Vertij persistent de 6 luni,ce am?

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de gato8 cu 9 ani in urma

Am 32 ani si de cateva luni ma confrunt cu niste vertijuri care nu imi dau pace.Am ajuns la urgenta cu aceste vertijuri unde mi s-au facut analizele de sange( doar glicemia un pic scazuta din cauza ca era la 7 dimineata cand nu apucasem sa mananc,in rest au fost bune rezultatele).Mi s-au administrat vitamine ,iar ptr o perioada de 1 luna nu le-am mai avut.Am facut un control la ORL si audiograma si totul e bine si acolo.Problema este ca pana acum mi s-au dat doar vitamine ,iar mie nu imi dispar vertijurile .In special apar cand ma intind pe spate,imi tiuie urechile cateodata si am durere de cap permanenta,mai ales pe partea stanga cu tot cu ureche,parca as avea ceva plin in ea asa o simt.Nu stiu incotro sa ma indrept,la ce specialist sa merg,ce as putea avea?Precizez ca traiesc intr-o camera cu mucegai si am o vezica biliara lenesa.Ar putea acestea sa provoace aceste vertijuri? La ce specialist trebuie sa merg?Am uitat sa precizez ca peste noapte imi amortesc mainile,ori picioarele ,chiar si ziua nu are o regula anume.Cand am aceste vertijuri corpul imi cere sa ma intind dar nu reusesc si sa casc la fel ,atunci ametesc si mai mult si ori mi se dubleaza vederea ,ori vad stelute albe sau negre.Cu ochii am la stangul un minus 0,5 si port ochelari doar la tv,soare,laptop.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Tiberiu (acum 9 ani)

La neurolog categoric. O zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bela (acum 9 ani)

Incearka si la umd alergolog.se poate sa fie si d la o alergie la mukegai .akeleasi simptome le am si eu,analize bune si degeaba.tot rau ma simt.doar ka mie mi se si infunda nasul din kauza k sunt f alergika la praf.alergiile pot infunda kaile sinusale sau multe altele si atunki creierul nu se mai oxigeneaza gri pot aparea ametelile.eu nu pot fake niki traamentul p kare mi l.atdat d-na doktor pt ka sunt insarkinatain 2luni.poate mi-ar fi trecut.d 7luni ma simtsi eu asa ;(groaznik.pup sper sa gaserti
o solutie k eu nu mai stiu d und poate fi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Petre Muresan MDr. Petre Muresan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

In cazul dumneavoastra recomand sa fie investigata si coloana vertebrala cervicala .
De asemenea va recomand un doppler de artere carotide si vertebrale.
Aceste invistigatii pot aduce informatii extrem de utile in rezolvarea problemei dumneavoastra.
Cu stima:
dr Petre Muresan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

gato8 (acum 9 ani)

Multumesc mult ptr raspunsuri.Am fost astazi la un alt ORL-ist pentru ca ceva in sinea mea nu ma impacat cu rezultatul primit de la primul doctor,asa ca am fost in orasul alaturat de mine si am consultat un alt doctor care mi-a facut din nou audiograma si pe langa aceasta timpanograma si diagnosticul este VPPB( vertij paroxistic pozitional benign).Mi-a dat tratament si de astazi am inceput tratamentul cu injectii,pastile destule.sanatate la toata lumea va doresc si inca o data multumesc ptr raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: