Ameteala mare urmata de panica raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de Bobry47 cu 12 ani in urma

Buna Ziua

De 4-5 zile ma confrunt cu niste ameteli cumplite,ceata usoara,tiuit in urechi lipsa poftei de mancare,de regula crizele sunt dupa ora 9 dimToated ok am plecat la doctor in urma cu 2 zile si a spus ca am anemie si glicemia scazuta..datorita dietetei necorespunzator tinuta de mine..mi-a dat tratament cu Magne B6 ,Tonotil,betaserc,Calciu si mi-a zis sa mananc normal sanatos...deoarece de 3 luni mananc cam sablon ...ciorbe,fructe,si cereale integrale.

Intrebarea mea este: e normal dupa doua zile de mancat bine,(carne de vita.spanac fructe,legume.oua de toate),luat medicatia corect ...sa ametesc in continuare in 2-3 episoade pe zi de cate 30-60 min...de fiecare data zaharul ameliorand bine situatia.
Va intreb ca deja intru in panica.Am 34 ani si 105kg beau si fumez ocazional

Multumesc si o zi deosebita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Kinetoterapiebv (acum 12 ani)

Nu stiu de cat timp va infometati,este posibil ca in doar 2 zile de tratament si hrana normala organismul dumneavoastra sa nu isi revina,asteptati macar 4-5 zile si vedeti daca se imbunatateste starea.daca aveti 105 kg,in nici un caz nu sunteti sanatoasa si asta nu inseamna ca organismul dumneavoastra isi poate lua din grasime toti nutrientii de care are nevoie in timp ce va infometati.si daca va reveniti in urma acestui tratament,consultati un cardiolog,caci probabil aveti si probleme cu inima,faceti-va analize si incercati sa slabiti prin sport si dieta,mancare sanatoasa,nu infometare!!!E greu,dar e sanatos.Daca in cateva zile nu simtiti ca se amelioreaza starea dvs,consultati un neurolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

din pacate dupa cateva randuri scrise, nu se poate spune cu exactitate cauza ametelilor dumneavoastra. pentru un diagnostic corect trebuie facut un consult complet, recoltate analize complete, etc.
sfatul meu este sa urmati ce v-a prescris medicul, si daca in 1-2 saptamani starea dumneavoastra nu se imbunatateste deloc, va recomand sa mergeti la un consult de medicina interna, unde se poate pune un diagnostic corect.
cat despre anemie, ne-ati putea scrie analizele aici? sa stim despre ce grad de anemie este vorba..., mai aveti si alte boli?

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

Bobry47 (acum 12 ani)

Inca nu am facut analize,mi-a fost dat tratamentul de doc de familie in urma consultari si discutie purtate cu mine la cabinet.Cu siguranta ca am sa le fac..eram ingrijorat de ameteala..parca am un bolovan in spatele capului

VA multumesc o zi deosebita
Bogdan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,
din pacate fara analize de sange, nu se poate spune ca aveti anemie sau glicemie scazuta, acestea sunt doar presupuneri in urma discutiei pe care ati avut-o cu medicul. trebuie sa va recoltati un set de analize, si mai important, dupa cum v-am scris mai sus, daca ametelile nu se amelioreaza, trebuie sa mergeti la un consult de medicina interna, pentru a cauta cauza acestora. fara un consult amanuntit nu se poate spune ca ametelile sunt dintr-o cauza anume, deoarece acelasi simptom poate sa apara in mai multe afectiuni.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bobry47 (acum 12 ani)

Inca odata

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: