Oare ce am? raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de dany cu 13 ani in urma

Buna ziua Acum 4 zile cand m-am trezit si am vrut sa-mi ridic capul de pe perna, fiind cu fata in jos, capul fiind pozitionat spre umarul stang. - am simtit cum se invarte totul cu mine si mi-a cazut capul inapoi pe perna. am avut o usoara senzatie de greata si parca imi cam tremura corpul si aveam o senzatie de rau. Dupa cateva minute m-am ridicat dar rotind capul spre dreapta, am facut cativa pasi prin camera si apoi am vrut sa ma intind din nou iar cand aproape sa pun capul pe perna, iar am simtit ca se invarte totul cu mine, asa ca m-am ridicat in sezut si astfel mi-a trecut ameteala. in timpul zilei ma simt usor ametita dar fara sa se invarta nimic, ma simt usor slabita, tensiune in ceafa, cateodata am zenzatii de rau, dar sunt perioade cand ma simt bine. alte simptome -simt ca o tensiune sau usoara arsura sa furnicaturi usoare (nu stiu daca am exprimat exact ceea ce simt) in ceafa.
zilele urmatoare, de cate ori vroiam sa ma lungesc, cand aproape sa pun capul pe perna s-a repetat situatia cu ameteala, asa ca ma ridicam ca sa imi treaca. am observat ca situatia cu ameteala se repeta numai atunci cand ma culc cu fata in sus, sau daca stau mai mult timp intr-o pozitie culcata cu gatul intors intr-o anumita parte si vreau sa ma ridic.
am facut analizele ptr. ca total si ionic , mg, alaninaminotransferaza,creatinina serica, glucoza si hemograma cu formula leucocitara la care toate au iesit in limite normale in afara de concentratie medie eritrocit - val. 31.2 iar min era 32,si de eozinofil - val 0.01 - val min. 0.05,
alte probleme pana in prezent - tiroida autoimuna |Hoshimoto.
am rugamintea sa ma ajutati sa aflu ce problema am si cum as putea sa o rezolv
multuesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Aveti o spondiloza cervicala. Mergeti mai intai la medicul de familie sa va faca bilet de trimitere la un balneofizioterapeut. Acesta o sa va recomande o radiografie de coloana cervicala si apoi o sa va prescrie exercitii de intarire ai muschilor coloanei vertebrale. Cred ca stati mult la birou cu coloana in pozitii vicioase. Solutia este gimnastica medicala!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

Dr. Masariu Roxana MDr. Masariu Roxana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Daca ametiti numai cand va culcati pe o parte, poate sa fie vorba despre "vertij paroxistic pozitional benign" stang. Este o afectiune care se remite, asa cum ii spune si numele, dar ar fi bine sa confirmati diagnosticul prin cateva probe vestibulare si apoi sa efectuati manevra de repozitionare (singurul tratament eficace pt. VPPB).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 13 ani)

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Unde se pot face aceste probe vestibulare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Masariu Roxana MDr. Masariu Roxana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Puteti sa le faceti la Clinica Urechii sau la Instit. Hociota (spitalul ORL Panduri).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: