Stare de plutire si de presiune la ceafa

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de 240781 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
De ce cand stau si la orizontala si pe verticala am o stare de plutire si o presiune la cap foarte mare si senzatia de cap foarte greu.
Toate analizele care tin de neurologie, glanda, ORL si sange sunt bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Daca restul analizelor sunt in regula inseamna ca sunt pe fond nervos. Poate sa fie o depresie mascata. Incercati un consult la psihiatrie sau o vizita la psiholog. Sunt doar niste senzatii, nu o boala. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oanceaandreea (acum 12 ani)

si eu sufar de asa ceva de 3 ani si acum tot asa sunt dar miau zis ca e de la spondiloza cervicala si de la stres ma simt si mai bine cateodata dar rar asa ca miau recomandat zoloft timp de 3 luni dar dupa o perioada revin iar ametelile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 11 ani)

Buna seara,
Am 19 ani si sunt studenta vin Germania. Am suferit un atac de panica si am fost dusa cu salvarea la spital. aici analizele de sange au fost bune iar medicul de garda m-a diagnosticat cu depresie si anxietate. Am urmat tratament cu Anxiar, calciu, magneziu, neuromultivit. Ma simt mai bine insa ce ma sperie este o stare de plutire, ameteala aproape permanenta de 2 luni decand s-a intimplat cele de mai sus. am facut RMN cerebral si EKG si sunt bune. Medicul de familie mi-a spus ca aceste senzatii vor disparea ultimele. As dori inca o parere medicala. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia Popescu (acum 11 ani)

Buna seara,
Am 19 ani si sunt studenta vin Germania. Am suferit un atac de panica si am fost dusa cu salvarea la spital. aici analizele de sange au fost bune iar medicul de garda m-a diagnosticat cu depresie si anxietate. Am urmat tratament cu Anxiar, calciu, magneziu, neuromultivit. Ma simt mai bine insa ce ma sperie este o stare de plutire, ameteala aproape permanenta de 2 luni decand s-a intimplat cele de mai sus. am facut RMN cerebral si EKG si sunt bune. Medicul de familie mi-a spus ca aceste senzatii vor disparea ultimele. As dori inca o parere medicala. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 10 ani)

Buna Iulia,
exact aceeasi experienta am avut-o si eu in luna ianuarie a acestui, in urma unui atac de panica, am fost diagnosticata de psihiatru cu anxietate. Mi-am facut ulterior toate analizele la sange, am facut 2 EKG, Tomograf cap nativ, ecografie abdominala...etc, toate bune. Am urmat tratament cu Anxiar ( inca sunt sub tratament cu acest medicament, 2 jumatati, seara si dimineata), Calciu+ Vit D, Magnerot . Psihic sunt bine datorita Anxiarului, nu mai am palpitatii datorita Magnerotului,insa, in mers am o stare de plutire aproape permanenta, uneori simt un tremur interior de parca inauntrul meu s-ar produce un cutremur....Am povestit psihiatrului starile mele si mi-a recomandat un vasodilatator periferic - Bilobil 80. De maine incep sa-l administrez si te voi tine la curent cu rezultatele, asta daca intre timp nu ti-ai rezolvat problema. Sanatate multa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Larisa (acum 9 ani)

Buna,

si eu am trecut printr-o astfel de experienta, la sfarsitul lui iunie, pe fondul unui stres puternic fiind plecata din tara, a murit tatal meu si ma stresam sa gasesc o solutie sa ma intorc in tara la inmormantare, vorbind des la telefon cu mama mea, care e si ea bolnava cu plamanii. Noaptea m-am pus in pat si cum ma intorceam des de pe o parte pe alta a inceput sa mi se invarta camera cu mine, cate 2-3 secunde la fiecare miscare a capului, n-am putut sa adorm acea noapte, am stat in fund cu capul drept si evitam orice miscare a capului, de asemenea a aparut frica si panica, mi-au tremurat mainile putin. Apoi vreo 3 sapt am avut zilnic vertij cand imi miscam capul intr-o parte, cand ma intindeam in pat, cand ma ridicam de jos, oboseala mare, ochii obositi, aproape ca nu putem sa ma uit la televizor de la 7 seara incolo aparea senzatia de nisip in ochi si trebuia sa-mi masez ochii tot timpul, plus durere in piept si spate, durere mare de umeri(contractura). Dupa 3 sapt a disparut vertijul dar a aparut starea de plutire ca si cum sunt pe o barca pe valuri mari, plus senzatia de cutremur interior in diferite zone ale corpului, sau senzatia ca sunt strabatuta de un flux putenic de curent electric. In august m-am intors in tara si am facut control la ochi, la ORL, analize de sange, eco, toate au iesit bine, plus radiografie cervicala(la care a iesit spondiloza incipienta si rectitudine, adica ar trebui sa fie coloana mai curbata). Urmeaza sa fac control neurologic cu eco Doppler la vasele de sange de la baza capului si RMN la cap. De asemenea am inceput terapia Bowen si am facut 3 sedinte, dupa prima sedinta s-au diminuat pana la disparitie totala aceste senzatii suparatoare, mai ales ca imediat dupa sedinta de terapie am plecat cu grupul de prieteni intr-un weekend la munte, deci relaxarea si faptul ca investigatiile facute pana atunci au iesit bine m-a linistit foarte tare si mi-a disparut plutirea aproape de tot. Asta e un indiciu ca problema e pe baza nervoasa, stres acumulat de-a lungul timpului plus spondiloza cervicala cu contractura muschilor gatului si umerilor contribuie la problema. Iau supliment de Ginkobiloba, B complex, Calciu si extract de mladite de afin si de muguri de frasin(Plantextact) si continui terapia Bowen pana la vindecare totala. Mentionez ca de cateva zile a reaparut plutirea si cutremurul interior, la aflarea vestilor mai putin bune in legatura cu starea de sanatate a mamei mele, posibila internare, deci e clar ca psihoemotionalul joaca un rol decisiv in cazul meu.Oricum Bowen-ul este tehnica de vindecare holistica, care activeaza medicul interior, deci merge si pe psihoemotional, pe anihilarea socurilor psihice care au dus la boala si o recomand cu toata increderea.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11625226863 (acum un an)

Bună ziua și eu am cervicala rectifice,a funcționat terapia Bowen?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 7 ani)

Buna ziua! De 2 luni de zile ma simt foarte prost amețeli in cap si cand merg si cand stau in pat. Presiune pe cap mai ales la ceafa si uneori la tample. Ma ingrijoreaza starea mea uneori am senzația ca pic din picioare si nu vad bine nu mai am aceeași stabilitate si siguranță in tot ceea ce fac. Uit unele lucruri marunte nu ma pot concentra ma ia o agitatie foarte mare in organism si ma sperii. Analizele le-am făcut am fierul si hemobgobina scăzută dar astea nu sunt stări de anemie. Mi sa prescris granule de fier si Opipram. Dar nici o schimbare. In fiecare zi ma trezesc asa si nu mai rezist. Vreau ajutor!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Chris (acum un an)

Tiroida,v ati verificat-o?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: