inaintasilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 13 ani)

Noi, toti oamenii , avem nevoie de apreciere, de incurajare, nu ne simtim bine cand suntem criticati, comparati. Suntem unici, diferiti, si tocmai asta e farmecul, ne-am plictisi sa fim toti la fel. Asculta un punct de vedere feminin: daca am un iubit care are o problema, nu stiu, cu educatia, cu bunul simt, cu sexul, curatenia sau lenea, nu dau cu bata-n balta. Incerc cu finetea, daca nu se schimba nimic, buna ziua, la revedere. Dar nu-i pot spune unui barbat: vai, dar eu am avut inainte de tine un individ cu un penis de 25 de cm, vai, dar noi faceam dragoste 7 ore pe zi. Nu poti sa spui asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

joh (acum 13 ani)

Frica e un element cheie ce te face sa crezi ca nu esti potrivit la asteptarile partenerei,mai cu seama dupa ce ti-a spus ca inainte de tine a fost o pers cu f multa experienta,ceea ce o face sa compare intre tine si fostul, diferenta de relatie,(aici nu se poate vorbi de dragoste)ci doar de sex,asta este intre voi ceea ce nu face o relatie sa dureze ,daca nu vei oferi altceva decat la ceea ce gandesti mereu sa te compari cu cel dinainte ta.Un cuplu nu se bazeaza doar pe relatii sexuale ,sunt importante dar acestea au un scop,(procreeare).Acum desi dupa cum spui ca o poti pierde pt ca nu esti in masura sa o satisfaci,e frica ce nu te lasa sa descoperiti sa oferiti ce aveti mai bun in voi ,nu doar sex,daca ea si-ar fi dorit asta ar fi fost inca cu celalalt,dar nu ,iar tu faci p***aa sa te gandesti doar la sex si satisfacere erotica.Trebuie sa vorbiti deschis amandoi,la rece ce vreti amandoi sa vedeti ce aveti in comun inainte de a va incalzi ,sa nu mai puteti gandi limpede.nici nu se poate pune problema de casatorie in o astfel de relatie pina nu stiti amandoi ce vreti de la viata.Esecurile aduc,doar dezamagiri si slabiciuni in caracterul fiecaruia ,de aceea trebuie sa fiti deschisi unul fata de altul si mai apoi sa va propuneti cu ce incepeti ,dar de principiu un cuplu bine intemeiat nu se incepe prin sex,ci (DRAGOSTE)doar sa intelegeti adevaratul sens al ei .Numai bine va doresc la amandoi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Lidia, eu nu i-am zis lui Marc sa nu se trateze. Eu am vrut ca problema lui sa o vada si din alt punct de vedere.
Nu contest importanta psihoterapeutului; dar asa cum vede mmarc problema nu o sa fie ''ajutat'' decat de pastile.
Mie intotdeauna mi-a placut sa vad lucrurile din ansamblu -ceva mai de sus... Si asa cum s-a spus mai sus, imi place sa le privesc din punct de vedere spiritual. Ca le luam in seama sau nu, alegerea ne apartine; dar de ele depinde fericirea noastra.
Nici psihoterapeutul nu lucreaza cu ceva vizibil -poate doar foarte putin.
De multe ori noi oamenii cautam sa reparam o greseala facand alte lucruri mai rele decat greseala insasi. Si pe aceasta panta aluneca si mmarc.
Un doctor nu-i poate spune lui mmarc ca el a facut un pacat si ca staruie si in el. Un doctor nu-i poate spune ca el va pierde vesnicia daca va continua sa mearga pe drumul pe care a pornit.

Placerea pe care Dumnezeu a pus-o in om a fost pervertita. Si atunci cand aceasta nu mai este folosita dupa vointa divina, aceasta se transforma in pofta. Ca vedem sau nu, ca ne place sau nu, cale de mijloc nu exista; trebuie sa deschidem bine ochii si sa vedem incotro duce drumul nostru.
Cu pacatul este ca si cu drogul; ambele sunt folosite pentru ca sunt placute, nu? Dar nu tot ce ne place este si sanatos.
Unui parinte nu i-ar place sa vada ca fiul sau isi satisface toate poftele -stie ca astfel fiul isi distruge viata. Astfel dar, cum credeti ca isi vede Dumnezeu creaturile Sale -facute dupa chipul si asemanarea Sa- traind in felul acesta?
Sa-I dam voie lui Dumnezeu sa lucreze in vietile noastre daca vrem sa fim fericiti cu adevarat, si nu drogandu-ne cu placerile de-o clipa ale pacatului...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Lidia, eu nu i-am zis lui Marc sa nu se trateze. Eu am vrut ca problema lui sa o vada si din alt punct de vedere.
Nu contest importanta psihoterapeutului; dar asa cum vede mmarc problema nu o sa fie ''ajutat'' decat de pastile.
Mie intotdeauna mi-a placut sa vad lucrurile din ansamblu -ceva mai de sus... Si asa cum s-a spus mai sus, imi place sa le privesc din punct de vedere spiritual. Ca le luam in seama sau nu, alegerea ne apartine; dar de ele depinde fericirea noastra.
Nici psihoterapeutul nu lucreaza cu ceva vizibil -poate doar foarte putin.
De multe ori noi oamenii cautam sa reparam o greseala facand alte lucruri mai rele decat greseala insasi. Si pe aceasta panta aluneca si mmarc.
Un doctor nu-i poate spune lui mmarc ca el a facut un pacat si ca staruie si in el. Un doctor nu-i poate spune ca el va pierde vesnicia daca va continua sa mearga pe drumul pe care a pornit.

Placerea pe care Dumnezeu a pus-o in om a fost pervertita. Si atunci cand aceasta nu mai este folosita dupa vointa divina, aceasta se transforma in pofta. Ca vedem sau nu, ca ne place sau nu, cale de mijloc nu exista; trebuie sa deschidem bine ochii si sa vedem incotro duce drumul nostru.
Cu pacatul este ca si cu drogul; ambele sunt folosite pentru ca sunt placute, nu? Dar nu tot ce ne place este si sanatos.
Unui parinte nu i-ar place sa vada ca fiul sau isi satisface toate poftele -stie ca astfel fiul isi distruge viata. Astfel dar, cum credeti ca isi vede Dumnezeu creaturile Sale -facute dupa chipul si asemanarea Sa- traind in felul acesta?
Sa-I dam voie lui Dumnezeu sa lucreze in vietile noastre daca vrem sa fim fericiti cu adevarat, si nu drogandu-ne cu placerile de-o clipa ale pacatului...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Lidia, eu nu i-am zis lui Marc sa nu se trateze. Eu am vrut ca problema lui sa o vada si din alt punct de vedere.
Nu contest importanta psihoterapeutului; dar asa cum vede mmarc problema nu o sa fie ''ajutat'' decat de pastile.
Mie intotdeauna mi-a placut sa vad lucrurile din ansamblu -ceva mai de sus... Si asa cum s-a spus mai sus, imi place sa le privesc din punct de vedere spiritual. Ca le luam in seama sau nu, alegerea ne apartine; dar de ele depinde fericirea noastra.
Nici psihoterapeutul nu lucreaza cu ceva vizibil -poate doar foarte putin.
De multe ori noi oamenii cautam sa reparam o greseala facand alte lucruri mai rele decat greseala insasi. Si pe aceasta panta aluneca si mmarc.
Un doctor nu-i poate spune lui mmarc ca el a facut un pacat si ca staruie si in el. Un doctor nu-i poate spune ca el va pierde vesnicia daca va continua sa mearga pe drumul pe care a pornit.

Placerea pe care Dumnezeu a pus-o in om a fost pervertita. Si atunci cand aceasta nu mai este folosita dupa vointa divina, aceasta se transforma in pofta. Ca vedem sau nu, ca ne place sau nu, cale de mijloc nu exista; trebuie sa deschidem bine ochii si sa vedem incotro duce drumul nostru.
Cu pacatul este ca si cu drogul; ambele sunt folosite pentru ca sunt placute, nu? Dar nu tot ce ne place este si sanatos.
Unui parinte nu i-ar place sa vada ca fiul sau isi satisface toate poftele -stie ca astfel fiul isi distruge viata. Astfel dar, cum credeti ca isi vede Dumnezeu creaturile Sale -facute dupa chipul si asemanarea Sa- traind in felul acesta?
Sa-I dam voie lui Dumnezeu sa lucreze in vietile noastre daca vrem sa fim fericiti cu adevarat, si nu drogandu-ne cu placerile de-o clipa ale pacatului...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Off topic: un moderator sa stearga copiile mesajului care nu stiu cum a aparut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mmarc (acum 13 ani)

Poate nu am fost foarte clar: tocmai din acest motiv revin cu o precizare:- relatia noastra , care dureaza deja de un an , nu avea cum sa fie bazata pe "sex", din moment ce viata noastra sexuala era aproape inexistenta. In tot acest timp , ne-a legat dragostea dintre noi. Discutia despre "fostul" a fost chiar la inceputul relatiei , nicidecum dupa. Chiar dupa primul esec , cand am discutat posibilele motive ale esecului a regretat ca mi-a spus acel lucru. Dar la mine deja se instalase frica in creier , nu cumva sa patesc din nou ce am patit data trecuta si tot asa ....in lant. Si ea si eu la randu-mi , meritam inca momente de placeri intime de la viata, tocmai din aceasta cauza vreau sa "ma pun la punct" , ca sa ne pot oferi clipe frumoase. Vreau sa se simta femeie langa mine, una dorita. Nimeni dintre noi nu este condamnat sa traiasca in minciuna , sa ne amagim ca este totul bine , dar de fapt ........este umbra in viata noastra. Vreau sa fiu cum stiu ca pot fi. Multumesc pentru ajutorul Vostru si in primul rand pentru dragostea si ajutorul ei. Voi reusi !!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2