De ce ametesc? raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de ioah cu 9 ani in urma

Buna ziua!
De cateva zile am ameteli ciudate. Initial ameteam daca nu mancam dimineata, dar nu remarcam schimbari foarte mari dupa ce ma alimentam, doar disparitia durerii de stomac pe care o am datorita gastritei. Ameteala se pastra, combinata cu senzatia de infundare a urechilor. Simteam nevoia sa ma asez, insa si in fund sau pe spate aveam oarecum senzatia de ameteala.
In preajma aparitiei ametelilor am remarcat si o durere oculara, ca o presiune in spatele ochilor, care ma deranjeaza mai ales daca citesc sau ma uit in telefon sau calculator. Imi vine greu sa adorm, din cauza disconfortului ocular. Am remarcat si o durere de frunte, care a aparut cam odata cu toate aceste simptome, dupa o baie in mare, intr-o zi mai rece. Nu am scurgeri nazale.
Ameteala apare oricand. Si seara, si dimineata, uneori este declansata de statul la calculator sau de suparari.
Nu sunt fumatoare, nu consum alcool.
Am 19 ani.
Mi-am facut analizele ieri, si calciul/magneziul/hemoleucograma sunt toate ok. Mai putin leucocitele, procentual, deoarece neutrofilele au iesit in procent putin mai mic decat minimul, iar bazofilele, limfocitele si monocitele in procent putin mai mare decat maximul. Restul referirilor la aceste leucocite erau normale, in procent, deci, se pare ca erau aceste nereguli.
Momentan nu imi permit o vizita la ORL, asa ca va rog din suflet sa-mi spuneti daca exista vreo corelatie intre sinuzita si ameteli, pentru ca asta presupun eu ca ar putea fi.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Sinuzita poata da dureri de cap si ameteli.
Este bine sa consultati medicul ORL-ist pentru evaluare si tratament adecvat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

Roxana Bucur (acum 7 ani)

si coloana cervicala iti pate da dureri de cap si mai ales ameteli. stiu din experienta proprie. de la stres , de la pozitii incomode la calculator, se acumuleaza tensiune si se taseaza si vertebrele, sangele nu mai circula cum trebuie si creierul nu mai este oxigenat ca lumea si de aici apapr ameteli si dureri de cap, ceafa.
incearca masaj in zona cervicala, si roteste capul si gatul usor, incercand sa il trosnesti. cel mai bine este sa faci un masaj specializat, sa iti trosneasca coloana ... simti cum te eliberezi dintr-odata... crede-ma !
eu merg la un kiropractor, in bucresti, Dr Pautov Sasha.. este ff bun. sunt la a 6 a sedinta si ma simt mult mai bine .. este cam scump, dar merita.

Si de la sinuzita poti avea aceste simptome pt ca si de sinuzita sufar...iti trebuie un diagnostic sigur de sinuzita ..si daca ai posibilitatea sa cumperi spray nazal NASODREN, e ff bine... elimina toate mucozitatile si te scapa de dureri de cap. doar ca nu se gaseste in romania si este si asta cam scump 25-30 euro, dar merita toti banii !
Asa, sa scap de dureri si inflamatii in sinuzita dr meu orl-ist mi-a recomandat un cocktail din: theraflu sinus 1 plic+aulin 1plic+ ACC 1 tb , le bei de 2 ori pe zi ...O sa te lase durerea , o sa vezi ! si daca ai febra si ai infectie antibiotic, eu am luat eficef sau augmentin...dar asta dr iti sspune si iti da si reteta .

Sanatate multa !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: