Stari de ameteala si de slabiciune in corp, batai puternice si rapide ale inimii, senzatii de rau? raspuns medic

Ametelile si vertijul Afectiuni si tulburari cardiovasculare Anemia asociata cu deficit de vitamina B12 Anemia asociata cu deficit de fier Aritmie
Intrebare postata de M!marty cu 7 ani in urma

Buna ziua! Am 18 ani/f si de ceva vreme, mai ales seara ma confrunt cu niste stari de ameteala, batai puternice ale inimii si rapide, cateodata si stari de lesin si de rau, toate acestea stand chiar intinsa in pat. Deasemenea am mai observat ca ma ametesc atunci cand nu este aer intr-o incapere sau in mijlocul de transport. Nu am mai patit niciodata sa imi simt inima cum bate asa de tare, ac***a cateodata si senzatie de panica. Mentionez ca nu beau si nu fumez, incerc sa am un regim alimentar sanatos, ac***a in trecut usoare probleme cu anemia si sa fac exercitii fizice regulat. In timpul iernii am inceput sa consum Omega-3 si polen crud pentru imunitate....Deocamdata, nu am fost la nici un medic si nu mi-am facut analize recent sa vad ce problema am, crezand ca aceste simtome vor trece, insa acestea continua de cateva zile la intensitate diferita (nu imi e rau tot timpul, doar imi bate inima tare si repede) si nu stiu cum sa le evit, fiindu-mi teama ca ma va intepa si inima daca mai continua.

Oare ar fi semnele unei anemii sau ceva tulburari, pentru am inceput sa ma cam sperii, neac***a niciodata aceste simpome...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

M este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

aceste simptome descrise.. vorbesc despre o calitate proast aa sangelui
unde putem include si anemia si vascozitatea crescuta a sangelui
Originea problemelor este la nivelul tractului digestiv, intestine, ficat
posibil NU ai voie sa consumi lactate si dulciuri care maresc vascozitatea sangelui
posibil nu te hidratezi corect
trebuei sa te mai documentezi ce inseamna alimenatie sanatoasa
si sa vezi ce tolereaza si asimileaza organismul tau
NU ai scris nimic de Tensiuna arteriala.. care trebuie masurata cand ai probleme
si nu ai scris nimic de cate KG ai ...??

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Inteleg ca sunteti ingrijorata de aceste simptome pe care nu le-ati mai experimetat pana acum, mai ales si pentru ca aveti un stil de viata sanatos.
In primul rand mergeti la medicul de familie (generalist). In functie de aceste simptome, medicul o sa va recomande un set de analize, ekg etc. Daca in urma investigatiilor medicale totul este in regula, nu reiese nicio afectiune fizica, atunci problma este de ordin psihic (emotional).

Atacul de panica reprezinta o tulburare de anxietate, in care persoana poate trai brusc niste stari de frica foarte intense insotite de palpitatii, senzatie de lipsa de aer in spatiile mai inchise, chiar si in cele deschise, senzatie de ameteala, valuri de caldura sau de frig, senzatie de amorteala, durere in piept, teama de pierdere a controlului, teama de boli grave etc.

De obicei, persoanele anxioase se confrunta mai des cu atacul de panica, deoarece se incarca cu mult stres. A avea o fire anxioasa inseamna a va face multe griji, chiar si din lucruri marunte. Oamenii anxiosi au un fel de gandire caracterizata de tendinta de a exagera in ceea ce priveste periculozitatea unor situatii, factori si de a vedea pericole la orice pas, a se agita, a fi nelinistiti, perfectionisti.

Daca este cazul, alte detalii despre tratamentul anxietatii si al panicii, puteti citi accesand aceste link-uri din site-ul www.psihoutil.ro :
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/panica/

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/relaxare-training-ul-autogen/

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/atacul-de-panica-cu-agorafobie-2/

Daca va pot ajuta si cu alte informatii, imi puteti scrie aici sau pe e-mailul personal.

Sanatate si o zi buna!

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M!marty (acum 7 ani)

Multumesc de sfaturi, am uitat sa mentionez ca am aprox. 57 kg si inaltime de 165 cm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11568653573 (acum 4 ani)

Buna seara.
Soțul meu are aceleași simptome ca ale dv, poate îmi Spune-ți cum le ați depășit ?
Mulțumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: