Anxietate! Grava sau putin grava? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Florin Razvan cu 11 ani in urma

Buna ziua!Sunt baiat si am 20 de ani si din tot ce am citit parearea mea este ca am o anxietatea putin peste normal!! Simptomele care le gasesc la mn sunt urmatoarele:

Emotii
- dispozitie dramatica
- greutate emotionala
- iti vine sa plangi fara motiv
Temeri
- iti este teama de ce crede lumea despre tine
- teama constanta de a fi coplesit de …
- frica de a gresi sau de a pica de fraier in fata celorlalti
- frica de a nu face fata la …, de a fi coplesit de situatie
- frica de a urina lanaga altii oameni
- obsesii despre ce simti sau de a fi mai bine
- deseori ai impresia ca porti o lume pe spate
- suparare; blocaj al intelegerii
- ca si cum ti-ar veni sa plangi fara motiv
- anxietate, frica, ingrijorare
- ca te vei face de rusine

Ca sa explic mai bine cateodata emotiile imi sunt foarte puternice si cateodata de neinteles nici de mine,cateodata sunt normale,din simptomele de mai sus cateodata unele sunt foarte accentuate cateodata nu sau unele au fost niste temerii care le am foarte foarte puitn sau deloc! Ce ma afecteaza cel mai mult e frica de a ramane fara prietenii,de exemplu daca cnv imi zice ca ma suna mai tarziu ma tot gandesc oare de ce nu ma mai suna si am si o statie de frica asa de neliniste,fara stare!,am si o prietena si cand o simt mai distanta sau ca nu imi raspunde cu o anumita intensitate cum facea inainte,frica de a nu mai fi iubit,de a fi crezut un oarecare,sau sa nu mai isnemn pt ea ce insemnam odata,cand simt o anumita schimbare fata de mn incep sa ma ingrijorez,emotiile sami creasca,sa ma simt din nou foarte nelinistit si fara stare!Incerc sa ma controlez si reusesc cateodata,dar vreau sa scap de sentimentul de teama si neliniste care uneori sunt foarte accentuate!

Va rog frumos sa ma sfatuiti ce as putea face,ce medicamente as putea lua sau orice este nevoie sa scap de toate astea!!

Multumesc anticipat!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Iuliana Pasarin MPsih. Iuliana Pasarin este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,

Din ceea ce descrieti in randurile de mai sus cred ca este vorba de anxietate generalizata, dar observ si cateva caracteristici specifice fobiei sociale.
Este important de mentionat perioada in care au aparut aceste stari, daca s-au accentuat in timp sau au ramas la aceeasi intensitate.
Probabil ca exista si tratament medicamentos pentru ameliorarea acestor stari, insa daca doriti o rezolvare a acestor probleme pe termen lung si identificarea factorilor declansatori precum si a celor care intretin aceasta stare, sugestia mea este sa apelati la un psiholog pentru evaluarea corecta a acestor stari si eventual, daca doriti, inceperea unei psihoterapii care sa va ajute sa gestionati si ameliorati aceste stari.

Toate cele bune!

Iulia Pasarin
psiholog clinician, psihoterapeut
[email protected]
http://psihologi.wordpress.com

Iulia Pasarin

psiholog clinician, psihoterapeut integrativ

[email protected]

http://iuliapasarin.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Florin Razvan (acum 11 ani)

Cred ca perioada in care au aparut aceste stari e din a doua parte a clasei a 9-a,cand prietenii cu care obisnuiam sa stau de cel putin de 2 ani si ne petreceam timpul impreuna si multe momente frumoase,mau indepartat de ei cu multa ignoranta si tot felul de motive,dintre care multe neadevarate,barfe,si au vorbit tuturor cunoscutiilor ca sunt o persoana aiurea,dar defapt nu era tocmai asa si asta sa intamplat inca o data dupa impacare exact peste 1 an o cearta mult mai mare!tot timpul am crezut ca e bine si am incercat sa fiu de treaba!Tin sa mentionez ca eram si cu 2-3 ani mai mare ca ei in gasca!Ei vedeau si altcumva anumite lucruri!Nu vedeau prietenia cum o vedeam eu!Asta cred eu,dar dragostea ma consuma cel mai mult si imi creeaza cel mai mult starile astea! de toate intamplarile astea am trecut acum vb cu ei mai ies din cand in cand cu ei,ce ma nelinistete cel mai mult si care imi provoaca emotii tot timpul orice as face cand ma gandesc ca persoana iubita!cand o simt putin mai distanta si incep sami pun intrebari ceam facut gresit,ce o determina oare,devin nelinistit,ingrijorat si emotiile cresc!As putea sa zic ca sunt si paranoic imi creez tot felul de scenarii in minte si ce ma ingrijoreaza cel mai tare e ca am incredere enorma in ea si o stiu in casa sau stiu ce face nu e vb de gelozie,tot parca imi mai trec unele ganduri (nu tare mai simte nevoia sa vb asa mult cu mn,nu mai tine asa mult la mine,nu mai sunt asa important) si devin nelinistit si din nou emotii!Asta cand incep sa o simt distanta!Poate ca si ma gandesc mult la ea cum ies doar seara din casa si in timpul zilei nu prea am foarte multe ocupatii plus restul problemelor care le avem cu toti,si ma tot gandesc la to felul de p***ai dar daca ajung sami pun intrebari e tot timpul cu un motiv,deci nu sunt absurd!
Multumesc frumos pentru raspuns,vreau sa va intreb daca psihoterapia o fac la psiholog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Iuliana Pasarin MPsih. Iuliana Pasarin este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este posibil sa fie vorba si de o problema de neincredere atat in sine cat si in ceilalti, o problema de relationare cu ceilalti care creaza si starea de anxietate de care spuneati.
Aceasta este parerea mea legata de cele scrise de dumneavoastra. Desigur, asa cum am mai spus, pentru o imagine corecta a situatiei este nevoie de o sedinta de evaluare a starilor dumneavoastra de catre un psiholog sau un psihoterapeut.
Psihoterapia este practicata de psihoterapeuti care, de regula, la baza sunt psihologi si care au urmat cursurile unei scoli de formare in psihoterapie de 4 ani, dupa terminarea facultatii.

Numai bine!

Iulia Pasarin
psiholog clinician, psihoterapeut
[email protected]
http://psihologi.wordpress.com

Iulia Pasarin

psiholog clinician, psihoterapeut integrativ

[email protected]

http://iuliapasarin.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin Razvan (acum 11 ani)

Multumesc frumos pentru ajutor!
Va doresc multa sanatate si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 8 ani)

nici nu imi vine sa povestesc prin ce trec si prin ce am trecut....la mn anxietatea a debutst foarte devreme...la 6 ani am fost dat la casa de copii de catre mama mea...de acolo a inceput calvaru meu....acum am 23 de ani si multiple frici...mi greu sa merg si la psihiatru....cred ca pana la varsta asta am avut toate friciile din lume....de la frica de a iesi din casa pana la cele mai puternice depresii.....sper sa am puterea de a merge la psihiatru...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: