VPPB pe partea stanga

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de Matache Maria cu 13 ani in urma

Buna seara!
Am citit mesajul postat de dumneavoastra si mi-am adus aminte de crizele de vertij(VPPB stg) pe care le am de 2 luni . MI-am facut analizele la spitalul Panduri, iar prima data...am ametit de mi-a venit rau. Mi-au pus niste ochelari speciali si m-au culcat brusc pe spate. Nu am fost pregatita suficient pentru aceasta manevra si am ametit brusc. Simtem ca sunt intr-un film si trebuia sa calatoresc in viitor si totul se rotea in jurul meu, parca cineva rotea intentionat patul, camera de spital ..totul. Am vomitat instantaneu. A doua oara cand am fost la repozitionare mi-au facut diazepan si METOCLOPRAMID...am asteptat 20 de minute sa-si faca efectul , apoi am intrat la doctor pentru repozitionare. La fel, totul de rotea in jurul meu, am transpirat profund ..de parca tocmai imi faceam un dus imbracata. Mi s-a efectuat tehnica Epley. Dupa aceata tehnica , doctorul mi-a spus ca trebuie sa stau cu capul nemiscat in pat si sa dorm asa timp de 48 de ore. Am facut-o si pe asta! Am efectuat si balneofizeoterapie, pt ca la analize mi-au depistat spondiloza cervicala si rinita cronica! Groaznic...am doar 29 de ani! De doua luni , am grija de miscarile pe fac, insa cu toate acestea, se intampla ca o data la 10 zile...sa trec din nou prin acele crize de vertij, mai ales in timpul somnului. Timp de doua ore dupa ce ma trezesc, ametesc groaznic, imi pierd echilibrul , vomit totul. Dupa aceste crize, stau dreapta in pat...ma uit la televizot...iar apoi incet incet ..incerc sa adorm pe partea dreapta, dar ac***a intotdeauna perna ridicata. ESTE GROAZNIC! Am incetat sa le mai explic altor persoane ce mi se intampla...pt ce nu ma cred..si considera ca este doar o nascocire de a mea,,,si nu sunt suficient de putenica sa trec peste. Eu imi doresc lucru acesta mai mult decat orice, insa am capatat o frica groazica de doctorul care imi administraza tehnica Epley. Recunosc..mi-e frica sa ma duc acolo. Parca este o camera de tortura!
Am incercat sa impartasesc experienta mea..in materie de VPPB pe partea stanga...poate mai exista cineva care sa-mi dea sfaturi si sa-mi impartaseaca experienta lui si ce a facut sa depaseasca aceste momente groaznice, in care viata capata valori!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Draga mea, inteleg foarte bine la ce te referi, pentru ca si eu am trecut prin acelasi lucru. Ar trebui sa incerci sa descoperi de la ce au fost dezechilibrate particulele de calciu. La mine, situatia a fost declansata in timpul sarcinii de somnul doar pe partea stanga (pe dreapta era compresata vena cava si bebelusul nu primea suficient sange prin cordonul ombilical). A fost cumplit, cum povestesti si tu: dezechilibru total, nu ma puteam deplasa, totul se invartea cu o repeziciune uimitoare. Pe masura ce tineam capul nemiscat, lucrurile se calmau. Crunt era ca in starile respective, trebuia sa-mi supraveghez bebelusul de doar 6 luni, care invatase sa se rostogoleasca prin pat . Exact la Panduri, la dr. Georgescu si dr. Pascu am fost si eu (stiu sigur ca sunt cei mai buni medici pentru astfel de situatii). Aceleasi manevre mi le-au facut si mie. Le poti gasi pe youtube si le poti face si tu atunci cand n-ai crizele respective, tocmai pentru a le preveni. Eu nu le-am mai avut de un an, dar uneori ametesc noaptea si ma trezesc cu teama aceea infioratoare. Cred ca cel mai bine ar fi sa alternezi partile pe care dormi: si la mine tot pe partea stanga este vertijul paroxistic benign si dorm doua nopti pe partea dreapta, una pe partea stanga. Stiu ca nu este un stil de viata tocmai normal, nici nu ma pot odihni bine uneori, dar este o solutie. Probabil, in cazul tau, starile au fost amplificate de spondiloza cervicala. Este foarte important sa-ti tii anxietatea sub control. Nu ai de ce sa-ti fie teama de medicul care iti face miscarile din tehnica Epley, din contra: atata timp cat esti sub supravegherea unui medic, lucrurile sunt sub control (chiar daca nu pare asa). Mult curaj si sper sa scapi de vertij!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Am uitat sa-ti spun ca mie medicul mi-a recomandat reducerea consumului de sare din alimentatie si in cazul in care beau multe lichide (sa folosesc diuretice)... Incearca, poate te ajuta si pe tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Matache Maria (acum 13 ani)

Multumesc frumos pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria Dragu (acum 8 ani)

Buna ziua,Maria am citit si eu despre problemele cu care te-ai confruntat{sper ca nu mai ai probleme},si eu am aceleasi simtome ca si tine de anul trecut din luna februarie,am facut o gramada de investigatii inclusiv RMN+ECOO DOPLER,toate ai iesit normale.Diagnosticul meu este de OS MASTOIDIAN POSTINFLAMATOR!Te rog dak ai rezolvat problema si te simti bine,scriemi si mie ce investigatii sau tratamente ai facut.Multumesc si multa sanatate la toata [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 7 ani)

Eu am ameteli de 4zile am fost la medic mia dat tratament. Dar am ramas cu frica si spaima ca am sa lesin intru in panica imediat nu stiu cand si cum voi trece peste asta am tratament 10 zile as da orice sa nu mai ameteli

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11586722489 (acum 4 ani)

Eu am vppb pe dreapta. Cât despre Exercițiile de care vorbești eu le fac singura acasă . Pun o perna sub umeri da sa îmi stea capul sub nivelul acestora și le fac singura. Ma simt mult mai bine după. Nu fac niciun tratament deocamdată. Caută oe YouTube sunt multe video. Sper sa fii bine. Pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: