Ce simptome sunt acestea? raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de fusun cu 11 ani in urma

Va rog mult sa-mi raspundeti, am niste vertijuri care ma aduc imediat la pat, rasuflu si foarte greu dupa ce trec, uneori am si mainile amortite, tensiunea crescuta +calduri. Mentionez ca am 31 de ani, urmez tratament de tensiune.Am luat si in greutate 20 de kg intr-un timp record ! Multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,

Va recomand sa consultati si un medic endocrinolog.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

fusun (acum 11 ani)

Buna ziua, am mers la medicul endocrinolog si mi-a prescris o multitudine de analize cum ar fi:VSH, uree,creatinina, TGO, TGP, colesterol,acid uric, TSH, ATPO si sumar urina. Luni o sa merg sa le recoltez.Am totusi o problema, mai sunt trei zile pana luni si alte 2 pana rezultatul analizelor vor fi citite...Daca mai am aceste vertijuri si sufocari, ce sa fac, cum le tin in frau? Multumesc mult pentru indrumari si astept raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Cel mai bine ar fi sa va concentrati pe respiratie: sa incercati sa respirati abdominal - profund si incet. Nu faceti miscari bruste, incercati sa va ridicati incet de jos. Sa va hidratati si sa mancati normal.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fusun (acum 11 ani)

Va multumesc mult, numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buna (acum 11 ani)

Vertijuri pt. cei care iau medicamente de tensiune vin in cel putin 90% din cazuri de la aceste medicamente. Medicamentele luate, pe langa efectele secundare actioneaza in felul urmator :
a) tbetablocante - blocheaza muschiul inimii scand fortat randamentul ei si irigarea cu sange a creieerului si extremitatilor. De la ele apar des vertijuri.

b) subtiatori artificiali e sange care dezmemnreaza sangele similar unei venin se sarpe

c) dilatatori se arterii care forteaza arteriile sa se dilate

Toate aceste masuri nu au de a face cu cauza hipertensiunii care este pe plane emotion si organic este situata la rinichi, filutrul sangelui. Cand flitrul este infundat tensiunea din fata rinichilor creste ion mod firesc. Scazand randamentul inimii, dilatand fortat arterele si stricand sangele nu poate duce decat la daune si mai mari. Pacat ca oamenii nu stiu nimic si se lasa pe mana medicii oarbe care stie mai putin ca un scolar de clasa I despre sistemul solar.

SIngura sansa de a va merge mai bine este sa eliminati aceste medicamente si sa mergeti la un medic homeopat adevarat pt. un tratament adecvat cauzei si nu simptomelor.
Pana si regulatorul de tensiune de la plafar de 25 de lei este mai eficient decat 1000 de medici cu tratamentele lor mai mult daunatoare decat folositoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 11 ani)

ce pot sa am?am toate analizele bune ,inclusiv Rmn,am ameteli urate,stari de lesin ,si mama dreapta si piciorul drept amortit in permanenta,va rog ajutati-ma cu un sfat.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandra (acum 11 ani)

ioana draga mea, e pe fond nervos ce ai tu. ia vitamine, passiflora, ceai de tei, nu consuma niciun excitant( cofeina, tutun, alcool) si lasa stressul. te vei face bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: