Anxietate si fobii raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de andreii cu 14 ani in urma

Buna ziua, de aproximativ 2-3 ani de zile cred ca sufar de anxietate si am o fobie sociala, am o parere foarte p***a despre mine desi am multi prieteni care ma sustin si imi e frica sa incerc lucruri noi. Am fost mai de mult la un psiholog si de acolo am fost trimis la altul.Nu am somn si ma framanta noaptea toate aceste lucruri. Nu stiu ce sa fac, ma puteti ajuta cu un sfat? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

elena (acum 14 ani)

Daca tu ai o parere p***a despre tine, altii o vor avea si mai p***a. Schimba-te, nu te mai compara cu altii, asculta-ti prietenii. Daca nu-i asculti, ei vor obosi sa te tot sustina. Cred ca si-au epuizat deja argumentele.Poti merge la Biserica sa te rogi, citeste seara un acatist. Ia niste medicamente dare sa-ti regleze soomnul, ceaiuri relaxante. Sanatate!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua draga Andrei,

Imi pare rau sa aud ca ai o suferinta asa de mare! Cred ca ti-a fost greu in acesti 2-3 ani de cand ai anxietate si fobia sociala!

Iti recomand sa apelezi la un psiholog care practica psihoterapie cognitiv- comportamentala si sa incepi o sesiune de sedinte, ca sa iti tratezi si anxietatea si fobia sociala.

Psihoterapia cognitiv- comportamentala este psihoterapia care are cea mai mare eficienta in tratarea anxietatii si fobiilor, astfel incat daca urmezi demersul terapeutic firesc, vaiat ta se va imbunatati substantial in ceeea ce priveste anxietatea de care suferi si lipsa increderii in tine!

DAca nu esti din Bucuresti, prin intermediul cabinetulyi nostru, poti beneficia de aceste sedinte de psihoterapie, online. Ptr detalii, citeste articolul: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online.

Succes, sa auzim numai de bine!
O saptamana buna si echilibrata iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Eliza (acum 14 ani)

Buna ziua!Nu stiu ce se intampla cu mine in momentul in care trebuiesa intru intr-un spatiu aglomerat, cum ar fi un restaurant,un club. Nu ma simt in largul meu, mi-as dori sa trec pe "invisible" daca s-ar putea. Am impresia ca toti se uita la mine, comenteaza si rad de mine, cu toate ca sunt o persoana cu aspect normal, chiar draguta. MA simt mult mai in largul meu daca stau mai retrasa,intr-un colt undeva.
Pe langa toate astea, cred ca sufar si de depresie.Sunt foarte trista in interiorul meu,chiar daca am unele accese de ras in anumite situatii,insa apoi revin in starea initiala de tristete mascata de un zambet. Sunt macinata zilnic de ideea ca in cei 27 de ani ai mei,nu am realizat aproape nimic(inafara de casatorie)...Nu-mi gasesc un job stabil(posibil si cu criza locurilor de munca...) insa, de nenumarate ori cand merg la un interviu am impresia ca sunt luata "la misto'',desi am terminat o facultate.
CAsnicia e aproape varza, stau cu soacra...Pe zi ce trece simt o totala incompatibilitate cu sotul meu,iar uneori chiar ma intreb cu ciuda,oare ce-oo fi fost in capul meu cand m-am casatorit(de 2 ani jum.). Acasa nu pot sa ma intorc deoarece in locul meu a ramas fratele meu cu a lui prietena.
AM momente in care imi vine sincer sa-mi pun capat zilelor...atat de apasatoare simt aceasta stare de tristete. OAre ce pot sa fac? Simt ca o i-au razna :(((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Draga Eliza,

Imi pare rau ca treci printr-o perioda dificila atat din poct de vdr al faptului ca stai cu soacra ta, iar casnicia te nemultumeste uneori, cat si datorita faptului ca e dificil in aceasta perioada sa-ti gasesti un job stabil.

Ptr ceea ce spui referitor la felul in care te simti cand intri intr-un spatiu, te invit sa citesti articolulhttp://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/31-fobia-sociala, si http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/38-atacurile-de-panic-cu-agorafobie.

Iti recomand sa incepi cateva sedinet de coniliere psihologica, pentru a dobandi un mai bun control asupra emotiilor tale deranjante. Dobandind un mai bun control asupra lor, iti va fi mai usor sa iti imbunatatesti relatia cu sotul si sa iti cresti increderea in tine, astfle exista sanse mari sa-ti gasesti un job asa cum iti doresti!

Succes si ganduri bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tony (acum 13 ani)

draga eliza daca vrei te pot ajuta eu sa scapi de starea pe care o ai acum .id de mess si vorbim mai mult.id. tonycrystianos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mery_maramures (acum 14 ani)

Buna ziua d-na psih.Demian
si eu ma confrunt cu o grava situatie cred eu.....totul a inceput de anul trecut din februarie in care am avut un stres total la servici, totul prin inima imi trecea(primeam amenintari,injuri ma sunau tirziu in noapte,amenintari)si multe altele care le puneam mereu la inima si ma framintam .pana in luna noiembrie cand am avut un accident cu masina,am lovit o cucona pe mijlocul podului mia sarit in fata,am avut un soc puternic emotional care a durat o luna si acum imi mai aduc aminte.dupa aceia in luna decembrie am avut o litotritie pe rinichiul drept la Buc,unde si acolo am nimerit inaintea mea o urgenta si timp de 1 ora asteptand pe hol am fost fff speriata ca nu stiam ce avea sa se intample cu mine ,na fost deajuns asta....am facut un supradozaj din cauza farmacistei care in loc de un medicament pe zi care era si contraindicat femeilor(pt largirea uretrei prostata la barbati)mia scris pe cutie 3 pe zi si care am urmato in tocmai in 24 de ore am luat 4 din acel med,in sera de 11 dec.am facut un dus si mam pus in pat,la care ma luat frisone puternice temperatura mea era 35.2,dupa care am simtit ca mi sa oprit inima si mam ridicat rapid din pat in fund si ma luat ameteli foarte mari ca si cum mas fi dus pe lumea celalta am devenit dintro data fff palida ,nu primeam aer si ritmul inimi o luase razna si iar imi reveneam pt 5 minute si iar ma lua mi se usca gura mereu ,am baut 1.5 l apa in 45 de minute ...am crezut ca in sera aceia am sa mor strigam la sf Fecioara sa nu ma ia si la d-nu-Isus ca am o fetita de crescut.asta a durat cam 45 de minute la care a venit salvarea si ma diagnosticat cu atac de panica,miau facut ceva intravenos si ia spus lui mami sa imi dea multe fructe stoarse sa beau.era deja 3 noaptea si mie imi era f frica sa adorm ca sa nu mor,la un final am adormit dar numai eu stiu cum,ma trezeam des de spaima si adormeam la loc.a 2 zi am ramas f ametita si fara pofta de mincare ,daca mincam o banana era mult pt mine intro zi intreaga si asta cam o perioada de 3.4 zile aveam tendinte usoare si in serile urmatoare de a pati la fel dar au fost simtomele mai indulgente mau lasat sa dorm.venind acasa mi sa mai intamplat asta inca de 4 ori si este ff chinuitor,incepe de ami fi foarte frig dupa care ametesc f tare de nu mai vad bine si pe urma nu primesc aer ,ma ia lesinul in picioare si mi se usuca gura de simt nevoie de apa multa, alalta sera am avut aceleasi simtome la care dureaza cam 20-25 de minute si imi revin dupa care ramin cu o spaima teribila de a nu mai pati asa..va rog din suflet daca ma puteti ajuta si pe mine sa stiu exact ce este .mai nou a inceput in varful capului sa simt ceva rece ca si o punga de ghiata o amorteala usoara si ma speri fff tare in cat toata ziua traiesc in acest cosmar nu pot sa imi revin iam afectat si pe cei din jurul meu,mama,sora bunica,sotul,mau dus si la urgenta am avut tensiunea 145/100 eu care sunt sub tensiune 90/60 sunt disperata.VA ROG AJUTATIMA am doar 31 de ani......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna seara draa mery_maramures,

Imi pare rau sa aud ca treci prin aceste stari! Cred ca iti este uneori foarte , foarte greu si regret ca ai astfel de suferinta!
Iti recomanda, in primul rand, sa mergi si sa-ti faci cateva investigatii medicale ca sa te asiguri ca din pct de vedere organic, fiziologic, totul este in regula cu tine.
In acelasi timp, iti recomand sa incepi cateva sedinte de psihoterapie de orientare cognitiv- comportamentala. In urma acestor sedinte, vei invata cum sa-ti controlezi aceste stari de foarte mare neplacere pentru tine. Vei dobandi un autocontrol mai bun, astfel incat starile acestea chinuitoare nu vor mai reprezenta o problema pentru tine! Pentru mai multe detalii despre atcaul de panica, Te invit sa citesti articolul: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/17-atacul-de-panica.
Apeleza cu incredere la ajutorul sedintelor de psihoterapie, te vor ajuta!
Daca nu esti din Bucuresti, prin intermediul cabinetului nostru, poti beneficia de psihoterapie online:http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online.

Succes si multa sanatate!

Iti doresc sanatate si mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NELA (acum 14 ani)

NUSTIU NICI EU CIND SI CUM AU INCEPUT ACESTE TULBURARI SI DE CE?AM AVUT VREO 14 ANI UN SERVICI FF SOLICITANT FIZIC SI PSIHIC IAR EU DIN DORINTA DE AFACE TOTUL BINE AM DEPUS MULTA ENERGIE,LUCRAM MULT PESTE PROGRAM,DE MAI BINE DE UN AN AM RENUNTAT BRUSC LA ACEST LOC DE MUNCA AM MAI LUCRATSI IN ALTE LOCURI TOT IN DOMENIU DAR NU AM GASIT LINISTEA ,IN FAMILIE A INTRAT O RUTINA GROAZNICA,ACUM SNT IN SOMAJ,IAR EU INTRU IN STARI DE PANICA TOT MAI DES DCA INAINTE ERAU DOAR NOAPTEA SI DADEAM VINA P STES SI OBOSEALA ACUM VIN ZIUA AMIAZA MARE SI CRED CA DIN SINGURATATE MA SPERIE GINDUL CA AM MUNCIT FF MULT PINA ACUM LA 45 DE ANI IAR ACUM MA VAD OBLIGATA SA SHIMB MESERIA SI CHIAR SUNT OBOSITA.CU SOTOL SI COPILUL DE 23DE ANI NU MAI AM O COMUNICARE BUNA,INCERC DAR NUMI IESE NIMIKMA CONSUM GINDESC SINGURA IN VAN SI NU MAI POT SA IMI GASESC PUTEREA.IN ULTIMII 3 ANI MIAM PIERDUT SI AMBII PARINTI NEASTEPTAT DE REPEDE PTR MINE.MIA FOST F GREU SI INCA MAI E,AM UN TRATAMENT DAR PARCA NU PREA MA AJUTA,CUM SA FAC SA NU MAI AM STAREA ASTA DE TEAMA DE TOT DIN VIATA MEA ,MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua dna Nela,

Imi pare rau sa aud ca aveti aceste stari de neliniste, panica, oboseala si nemultumire in acesta perioada a vietii dumneavoastra! Cred ca nu va este usor!
Tinand cont de faptul ca v-ati pierdut parintii pe neasteptate si v-ati schimbat brusc locul de munca dupa 14 ani, sunt firesti stari de nemultumire si tristete uneori, pentru ca, aceste evenimente sunt evenimente dureroase si bulversante pentru majoritatea dintre noi.
Tinand cont de faptul ca va consumati asa de mult, "gandesc singura in van", si nu va gasiti linistea de care aveti nevoie, si ca frecventa momentelor de ingrijorare si de panica s-au accentuat, eu va recomand sa apelati la cateva sedinte de consiliere psihologica, in urma carora sa dobanditi un mai bun control asupra gandurilor si emotiilor neplacute pe care le aveti. Dobandind un control mai bun asupra felului in care priviti lumea, viata si pe dumneavoastra, va veti regasi resursele interioare si va veti putea bucura din nou de viata la fel de mult!
Pentru a intelege mai bine ce inseamna atacul de panica, va invit sa cititi articolu: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/17-atacul-de-panica. si sa intrati pe articolul : http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/8-de-ce-sa-apelezi-la-un-psiholog, ca sa cititi cu ce v-ar ajuta un psiholog.

Va doresc succes, sanatate si echilibru interior!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victor (acum 14 ani)

ce pot eu sa iti spun e ca numai tu singur poti sa treci peste o faza p***a, conteaza foarte mult sa iti recapeti increderea in tn sa faci lucruri care iti dau satisfactie,de ex poate odata ai practicat un sport si erai destul de bun.asta face sa iti recapeti increderea in tine.trebuie sa ti cont de sfaturile prietenilor tai dar tine minte un lucru trebuie sa ai vointa sa mergi mai departe.uite id meu poate pot sa te ajut cu sfaturi:[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NELA (acum 14 ani)

MULTUMESC DIN SUFLET D. PSIH DEMIAN AM CITIT CU MARE ATENTIE,DAR MA STRADUIESC SAMI REGASESC LINISTEA CU TOATE CA ACUM AM CEL MAI MARE LIBER DIN VIATA MEA NU MA POT CONCENTRA PE CEVA ANUME PARCA MIE MINTEA BLOCATA NICI NU STIU UNEORI CIT E CEASUL SI IN CE ZI E ,MIAM DAT TOATA VIATA MEA CRONOMETRATA UNEORI PESTE CAP. O FI BINE CA AM PAUZA ASTA? MULTUMESC INCA ODATA .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua draga dna Nela,
Senzatia de "vid mental", si "dificultatea de concentrare a atentiei", ceea ce descrieti dvoastra ca fiind "nu ma pot concentra, parca mi-e mintea blocata", sunt cateva criterii care definesc starile de anxietate. Pentru mai multe detalii, va invit sa cititi articolele: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/27-tulburarea-anxioasa-generalizata si http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/18-anxietatea.
Un psiholog va va ajuta sa intelegeti cum se produc starile dvoastra de teama si totodata, va va ajuta sa le depasiti! Va recomand sa apelati cu incredere la acest specialist!
Prin intermediul cabinetului nostru, puteti beneficia de psihoterapie online: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online

VA doresc numai bine si munlta sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

si eu sufar de atac de panica din vara anului 2009.am facut o criza fff,puternica incat am cerut familiei sa-mi aprinda lumanarea.lipsa aerului si amorteala ce imi cuprinsese tot corpul ,inclusiv dupa cap mi-a dat senzatia ca mi-a venit sfarsitul.am ajuns la 3 spitale intr-o singura noapte.mi-au pus masca,perfuzii si mi-au facut calmante.am stat internata o saptamana si mi-au facut investigatii si tumograf,etc.mi-au dat tratament 10 zile pe luna calciu cu D3.crizele au continuat.acum sunt in spania unde doctorii de aici mi-au prescris deazepan.acum l-am itrerupt ca sunt insarcinata,dar in schimb am invatat sa ma controlez zicandu-mi mereu:sunt sanatoasa,sunt bine,chiar nu am nimic,m-a ajutat o emisiune tv.unde avea ca tema autacul de panica.am mai facut crize dar mai mici si nu am mai avut acelasi sentiment ca mi-a venit sfarsitul.mai am temeri dar cu ajutorul lui D-ZEU sper sa am puterea de ma autocontrola.DECI VA RECOMAD SA URMATI ACELASI REGIM :SUNT BINE.SUNT SANATOS ,CHIAR NU AM NIMIC.ASTA E DOAR IN MINTEA MEA.SPER SA REUSITI SI VOI.MULT SUCCES SI SANATATE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nela (acum 14 ani)

Doamna DAMIAN mi sa ivit o munca in italia ca menajera.ce ma sfatuiti ?oare dak am sa schimb mediu am sa am alte preocupari credeti k va fi mai fost 6 luni dar nu am fost sngura/mie un pic teama ca nu stiu bine limba,am tratament cu bromozepam/metropolol/serlif ,dak imi iau p 2 luni reteta pot sa fac pasul asta,nici acasa nu mai e de stat,neavind servici ma foiesc aiurea prin casa eu care am muncit fara concediu fara wikend,va pup ,sunteti de mare ajutor sa stiti,am sentimentul ca am un nou prieten caruia pot sai spun orce fara sa ma gindesc oare ce si cui va spune despre framintarile mele MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna seara draga dna Nela,

MA bucur sa aud ca aveti o oportunitate de munca in Italia! Daca este un loc de munca cat de cat sigur (aveti date concrete despre angajator, recomandari bune, etc) si sunteti acoperita din punct de vedere al contractului de munca si cu asigurarea medicala (pentru eventuale nemultumniri de sanatate), incercati cu incredere acesta posibilitate de munca!

E firesc sa aveti diferite ingrijorari in ceea ce priveste acest noc nou, ptr ca este necunoscut dvoastra si necunoscutul de cele mai multe ori ne confera teama.

In continuare, va recoamnd sa apelati si la cateva sedinte de psihoterapie, ptr a dobandi control bun asupra temerilor pe care le aveti !

Succes si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum 14 ani)

Buna,eu sunt un pacient al doamnei doctor Adina Demian si am fost diagnosticat cu anxietate+atacuri de panica.Atacurile de panica nu au fost atat de "intense" in comparatie cu sintomele care le aveti voi.....am aproximativ aceleasi senzatii dar le simt la o intensitate mai mica.Acum aproape au disparut (atacurile de panica) dar mai am urmatoarele stari:Imi este frica nu am vreo problema medicala fizica(sa nu am creierul afectat).Imi este frica sa mai trec prin vreun atac de panica(acum am ramas doar cu frica).Imi este frica sa nu raman cu anxietatea asta toata viata(in cazul in care nu functioneaza sedintele de psihoterapie).
Si toate starile astea au fost cauzate de consumul de "droguri legale"(de 6 ori).Substanta nu mi-a afectat creierul (sper) dar mi sa spus ca din cauza ingrijorarii excesive (ca pot avea ceva de la drog)sa declansat anxietetea si atacurile de panica!
In fine,daca imi citeste cineva articolul care a suferit aceleasi tulburari si a fost "vindecat" de ele il rog foarte mult sa imi spuna si mie CUM.Va rog sa ma ajutati,macar un sfat acolo.am si eu o varsta "frageda"si vreau sa scap de starea asta si sa revin la normal cat mai repede!! adica sa fiu acelasi copil nepasator(fara griji ca inainte).Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna draga Robert,

MA bucur ca ai scris pe acest site despre dificultatile pe care le-a avut si care s-au ameliorat si pe care inca le mai ai momentan. Totodata, ma bucura faptul ca, simptomele chinuitoare ale atacurilor de panica pe care le aveai frecvent la in ceputul sedintelor noastre, dupa doar 9 sedinte de psihoterapie aproape au disparut! Cu siguranta acesta mentiune a ta, le va ajuta si pe alte persoane care au de ani de zile aceste atacuri de panica sa se gandeasca sa apeleze la psihoterapie, tinand cont ca doar dupa cateva sedinte , atacurile de panica pentru tine, sunt aproape inexistente!

Asa cum ai mentionat deja, intr-adevar „drogurile” de orice fel, chair daca sunt „legale” predispun spre declansarea si accentuarea anxietatii si a panicii, insa la un consum redus , de 6 ori in viata este imposibil sa-ti afecteze functiile creierului. Asta se poate intampla, doar la consumul indelungat, aproape zilnic, de la cateva luni in sus.

E firesc sa ai inca cateva sentimente de frica, temeri, exact aceste temeri pe care tu le metionezi sunt temerile TUTUROR clientilor mei cu Anxietate, nu este nimic nefiresc la temerile tale, draga Robert! Noi suntem acum la aproximativ jumatatea procesului psihoterapeutic, iar pentru vindecare, este nevoie de timp( vindecarea totala cand anxietatea este accentuata este aproape imposibila dupa cateva sedinte), de eforturi din partea ta in ceea ce priveste sarcinile pe care ti le dau in afara cabinetului si de rabdare. Psihoterapia, te va ajuta sa scapi de aceste temeri in final. Uneori, procesul de vindecare in anxietate si panica dureaza, de la persoana la persoana, intre 5 si aproximativ 25 de sedinte, uneori chiar mai mult.

Iti doresc in continuare spor la sarcinile pe care le ai de facut pentru acasa si un sfarsit de saptamana cat mai bun!

Pe curand!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 14 ani)

Am un prolaps de valva mitrala si din aceasta cauza am atacuri de panica.Cel putin asa mi-a spus dr.cardiolog.Dar de ceva timp mi se intampla sa nu pot sa ma concentrez si sa am o neliniste, o teama care nu dureaza mult. Poate fii de la distonocalmul pe care il iau pt inima?Cafea nu beau decat decofeinizata,de fumat nu fumez, din ce alta cauza ar putea fii aceste probleme?Mai poate fii din cauza stresului,pt ca de aproape un an stau acasa dupa ce am terminat facultatea.Medicul endocrinolog mi-a spus ca sunt stresata pt ca nu am un loc de munca si ma consum ft mult.E ceva psihic? Va rog mult sa-mi raspundeti ca poate ma mai linistesc cu ce o sa-mi spuneti dumneavoastra.Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua draga Elena,

Imi pare rau sa aud ca experimentezi senzatiile foarte neplacute ale atacurilor de panica si ale starilor de neliniste, adica de anxietate!
FAptul ca nu ai un loc de munca este un aspect dificil pentru multi dintre noi, insa consumul tau referitor la acest eveniment tine de felul in care evaluezi acest eveniment si lucrurile pot fi imbunatatite pentru tine, daca apelezi la cateva sedinte de psihoterapie.
In urma acestor sedinte de psihoterapie, vei invata sa-ti controlezi aceste stari de panica, neliniste, teama si consum, astfel incat stressul sa nu mai fie problematic in viata ta!
Daca investigatiile pe care le-ai facut la medic au iesit bune, inseamna ca exista o dificultate psihica, care prin sedintele de psihoterapie se poate indeparta, ac***a control asupra felului in care gandesti . PEntru mai multe detalii despre aceste dificultati psihice, te invit sa citesti:http://psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/27-tulburarea-anxioasa-generalizata si http://psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/18-anxietatea si http://psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/17-atacul-de-panica.
Prin intermediul cabinetului nostru, puteti beneficia de psihoterapie online: http://psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online

Iti doresc multa sanatate si succes!
Un sfarsit de saptamana frumos, Elena!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 13 ani)

buna ziua! as vrea sa stiu cum se poate trata ereutrofobia(teama de a rosi) si la ce fel de medic sa apelez in legatura cu aceasta problema! am 23 de ani si ma chinui cu aceasta problema de 2 ani de zile si nu mai rezist....astept un raspuns Va ultumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2