Ametili raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de lenuta71 cu 12 ani in urma

Ma numesc Rotaru Lenutaam 39 ani din Petrosani jud Hd ,problema mea este urmatoarea:in urma cu 2 ani ,tatal meu a avut un accident vascular,iar eu m-am speriat fff tare.Atunci a inceput totul,a crescut colesterolul 324 si multe altele.Am tinut regim in urma prescriptiilor medicului iar dupa aprox 1 an acesta a scazut la limita normala.Am facut si un control endrocrinologic pt ca incepusem sa slabesc ,medicul a spus ca totul e in regula la glanda.Mentionez ca acum am 39 ani ,cca 152 H si 48 kg.Lipsa poftei de mancare ma sperie si acum.De 2 ani sunt sub tratament psihiatric,cu somnul nu am probleme singura mea probl .sunt ametelile si nesiguranta de a sta pe picioare.Am consultat si un oftalmolog rezultatul fiind bun.In urma cu 1 sapt .am consultat si un neurochirurg,care in urma investigatiilor a spus ca totul este de la strea mea depresiva sau o alta posibilitate este un inceput de spondiloza.Mentionez ca nu am dureri de cap,doar fff rar si normale .Nu suport aglomerartia,statul in locuri prea inchise unde este cald.Ametetlile vin din zona cefei,asa simt eu .Toti mediciii care au vazut rezultatele analizelor imi spun ca nu am nimic.Nu imi vine sa ies din casa,uneori cand am ameteli ma apuca plinsul ,ma sperii,mi-am distrus familia si copii cu starea mea.Singurul tratament pe care il am acum este:1/2 doxepinum si 1 pastila de eglonil pe zi ,dar se pare ca nu au nici un efect pt ca aceste ameteli nu dispar.Nu sunt insarcinata ,iar timp de 2 ani ,pana acum o saptamana nu am avut nici o relatie sexuala,credeti ca si asta este o problema?Daca credeti ca am omis ceva va rog sa imi spuneti domnule doctor si pt moment va multumesc asteptand raspunsul dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Vertijul sau ameteala poate proveni de la o afectiune artrozica (spondiloza cervicala), neurologica (afectare vestibulara centrala, o hipotensiune ortostatica), sau din sfera ORL (o afectare vestibulara periferica), in stres, anxietate este posibil sa apara o contractura a cefei.ar fi bine de reevaluat afectiunea psihiatrica pentru revizuirea tratamentului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: