Dureri de cap foarte puternice raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de adrian oprisan cu 12 ani in urma

Ma doare foarte tare capul si simt o presiune foarte puternica in lateral,in general aceasta durere este foarte puternica atunci cand stau in soare,dimineata cand ma trezesc si seara inainte sa ma culc...Am facut un RMN care a iesit foarte bine,am fost la oflalmolog si acolo mi`a spus ca nu e din cauza ochilor....am mers la neurolog si mi`a spus ca nu am nimic la cap pentru ca daca as fi avut ar fi iesit la RMN,medicul de familie mi`a recomandat sa iau Betaserc...am luat o perioada de timp dar fara nici un rezultat,apoi tot medicul de familie mi`a dat alt tratament cu :Neuromultivit,Movalis,Omez,Panadol si Cavinton...care a avut acelasi rezultat si nu s-a observat nici o schimbare in bine...pot spune ca durerile sunt foarte puternice,nu ma mai pot concentra deloc,am dureri musculare si de multe ori simt furnicaturi in talpa,am avut unele momente cand imi amorteste piciorul stang de la genunchi in jos....am avut un moment cand m`am ridicat din pat sa merg pana la bucatarie si am simtit ca ametesc si vedeam tot felul de puncte in fata ochilor,tin sa mentionez ca medicul de familie mi`a facut acel exercitiu in care trebuia sa stau cu mainile in fata si sa inchid ochii si aveam tendinta sa cad in fata si in spate....inca un lucru mai precizez,ca de multe ori simteam o caldura in corp,VA ROG AJUTATI-MA,nu am decat 23 de ani si nu stiu incotro sa merg??la ce medic sa merg??mi`am distrus si stomacul cu pastile iar durerea de cap tot nu a trecut :( e posibil sa fie pe sistem nervos?ce tratament as putea sa iau??Multumesc mult si sper sa primesc un raspuns....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

din cate povestiti, mai ales dupa proba aceea cu ''''bratele in fata si ochii inchisi'''', tot la un medic neurolog trebuie sa mergeti pentru investigatii mai amanuntite. ac***a in vedere ca pana acum mai multi medici nu v-au gasit problema, cred ca aici pe internet nu veti gasi un diagnostic, din pacate.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

adrian oprisan (acum 12 ani)

Multumesc,la fel si dumneavoastra si o sa va tin la curent cu ce o sa fac la neurolog...sper sa nu fie nimic grav si sa imi treaca repede pentru ca nu ma mai concentra absolut deloc in toate activitatile pe care le am

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi (acum 12 ani)

as vrea sa iti dau un sfat.mergi la psihiatru si de acolo la un psiholog.ai sa vezi ca te vei regasi.eu am rezolvat o problema grea tot cu ajutorul acestei cai.1.la psihiatru.2.la psiholog.3.am fost directionata la neurolog.acum este totul foarte bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian oprisan (acum 12 ani)

Va multumesc pentru sfat.... sa incerc si asa,sunteti din Cta??la ce psihiatru ati fost??eu tot timpul traiesc cu impresia ca ma doare cate ceva...dar de data asta durerile de cap sunt prea puternice si mi`e frica sa nu am ceva grav

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalina lupei (acum 11 ani)

buna seara, sunt si eu din pacate una din acele persoane care sufera de migrene. pate sa-mi spuna si mie cineva dintre voi daca a avut migrene in timpul sarcinii si ce a facut?
va multumesc si va doresc cat mai putine migrene.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emanuela (acum 10 ani)

Fa niste analize la ficat,si eu am avut cand eram de 23 de ani si am ceva pe fond nervos si din cauza asta ficatul sufera.Incearca,succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

puppyeyss (acum 10 ani)

uff....asta nu e o solutie cu mersul la psihiatru si psiholog....pt ca oricum te vor plimba de la unul la altul...iti toaca banii plus ca e ingroyitor de deprimant.... cunosc sistemul, multi 9iti rad in nas si spun ca o sa treaca,,,,si eu am avut aceleasi dureri insuportabile, cadeam din picioare, nu ma puteam relaxa, durerile de cap veneau cu o stare de greata groaznica, iar la proba cu mainile intinse ma dezechilibram lateral...pe scurt, iata o reteta simpla, babeasca dar e f eficienta! la mine functioneaza. desi aveam dureri de cap cumplite! RETETA> radeti un cartof, pe razatoare de inox sau plastic *nu fier pt ca distruge enzimele). Amestecati cu o lingura de sare pt muraturi si o lingura de alcool (tuica, spirt...), faceti o compresa din acest amestec si stati cu ea pe frunte cam o ora. puteti sa il stoarceti putin inainte de a pune sarea si alcoolul. ca sa nu lase multa zeama. daca stati intinsa trebuie sa puneti un prosop sub cap pt ca este posibil sa pateze putin. dar ia cu mana.... a doua solurie, exista la plafar o alifie numita Puterea Ursului, este facuta in Germania, f buna. masati cu ea tamplele. multa sanatate.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 10 ani)

Exact problema asta o am si eu. Ma duc luni la neurolog sa vad ce imi zice. Sper sa nu fie nimic grav. Te anunt daca imi zice altceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian oprisan (acum 10 ani)

Draga Andra imi pare rau ca si tu te confrunti cu aceasta problema ,trebuie sa ai incredere in tine si sa gandesti pozitiv iar timpul le va rezolva pe toate,la ce neurolog mergi??Trebuie sa te gandesti la un singur lucru ca atunci cand vei merge la un medic ,fie el psiholog,neurolog,psihiatru,etc....odata ce ai pasit in cabinetul lui el iti va spune ca ai ceva si ca e foarte bine ca ai apelat la el,$ sunt principalul motiv ,Eu iti zic cum a fost cu mine,ajunsesem sa iau foarte multe pastile ``naturiste`` de la Calivita ,cat timp le-am luat m-am simtit excelent pana cand am inceput sa am alte probleme cu ficatul,colonul ,stomacul ,aveam impresia ca sunt dependent de ele,am reusit sa renunt la ele cu ajutorul unor ceaiuri foarte bune pe care le consum si acum(Rozmarin,Lac***aa,Sunatoare) ,cu ajutorul lui Dumnezeu,cu ajutorul unei alimentatii bogate in Magneziu pentru ca Magneziu are un rol foarte important in viata noastra,echilibreaza sistemul nervos si te ajuta sa treci cu brio peste stres.Magneziul il poti gasi si in alimentatie:Migdale,Nuci,Avocado si lista continua,parerea mea este ca tu nu ai de ce sa iti faci griji,cel mai bine ar fi ca medicul neurolog sa te puna sa faci un RMN la cap,iar in functie de rezultatul primit de la rmn iti va da un tratament,eu mi-am facut un Rmn la cap si a iesit bine spre bucuria mea,iti urez multa sanatate si nu te lasa descurajata pentru ca tu esti sanatoasa,posibil sa fie o migrena .O zi buna si sa ti cont de un singur lucru:atunci cand vei cade la pamant de 7 ori va trebui sa te ridici de 8 ori,trebuie sa iti spui in mintea ta,In fiecare zi mi-e din ce in ce mai bine....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 9 ani)

buna!!!!! mai ai dureri de cap? aceleasi simtome le am si eu de 2 ani și nu stiu ce sa mai fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Borș ecaterina (acum 8 ani)

La fel am și eu simptome și la fel am 23 de ani va rog sa mă ajutați însă eu și vomit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sara (acum 8 ani)

Ia parasitamol

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 8 ani)

Eu am sunferit de dureri de cap teribile aproape 10 ani, Incepeau cu o stare de oboseala puternica, dupa care aparea o durere in ceafa, in partea dreapta care iradia in ochiul drept. Absolut cumplit, aparea acasa, la serrvici, in deplasari. Daca nu luam ceva de durere ajungeam covrig in pat si la voma efectiv. Am fost la mai multi medici, am facut tomografii etc. Diagnosticul a diferit, unii mi-au zis ca e migrena, altii nevralgie de arnold. Am retinut o doamna doctor de la Fundeni, care, mi-a zis ca in caz de migrena nu se cunosc cauzele, poate fi ceva de la cap legat de venele de sange dar poate fi si o cauza interna, in stomac. MAMA MEA, inebunita ca ma vedea in halul asta saptamanal sau la doua saptamani, a inceput sa citeasca carti de medicina, Intr-una se spunea ca migrena poate fi declansata si de alimentatia SARATA, cu GRASIMI si PRAJELI. Am inceput sa tin regim, mi s-a parut greu, eu mancam cu sare totul si destul de gras, carne multa. Dupa 2-3 luni, in care n-am vazut niciun efect, AU INCEPUT SA SE RAAREASCA DURERILE DE CAP SI SA DEVINA MAI PUTIN INTENSE. Dupa care au disparut, bam! Uneori ma iapare ceva vag, o senzatie, dar nesemnificativ. Mentionez ca, eu obisnuiesc sa iau capsule de lecitina americana, fac asta de ani si ani de zile, cu pauze de o saptamana doua. O capsula pe zi. Daca ati facut controale la spital si vi s-a spus cam ce mi s-a spus si mie, poate incercati si voi acelasi lucru ca mine. Sper sa va ajute ce v-am spus.
Sorin, Bucuresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 8 ani)

Trebuie luate masurile cele mai bune in astfel de situatii nu trebuie sa pierdeti timpul asteptand un raspuns aici pe site . Daca nu reusiti in Romania , mergeti in orice tara unde puteti gasi leacul .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Zuzulin (acum 8 ani)

Buna seara. Si eu sufeream de migrene care abia treceau( chiar si dupa 2-3 ) zile si in cazul meu , dupa ce am incercat o gramada de calmante (cu efect de scurta durata) mi-a fost recomandat propanolol de 10mg cate 2 pe zi. Acest medicament are rolul de a elimina presiunea intracraniana ( daca am inteles bine) de unde si migrenele. Functioneaza! Nu mai am dureri

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Zuzulin (acum 8 ani)

Inca ceva: migrenele pot avea legatura cu imbinarea mandibulei cu craniul... Joint disorder

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fra 36 ani (acum 5 ani)

buna seara. si eu de circa o luna de zile am dureri oribile de cap. cand sunt la ceafa arde asa si creste si tensiunea, desi eu nu am probleme cu tensiunea. durerea se muta cand la ceafa cand la frunte cand la tample cand in crestetul capului.am fost la medicul de familie care mi-a facut toate analizele la sange.. sunt ok, am fost la orl, la oftalmolog, la dentist , chiar si la ginecolog, e totul ok. am fost si la neurolog si mi-a facut un rmn, e totul ok la creier dar durerile sunt oribile. am luat o gramada de medicamente si cand le luam pt dureri pare ca durerea era mai puternica si ardea.singurul care ma ajuta e novalgin dar nici cu asta nu trece de tot durerea.singurele momente in care nu ma doare sunt atunci cand dorm.am ajuns sa nu vreau sa ma mai trezesc pt ca stiu ca dupa 5-10 min incepe iar durerea. are cineva vreo minima idee despre ce e vorba???sau mai este cineva care a trecut prin asta???va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gigi (acum 6 luni)

Ce tratament ați luat pana la urma??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: