Vertijul

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Mama mea 78 ani are ameteli de tipul: simte ca o trage de la spate ceva, de 3-4 ori pe zi. Ce poate fi: (vertij)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Elena991510 (acum 15 ani)

trebuie sa mearga la medic, sa vada daca nu are sindromul vestibular si apoi sa faca o tomografie

posibil sa fie inflamata urechea interna ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mama mea are 58 ani si acum o luna sa simtit foarte rau si am mers cu ea la urgente avea ta 200/100 avea extremitatile reci ametea f tare senzatie de voma palida a fost internata la neurologie pt vertij meniere a primit tratament cu lucetam milgama si gabagama 2 zile se simte bine apoi apar din nou o stare nervoasa de la stomac tremor paloare ametiala Ta 13/7 si o frica daca ramine singura acasa , se poate trata unde sa ma adresez va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

am 25 de ani si am virtej de cand eram mica insotita de un vis scurt pe care nu-l pot descrie...(si in ziua de astazi il mai am) tot ce stiu e ca imi face rau si tresar speriata tinandu-ma de pat sau unde stateam in momentul respectiv...am probleme de auz si de vedere si incep sa am si de vorbire, am citit ca afecteaza aceste simturi...am fost la doctori si mi s-a spus ca n-am nimic...dr de familie nu-mi da crezare, nu stiu ce sa mai fac, la cine sa mai apelez, sunt din Oradea...daca cineva vede mesajul si e specializat in domeniul acesta, il rog sa nu ma evite...multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria283 (acum 15 ani)

Eu am stari din acestea doar de luna aceasta. Stiu ca si mama are. Atunci cand inima iti bate mai tare, starea se accentueaza. Se numeste atac de panica. Din cauza fricii ne simtim asa. Mama ia calmante, bineinteles cu prescriptie. Am inteles ca daca te simti asa, trebuie sa mergi la un neurolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

dar eu stau linistita inainte sa am starea asta si nu-mi bate inima mai tare decat dupa tresarire

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela215 (acum 15 ani)

am fost la spitalul municipal bucuresti la dr.Nicolae. Ce pot sa spun este ca in spital i-au facut perfuzii care a ameliorat starea de vertij si faptul ca vine spre dreapta.
Insa acum acasa a luat un tratament cu betaserc, semiorn, preductal, lascol, aspenter. M-am hotarat sa pun stop acestor medicamente care nu au adus parca nimic bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela215 (acum 15 ani)

la tomografie a gasit atrofii corticala difuza si dilatatii ventriculare secundare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Este bun tratamentul cu Betaserc pt vertij?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Copilul meu a inceput cu niste ameteli puternice la 5 ani jumate care dupa un an de investigatii s-au adeverit a fi crija de epilepsie focala. Nu mi-a venit sa cred, dar asa e. Suntem cu tratament epileptic de 6 luni si totul e OK. N-a mai avut nici cea mai mica ameteala, si inainte a ajuns inclusiv sa cada. Sanatate la toti, copii si adulti, barbati si femei!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Anul trecut am facut prima criza de vertij(37 ani).
De atunci am fost la orl, neurolog,endocrinologie.
La orl am fost diagnosticata cu Vetrij de pozitie.Mi s-au facut manevrele Epley. De atunci iau zilnic Betaserc de 24 1/zi, si ma simt mai bine. Am luat si Tanakan.Am incercat sa renunt la Betaserc dar se pare ca am senzatia ca-mi pierd din nou echilibrul.Asa ca iau in continuare Betaserc de 24 mg, 1/zi. Intrebare e va cat mai pot continua sa iau Betasercul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

eu am ameteli de 7 ani si nu mai scap de ele.Am fost la toti medicii si nici un rezultat.De la toti medicii am luat medicamente si degeaba.
acum merg la orl sperand ca este de la sinuzita aceasta stare care nu-mi da pace.Am fost si la neurolog si la pshiatru dar starea mea e aceeasi.Recent am facut si un rmn si mi-a iesit toate felurile de sinuzita?Sa fie oare de aici?Astept un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

vreau sa stiu mai multe despre boala.de 2saptamani am niste ameteli cumplite cine ma paote ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

de aproape 10 ani se manifesta asa-zisele ameteli...am facut atunci o "criza de nervi" cu tipete, plansete si dupa 2 sapt. mi-au aparut aceste ameteli de nu pot nici noaptea sa pun capul pe perna!La momentul ala mi s-a explicat ca s-au scurcircuitat 2 nervi si sa nu ma mai supar, dar oricum imi vor aparea toamna si primavara! si asa a fost! acum mi-au revenit iarasi si m-am programat la un neurolog!Ce credeti ca poate fi?!Sunt de origine neurologica sau ce?! Am luat-o cu capul?!Macar sa stiu, sa ma menajez!Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

Da in vertij se da BETASERC, depinde ce concentratie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

Daca mama ta simte ca se duce pe spate sau ca o trage ceva de la spate cred ca are o afectiune la coloana vertebrala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: