Anxietate raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Doina61128108 cu 13 ani in urma

Cum se mai poate trata ANXIETATEA ?
De 3 ani fac tratament si nu are nici un efect?
Cum se poate trata aceasta boala daca prin medicamente nu s-a putut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

Doina61128108 (acum 13 ani)

In afara de medicul psihiatru nu stiu la cine sa mai apelez vizavi de aceasta boala, (Anxietate),deoarece nu isi fac medicamentele efectul asteptat.............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim_167794 M este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,
Parerea mea este ca puteti incerca si psihoterapia (de exemplu terapia cognitiv comportamentala) , deci trebuie sa va adresati unui psihoterapeut (psiholog sau medic psihiatru specializat in psihoterapie) . Oricum sfatul meu este sa nu intrerupeti tratamentul medicamentos din proprie initiativa in nici un caz, ci sa discutati inainte cu medicul psihiatru care v-a prescris acele medicamente.

Va doresc multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Doina61128108 (acum 13 ani)

Unde pot sa gasesc un psihoterapeut?
Imi puteti da aceasta informatie? M-ar interesa.
Multumesc foarte mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 13 ani)

din pacate anxietatea NU se trateaza. se poate tine sub oarecare control numai cu tratament individual, tratament care in timp da dependenta. NU apelati la psihoterapie! e pierdere de timp si bani!
am scris mult pe romedic despre asta. cautati pe google: anxietate incurabila, eu am scris cu numele de Florin Radu. pt mail: [email protected].
multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Doina,

Imi pare rau ca te confrunti cu aceasta tulburare psihica care este anxietatea, dar aceasta este tratabila si vindecabila prin psihoterapie, psihoterapia cognitiv-comportamentala fiind una dintre cele mai eficiente psihoterapii in aceasta problema.

In situatia in care nu locuiesti in Bucuresti, prin intermediul cabinetului notru poti beneficia de psihoterapie online care are acelesi efecte si rezultate ca si terapia din cabinet. Pentru a afla mai multe despre psihoterapia online, poti citi urmatorul articol de pe site-ul nostru: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online . De asemenea, te invit sa citesti pe forumul site-ului nostru experienta pe care au avut-o cei care s-au vindecat de anxietate prin psihoterapie.

Cu cat apelezi mai repede la ajutorul specializat al unui psiholog cu atat mai repede poti depasi aceasta problema si te poti bucura de armonie si echilibru in viata ta.

Cu speranta ca ti-am fost de folos, iti doresc toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ass (acum 13 ani)

Citeste si: //sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/anxietatea-si-depresia_3
Anxietatea nu se trateasa (numai) cu medicamente. Este o situatie complexa la care trebuie pusa în mișcare întreaga mașinărie - corpul uman material și spiritual. Nu este ca o durere de dinți în care iei un algocalmin si astepti linistit sa treaca și... chiar trece pe moment. Trebuie ca pe lângă medicație să acționezi și cu celelalte pârghii. Un psihoterapeut poate suplimenta pastilele și împreună să facă treabă bună. Pentru reușită este nevoie și de voința ta. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua draga Doina61128108,

Asa cum ti-au raspuns si specialistii cat si celelalte persoane care vor sa te ajute,
anxietatea nu se trateaza DOAR prin medicatie. Medicatie te ajuta sa te simti mai linistita si poate sa te odihnesti mai bine, sa te concentrezi mai bine, insa nu te ajuta sa iti controlezi tu aceste strai de anxietate!

Pentru ca tratamentul sa fie unul adecvat, este nevoie numaidecat sa incepi si sedintele de psihoterapie cognitiv- comportamentala, in urma carora sa inveti tu cum sa-ti controlezi starile de anxietate, astfel incat sa nu te mai controleze aceste stari pe tine!

Poti accesa site-ul http://www.psihosolutii.ro/content/, pentru ca este site-ul unui cabinet de psihoterapie cognitiv- comportamentala, poti accesa sectiunea http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihologi.html si sa-ti alegi de acolo un specialist care sa te poata ajuta sa-ti controlezi aceste stari nemultumitoare.

La fel cum ti-a raspunsu si colega mea de cabinet, Psih Doina Grasu, daca nu esti din Bucuresti, este in regula, pentru ca poti beneficia de exact aceleasi rezultate benefice in urma sedintelor, prin intermediul sedintelor de psihoterapie online, ptr detalii citeste articolul sugerat si mai sus: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online.html

Sanatate mult, echilibru interior si armonie iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1493316375 (acum 4 ani)

Eu sufar dr25 de ani nustiu u nde sa mai duc tot felul de tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 13 ani)

Sotul meu sufera de aceasta depresie anxioasa de 6-7 luni .Este inchis in el ,e trist ,nu prea vorbeste,nu poate dormi .Avem doi copii si o casnicie fericita, dar totul pana a aparut aceasta boala care il face sa se izoleze,sa caute liniste.De 6 luni nici nu mai dormim impreuna pentru ca nu se poate odihni pt ca cel mic are 7 luni si zice ca il aude si ii dispare somnul,cat despre viata sexuala nu mai exista de 7 luni.Il inteleg si incerc sa il ajut dar uneori cred ca nu mai rezist cand il vad atat de indiferent,nu aud macar o vorba dragastoasa din partea lui.Urmeaza un tratament cu RIVOTRIL dar nu s-a schimbat nimic chiar cred ca a devenit dependent de acest medicament ca sa poata dormi.Nu stiu cum l-as putea ajuta sa treaca peste asta ca am impresia ca nici eu nu mai rezist!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 13 ani)

sotul meu sufera de aceasta depresie anxioasa de 6-7 luni .Este inchis in el ,e trist ,nu prea vorbeste,nu poate dormi .Avem doi copii si o casnicie fericita, dar totul pana a aparut aceasta boala care il face sa se izoleze,sa caute liniste.De 6 luni nici nu mai dormim impreuna pentru ca nu se poate odihni pt ca cel mic are 7 luni si zice ca il aude si ii dispare somnul,cat despre viata sexuala nu mai exista de 7 luni.Il inteleg si incerc sa il ajut dar uneori cred ca nu mai rezist cand il vad atat de indiferent,nu aud macar o vorba dragastoasa din partea lui.Urmeaza un tratament cu RIVOTRIL dar nu s-a schimbat nimic chiar cred ca a devenit dependent de acest medicament ca sa poata dormi.Nu stiu cum l-as putea ajuta sa treaca peste asta ca am impresia ca nici eu nu mai rezist!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ene m (acum 12 ani)

am urmat un tratament seroxat si cinnizarin am fost o perioada bine cum am terminat tratamentul iarasi imi vine rau in spati deschise si am o ameteala dimineata culmea ca in casa nu am nimic cum beam 2 beri nu mai aveam nimic dar nu am mai suportat alcololul si de 3 ani nu mai beau dar nu mai pot sa rezist cu asa viata pacat ca am 34ani ce pot sa mai fac sa mor asta nu e viata poate ma ajutati cumva va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Draga Ene M,

Imi dau seama ca nu iti este usor sa treci prin astfel de stari, mai ales ca dureaza de atata timp. Tratamentul medicamentos te ajuta, insa el nu schimba cauzele pentru care te confrunti cu aceste probleme, si anume gandurile ce te framanta. De aceea dupa terminarea tratamentului, ti-au revenit aceste stari. Din cele descride de tine inteleg ca este posibil sa te confrunti cu anxietate generalizata, poate atacuri de panica si agorafobie (teama de a iesi in spatii deschise). Esti intr-adevar foarte tanar si ar fi pacat sa lasi aceste probleme sa iti afecteze in contuare viata. Despre agorafobie si cum iti poate ea afecta viata poti citi aici: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/60-agorafobia-cum-iti-poate-afecta-viata.html .

Chiar daca urmezi si un tratament medicamentos recomandat de un medic psihiatru, iti recomand sa incepi cat mai curand un demers psihoterapeutic sustinut. Dupa cateva sedinte, starea ta se va ameliora, insa este necesar sa pui in aplicare indicatiile psihologului. Psihoterapia cognitiv-comportamentala este una dintre cele mai eficiente psihoterapii in ceea ce priveste vindecarea anxietatii, depresiilor, fobiilor si altele.

Cu speranta ca ti-am fost de ajutor, iti doresc toate cele bune si sa ne auzim cu bine!

Cu multa caldura,
Psiholog Doina Grasu
[email protected]
www.psihosolutii.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pacienta (acum 12 ani)

ce sa zic inclin sa cred ca nu te ajuta cu nmc terapia asta cognitiv comportamentala.eu am fost la sedinte de genu si sincer chiar nu m-a ajutat cu nmc doar ca am dat niste bani pe fereastra.si de multe ori cand ma duceam la sedinta parca simteam ca nimai banii ii intereseaza nu neaparat sa te ajute pe tine.dar si asa totul pleaca de la creier ,anxietatea asta se formeaza in timp iti formezi un coportament inca de mic pe care il urmezi pana mai tz cand dai de probleme si iese la suprafata si nu mai rezisti.si nu cred ca poate cineva sa iti schimbe modul de a gandii dupa ce tu l-ai format in ani de zile.e ca si cum a incerca sa il inveti pe unu la 30 de ani sa nu mai scrie cu mana cu care a invata de mic sa zicem cu dreapta,si sa inceapa sa scrie cu stanga.deci concluzia este ca merge ameliorata cu medicamente.sau o sa scapati de ea definitiv cand o sa muriti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 11 ani)

am nascut acum 5 ani jumate si dupa 2 luni de la nastere cand stateam cu fata in pat,tineam mana langa gatul ei,ii dadeam sa suga san.si dintr-o data mi-a venit in gand k dak o strang de gat.am tinut mana si doar putin am strans,deci fiind o p***ae gandul meu.mentin k nu am avut halucinatii.de atunci am frica k dak mai fac asa.ma obsedeaza gandul acela.aveam perioade,nu aveam mereu ganduri.in final nu mai am ganduri despre fetita,dar am nascut iar un baietel si iar ma obsedeaza gandul k as putea sa fac asa.ca sa fiu mai clara nu-mi vine sa-i fac rau doar am frica k daca am avut cu fata atunci sa nu-i fac rau.doamne fereste ii iubesc mult,dar viata mea e un chin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 11 ani)

toata viata noastra depinde de dumnezeu.daca am avea credinta puternica in dumnezeu nu am mai avea nelinistea care este in ziua de azi.auzi pesta tot numai depresiiicati dintre cei cu tulburari pshihice v-ati spovedit sincer la preot si v-ati impartasit?deceaba te duci la biserica daca nu te cureti de pacate inaintea lui dumnezeu prin spovedanie.sunt multe minuni care dumnezeu le-a facut,pe care nicii doctorii nu le-au putut ajuta.dar nu avem credinta puternica si de aceea ni se intampla.cu dumnezeu inainte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TOADER RAFAEL DIN TARGOVIESTE - REZIDENT IN SPANIA APROAPE 12 ANI (acum 10 ani)

Un sfat, nu sint doctor specialist, si eu am anxietate de tip PIERDERE FAMILIARA, in 2 ani si 8 luni, mi-a murit fratele cel mare, dupa 2 luni mama, 2 ani si 5 luni tata. Sa revin la tema noastra, CRIS dute la medicul tau de familie si spunei de aceste 2 medicamente ce parere are?. PRIMUL MEDICAMENT SE NUMESTE : ESCITALOPRAM de 15 mmg. AL 2-LEA MEDICAMENT SE NUMESTE LORAZEPAM de 1mmg. Poate aceste medicamente are efecte pozitive asupra sotului tau.ESCITALOPRAM este ptr. a preveni atacurile de panica, LORAZEPAM ptr linistea corpului, al creierului. MOD DE ADMINISTRARE: - ESCITALOPRAM 1 PASTILA PE ZI / DUPA MICUL DEJUN. LORAZEPAM 2 PASTILE PE ZI / 1 DUPA MICUL DEJUN, A 2-A, SEARA CU 1 ORA SAU 2 INAINTE DE CULCARE. Ar face face bine sa scoata din UZ aceasta pastila RIVOTRIL, este la fel ca si DIAZEPAMUL. CRIS, aceste medicamente sa da cu presciptie medicala de la doctorul tau de familie. LORAZEPAM 1mmg este si ptr odihna ( somn). ASTEPT RASPUNS. ID MEU de YAHOO SI MESSENGER ESTE : [email protected] SA VA AJUTE BUNUL DUMNEZEU, SI SA VA TRAIASCA COPILASII.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TOADER RAFAEL DIN TARGOVIESTE - REZIDENT IN SPANIA APROAPE 12 ANI (acum 10 ani)

Ai perfecta dreptate, ANXIETATEA BOALA SEC,XXI, TINE DE CREIER, este un lucru psihic. , este foarte greu de controlat, citeodata este imposibil de controlat. Depinde de fiecare persoana in parte: unul este mai tarecut, altul mai slab. Am trecut si eu personal prin aceste lucrurii, si mai trec citeodata dar nu mai este asa grav ca inainte. Eu am anxietate de tip PIERDERE FAMILIARA( DECES). CU RESPECT , SI ITI DORESC MULTA SANATATE SI FERICIRE IN VIATA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALEXANDRU GHEORGHE (acum 10 ani)

AM SI EU DOUA CUVINTE DE SPUS......O DATA CE A INTRAT O BOALA IN TINE ,DOAR TE TRATEZI ATAT .CA SA TE VINDECI NU SE MAI POATE ASA CEVA. SINGURA SPERANTA ESTE DE LA DUMNEZEU NU DE LA DOCTORI CA HAI SA FIM SERIOSI, DOCTORII NU SANT DUMNEZEU.POTI SA IEI ORICE AI LUA DIN STAREA IESI AMELIORAT CARE POATE CARE NU NICI PE ATAT PT. CA CONDITIILE DE AZI SI VIATA CARE O TRAIM MAI RAU NE VA IMBOLNAVI DECAT SA NE FIE BINE.ASA CA CINE POATE REZISTA CINE NU, NU,.ASTA E ADEVARUL..........ASTA E REALITATEA.....ALEXANDRU DIN GALATI .SANATATE LA TOATA LUMEA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 9 ani)

[email protected] este id-ul meu. am probleme asemanatoare, poate ne face bine daca mai schimbam o vorba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emil (acum 8 ani)

Buna. Am 25ani lucrez de 5ani la o firma cu utilaje de executat lucrari si eu sunt deservent pe un utilaj program de 8ore si in wekeend ma ocup cu muzica sunt organist si voce intr.o trupa de muzica. In decembrie 2014 mam trezit dimineata pentru a pleca la munca cu dureri de cap, stateam pe dunga patului si am picat pe spate dintr.o data inconstient, mi.am pierdut urina toata chestia asta a durat 10 sec maxim, mam trezit knd am auzit pe nevastamea strigand la mn. Mam simit foarte slabit, mi.am facut tomograf si encefalograma au iesit bine, neurologul mia zis k a fost ceva vegetativ si mia dat sa iau vitamine si sa fac sport ca e de la oboseala si stres.Inainte cu 3 zile de la aceasta criza a fost ziua mea si am baut vin rosu nu in cantitate mare. Si nici nu beau de fel ocazional alcool, nu am fumat si nu fumez, nu mam drogat vreodata, nu beau cafea sucuri cu acid. Am fost si la inima dar la inima era aceeasi problema de care stiam o Recurgitare Aortica de gradul I. Miam facut toate analizele la sange totul bine, radiografie la plamani totul ok.
Nu am mai avut nimic pana in vara anului trecut 2015 cand ma simt slabit uneori, nod in gat, dureri de cap dar nu grave, ameteala si un fior si tremur prin stomac transpiratie usoara si palpitatii si o caldura care se localizeaza catre fata. Nu sunt in fiecare zi dar cam 3zile din saptamana.

Din decembrie am fost la neurolog , am tratament cu Keppra 2 ani si stresam iar cand am starile astea sa iau o pastila de Anxiar...in urma consultului la care am facut si un EEG , la care a iesit ca am Epilespie de lob temporal drept . Acum eu nu am mai facut nicio criza sa pic din picioare , de la aceste pastile sau rarit starile..
Acum mai am doar atat, o data pe saptamana , un fior ma ia dintr-o data prin stomac, cu putina stare de ameteala , ma duc urgent la toaleta si imi fac nevoile iau o pastila de Anxiar si imi trece in 30 min ....dar in momentele acelea vreau sa fiu singur si ma iau numai ganduri negre! Sunt nervos , nu vreau sa aud nimic sa stau linistit in camera singur.
De fel sunt o fire comunicativa , haioasa si cu simtul umorului!

Am fost acum 5 zile la Psihiatru , am explicat toata povestea asta si mi-a mai dat sa iau coaxial 1 an odata cu keppra . Va rog un raspuns , vor trece aceste stari sau de la ce credeti ca au inceput ! Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2