Ameteli si amorteli, cauza?

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de Alezy cu 14 ani in urma

Am destul de des ameteli si amorteli pe partea stanga (cap, ureche, obraz, mana, picior). Tine in general 2-3 minute. Am facut si RMN si EEG si au iesit bine, care ar putea fi cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Maria C (acum 14 ani)

Poate nu ai dat nici o importanta, dar se poate ca aceste amorteli sa fie din cauza nervilor, a emotilor puternice sau poate esti extrem de obosita. Nu vreau sa te sperii dar poate fi si spondiloza cervicala; aceasta se manifesta prin dureri si amorteli in miini; uneori scaderea fortei musculare a membrelor, inti in miini si apoi in picioare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

floryny (acum 14 ani)

Daca ai mainile reci si amortite poate ai o circulatie p***a a sangelui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alezy (acum 14 ani)

mainile si picioarele le am mereu reci... in schimb spatele ma doare mereu, si am un punct pe coloana in care daca ma ating simt ca paralizez... e posibil sa fie de la coloana :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

Cauzele bolilor sunt in general pe parte psihologica dar nu numai : ce anume s-a intamplat in viata ta inainte de aparitia simptomelor? soc emotional, o lovitura la cap coloana.....etc. iti recomand sa incerci Kiroterapia ( corectia manuala prin masaj a coloanei vertebrale). Ajuta in astfel de probleme!! numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

* Ajuta in astfel de probleme : blocajelor circulatorice (pt membre reci) si limfatice, precum si a problemelor nervilor din zona vertebrelor, ce cauzau amorteli, junghiurisau crame.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 14 ani)

Ar fi bine sa faci o radiografie la coloana, pe segmentul in care simti durerea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alezy (acum 14 ani)

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Cat mai curand o sa ma duc sa fac o radiografie la coloana, doar ca dupa rmn, eeg, ecografii si toate cele...o sa ma mai radiez putin.
@Tyara : am avut un accident de masina acum un an, d-aia am si facut RMN si EEG, dar ti-am zis, au iesit bine. Stari emotionale --- sunt f stresata si emotiva, mai ales cu munca. e posibil sa fie si de la asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

Daca RMN-ul a fost bun atunci nu vad de ce ai face si o radiografie...dar daca asa ti-a fost recomandat go for it. Cel mai probabil s-au declansat pe sistem nervos, altfel leziunile ar fi iesit la investigatii, sfat: redu stresul cat poti de mult, schimba-ti stilul de viata, invata sa-ti controlezi emotiile si sa nu traiesti prin ele - este un exercitiu greu dar daca inveti sa-l faci scapi de multe najunsuri. numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alezy (acum 14 ani)

@Tyara : nu m-am exprimat corect. Am facut RMN dar la cap, si EEG-ul, la sfatul medicului neurolog. D-asta am zis ca voi face o radiografie la coloana, pentru ca acolo sigur e ceva in neregula.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ankuta...:X (acum 12 ani)

Cauza ta este glanda tiroida si vertijul insotit de atacu de panica.....contacteazama prim : email: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alezy (acum 12 ani)

Buna Ankuta, am incercat sa iti scriu pe mail dar imi spune ca nu exista adresa si nu trimite niciun mesaj din pacate :(
nu stiu cum altfel sa te contactez, poti verifica daca ai scris adresa corect?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 12 ani)

Buna am 27 ani ,in iunie am avut parte de o experienta f ciudata o puternica ameteala cu blocarea degetelor de la mana stanga si o amorteala in toata mana stanga , am fost la tomograf totul a fost in regula , mi-am revenit de la sine. In urma cu 2 saptamani am avut o puternica ameteala si din nou am simtit amorteala in mana stanga , pe care o simt si azi . La un interval de 3 zile de la acea ameteala am avut niste palpitatii dar fara ameteala. Mentionez ca in tot acest timp am usoare ametili si chiar cateodata palpitatii. Mi-am facut o electrocardiograma la inima a fost in regula , un eco doppler la cap si el deasemnea in regula , analize sunt bune Ca, Mg ,Fe , colesterol ,glicemia deasemenea . Nu stiu care ar fi cauza nu stiu unde as putea sa mai merg ,am nevoie de orice sfat.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Serban (acum 4 luni)

Eu am avut stari ca ale tale si chiar mai rau de la anxietate. Iti recomand direct psihitru si medicamentatie. Cu psihologul am pierdut vremea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

universekey (acum 10 ani)

amortelile la nivelul ambelor membre superioare in timpul somnului pot avea drept cauza o afectiune importanta, stabila si poate greu de vindecat(spondiloza,spondilita,neuropatii,compresiune in canalul carpian,afectarea vascularizatiei prin diverse arteriopatii )dar si o afectare temporara a nervilor,muschilor sau arterelor locale(datorita insuficientei calciului,magneziului,potasiului,sarii ,vitaminelor B sau a lichidelor din organism la momentul respectiv,sau pur si simplu prin compresiunea exercitata asupra lor de o greutate sau alta solicitare).De cele mai multe ori din fericire cauza se incadreaza in ultima categorie,putand fi anihilata prin suplimentarea elementelor lipsa ,prin incetarea compresiunii sau a suprasolicitarii locale. Nu va doresc sa va incadrati in prima categorie,desi observ ca oamenii cauta(pt unele manifestari usoare si intalnite frecvent la majoritatea pop**atiei) intotdeauna alta cauza decat li se spune in urma mai multor analize. Mai bine ajungem la 90 de ani cautand diverse cauze,decat sa descoperim mai devreme acea cauza din prima categorie(pt ca satisfactia pe care am avea-o ca iata!, am aflat acea cauza misterioasa si grava...ar fi cam de scurta durata...) Va doresc multa sanatate si,in loc de boli de inima(etc) grave,mai bine amorteli usoare cand si cand despre care sa va tot intrebati... pana la batranete !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alezy (acum 10 ani)

multumesc pentru raspuns. Cum a zis si andreea mai sus, si eu am facut tot felul de investigatii si analize, unde surpriza , rezultatele au fost foarte bune. Cu toate astea m-am confruntat cu vertijul respectiv si starile de voma (din cauza sentimentului de invartire) si 4-5 ore.

Ideea e ca asa cum au inceput, cam la fel au si trecut. Ma mai apuca ameteala (cum ai mentionat mai sus, din cauza spondilozei) si cand inclin capul sau il misc stanga dreapta, sau daca il dau pe spate (de exemplu cand intind rufele si ridic gatul) si de amortit, imi mai amorteste fata cateodata, dar cred ca tot o legatura stransa o au cu miscarile bruste (fie ele de gat, trunchi, chiar si de ochi).

Fara niciun tratament, de ametelile si amortelile respective am scapat, inca nu le-am aflat motivul si nu e din cauza atacurilor de panica (am probleme cu controlul emotiilor si sunt extrem de stresata cateodata, dar nu fac atacuri de panica). Ametelile si amortelile nu s-au intensificat in perioadele stresante/solicitante, deci nu le pot lega de o perioada anume.

Am mai auzit o varianta cum ca ar putea fi din cauza unei "otraviri" cu vreo substanta, indiferent ca am mancat ceva, inhalat sau purtat o bluza spalata cu un dero anume. (acum nu stiu cat de posibila poate fi varianta asta).

Oricum, corpul si creierul omului raman un mister :) Dumnezeu stie cum functioneaza totul. Un om moare de o boala si la autopsie se afla ca avea cancer in nu stiu stadiu si el nu avea habar si a trait bine mersi. Altul afla ca are cancer si se arunca de la balcon sau moare dupa 3 luni.. deci.. ma depasesc unele lucruri :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adigabi Denis (acum 8 ani)

Acum trei zile aproape am lesinat la munca,am simtit o căldură puternică în cap si imediat starea de lesin,după primul ajutor acordat de colegi am intrat in panică pt că simteam ceva palpitații la inima si toată partea stângă fata spate dureroasă ai amorțită,am fost la spitalul Floreasca dar nu miau gasit nimic la inima si nici la sânge,stiu ca sufăr de spondiloza la un control pt o răceală la doctor dar nu am dat importanta acestei boli,stiu dor că aceste palpitații îmi face vita grea si ma face să trăiesc cu frica,va rog ajutați-mă să inteleg mai bine această boală,a mai trecut cineva prin aceste sintome?Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1487542279 (acum 7 ani)

asa am si eu amorteala de la ceafa cap coboara la ureche spre obraz partea stanga . inainte cu 2luni sa apara am avut un deces in fam. su m am stresat foarte tare Soc puternic am facut ekg analize pastile pt nervi....nik nu sa remediat ffff putin habar nu am ce este in curand am la radiologie trimitere cine ma poate ajuta???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11544533084 (acum 5 ani)

Buna ziua! Am o Stare de ameteala permanenta,am facut f multe analize tomograf,cardiolog ,neurolog, toate sunt bn.Merg chiar si la psiholog, starea de ameteala tot o am nu am stres tot timpu ,singurul lucru care mia mai ramas este sa fac o analiza pt toxixitate la detersivi deoarece lucrez de 3 ani cu produsi chimici si ma gandesc poate de acolo sunt! Am nasul infundat,stranut la mirosuri se usuca! Poate aveti un sfat,apropo aceste ameteli or aparut acum 2 ani dupa ce am lesinat de la soare, multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: