Oare o sa-mi raspunda cineva?

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de ION30104874 cu 11 ani in urma

Buna ziua,sunt o persoana disperata.De multi ani merg la diferiti medici, fac tratamente, insa starea mea de sanatate este crunta.In 20 dec 2012 am facu analize pt ca nu ma simteam bine,Eram mereu obosita, moale, fara putere, ametita.Rezultatul analizelor sunt;sideremie-42,7;calciu seric total-8,9;glicemie-105;GO-27;TGP-18;bilirubina directa-0,28;bilirubina totala-0,49;calciu ionoc seric-3-67;proteine totale serice-8,35;leucocite-2,9;hematii-4,75;hemoglobina-8,55;hematrocrit--20,6,;trombocite-342,0;PCT-0,336;MCV-62;MCH-18;MCHC-28,9;RDW-16,7;MPV-9,8;PDW-0;%LYM-37,3;%MON-12,5;%EOS-2,4;%BAS-0,6;#LYM-1,1;#MON-0,37;#NEU-1,39;#EOS-0,07;#BAS-0,02;FERITINA-- Electrochemiluminiscenta - 2 ng!ml. De 2 saătamani ma simt ffffff obosita,fara vlaga, ma doare capul mereu, nu ma odihnesc bine.Acum o saptaman noaptea m-am trezit pt, ca ma durea capul ffff tare, am vrut sa ma ridic, insa simteam ca se invarte camera ffff tare cu mine,si aveam si stari de grata.Dar mi-a fost jena sa spun cuiva.Am crezut ca am luat-o razna.Durerea de cap a persistat,ameteli, oboseala,stare de somnolenta.Sambata 20 ianuarie 2013 m-am simtit fff ametita si somnolenta, dimineata nu puteam sa ma ridic din pat.Duminica noaptea in jur de ora 11,45 m-am trezit ca ma durea fffffffffff tare capul, prima data am crezut ca e cutremur, apoi am realizat ca eu am o problema, se invartea camera cu mine, daca deschideam ochii ameteam fff tare si-mi venea sa vomit.Ma asezam pe partea dreapta era asa si asa, cu fata in sus ma durea cumplit capul, iar pe partea stanga se invartea camera cu mine de nu puteam sa ma ridic din pat.Am reusit sa ma ridic, in jur de ora 3.30 cand am si vomitat, dar m-a luat cu lesin, transpiratie rece.Predomina si o durere in piept, in partea stanga care o aveam de vre-o 10 zile dar acum era si mai dureroasa.Adoua zi abia m-am ridicat, am reusit sa ajung la serviciu, insa eram fffff ametita, vedeam stele albe.Am o durere de cap la ceafa,unde simt o stare de amorteala si gheata. In aceasta perioada am simtit mereu o stare de durere si amorteala la maini si piciore, tot corpul parca uneori e amortit.La birou stau pe scaun si am senzatia ca se invarte biroul cu mine.De multe ori pun capul pe birou pt cateva minute, pana i-mi revin.I-mi este jena de colegi,am senzatia ca am luat-o razna.Am o anemie feripriva cronica de la varsta de 16 ani pe care o tratez de atunci.Anul acesta voi implini 43 ani.La inceputul anului 2012 am facut tratament cu venofer, captafer,calciu,b6...Mi-am revenit cat de cat in urma tratamentului dat de catre un medic de la o clinica de hematologie.Am crezut ca in sfarsit mi-am revenit, insa acum au aparut aceste probleme.Daca poate cineva sa-mi dea un sfat unde sa merg:neurologie,psihiatrie, hematologie *anul trecut aveam hemoglobina 7,2 ???!!!!Nu stiu unde sa merg.Daca poate sa-mi dea cineva un sfat.....as fi recunoscatoare.Adesa de e-mail este [email protected] Multumes anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Shahziya (acum 11 ani)

Buna ziua! Dupa cum spuneti...aveti anemie feripriva...deasemenea si hemoglobina 8,55 este ff mica...in general trebuie sa aveti fiind femeie minim 11,00. Dupa interpretarea analizelor medicale si a simptomelor..dumneavoastra aveti si sistemul imunitar ff scazut,predispozitia la raceli,infectii acesta asociat cu anemia feripriva provoaca starile de ameteala si rau. Puteti sa mergeti din nou la hematologie pentru un examen mult mai amanuntit...deca se poate sa cereti sa vi se preleveze maduva pentru hematopoeza sa vada anumite caracteristice ale maduvei dvs. si a sangelui. Dieta dvs. trebuie sa contina fier (spanac, carne). Puteti lua si niste suplimente alimentare ( vitamine) pentru cresterea energiei. Puteti sa va faceti si un control cardiologic eventual pentru depistarea unor posibile afectiuni cardiace...se poate ca creierul dvs. sa nu fie suficient oxigenat din cauza anemiei dar si unor posibile mici afectiuni cardiace. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bnbnbnb (acum 10 ani)

Doamne, sper ca ai fost la doctor in cele din urma si esti sanatoasa acum. Nu pot sa cred ca ai astfel de manifestari si nu mergi la doctor si scrii pe forum asteptand sfaturi. De la cine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 9 ani)

si eu am aceleasi simptome...am 32 de ani...doctorii mă trimit de la unul la altul...... tot la fel, sunt ametita tot timpul, obosită, chiar dacă dorm 8 ore, uneori sunt aproape de leșin, și totuși sunt fortată să muncesc și 16 ore pe zi...analizele ies relativ bune, dar totuși nu știu care poate fi cauza, de 8 ani m-am săturat de analize și bani dati aiurea...... ce știu este că poate fi de la lipsa de oxigenare a creierului, spondiloza, și...poluare!! eu stau în bucurești, este unul dintre cele mai poluate orașe..... partea proastă este că nu mi s-a dat un tratament, iar de crezut nu mă crede nimeni, toți îmi spun lasă, ești tânără, te prefaci, îți bagi tu în cap, etc....... l amine sunt scăzute mpv șiu pct dar habar nu am ce înseamnă, asta e, că nimeni nu ți le va interpreta corect.... adică să îmi spună ce alimente ar trebui să consum sau să evit...eu mai am și o colită, adică stomacul deranjat non stop, de 30 de ani, bani cheltuiți, și în final... ajung doar de râsul curcilor, pentru că nimeni nu mă crede.......așa că vă recomand doar să mergeți pe la mănăstiri, la Rarău sau la Prislop, o să vă simțiți mai bine..... uneori numai Dumnezeu poate să răspundă, atunci când oameniii sunt nepăsători.. vă doresc multă sănătate.... iar pt oxigenarea creierului,existau niște picături numite cell food, dar acum nu se mai fabrică.......încercați să găsiți un înlocuitor, stați cât mai mult în aer curat, și încercați acupunctură și presopunctură, sunt tehnici foarte bune, dar din păcate costisitoare...eu am făcut acupunctură acum câțiva ani și a fpst mai bine, dar am dat 2 salarii pe câteva ședințe, și nu îmi pot permite mereu.. costă mult, cam 50 de lei o ședință, dar chiar au rezultate vizibile...orice boală fizica este o reflectare a unei disfuncții energetice, așa că acupunctura reglează, nu doare, acele sunt f subțiri și de unică folosință....și treb făcute cam 20 de ședințe....dar vă asigur, rezultatele sunt f bune...aștept vești!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 8 ani)

4 ani am umblat si eu cu fetita mea pe la medici ac***a aceleasi simptome, toti au zis,,Doamna nu are nimic , nu stim ce sa ii dam'''' dupa 4 ani am descoperit ca are Lyme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flori (acum 8 ani)

sa nu fie pe sistem nervos! asa am patit si eu !daca tot iese in regula dute si la un medic psihiatru !dar inainte mai controleaza-te sa nu ai ceva la stomac sau inima !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: