Ameţeli dimineaţa

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de deepred25 cu 10 ani in urma

Bună ziua.
Am 25 de ani, sex feminin, lucrez în domeniul filologiei (redactor). De aproximativ o săptămână trec printr-o stare de ameţeală care se declanşează dimineaţa, după micul-dejun. Iniţial am crezut că era din cauza consumului de cafea, la care revenisem după ce am avut interdicţie în urma unei crize de dischinezie biliară şi a căderilor de calciu, aşa că am renunţat la ea. Ameţeala, însă, revine, însoţită de tremor interior şi de senzaţia că am urechile înfundate, şi nu trece decât către seară. Nu am leşinat, nu e propriu-zis vertij (nu simt că se învârte camera cu mine): e ca şi cum aş fi băut un pahar de vin după o noapte nedormită. Am mai avut astfel de stări în urma unui atac de panică sau ce o fi fost, încă nu mi-e clar, în urmă cu 3 luni.
Fac zilnic 2 ore de sport (cardio şi fitness) şi nu simt neapărat vreun disconfort în timpul acestora, ba dimpotrivă. Am programare mâine la medicul de familie însă, pentru liniştea mea, vreau să întreb: e posibil ca această stare să se datoreze problemelor de fiere? Nu am urmat neapărat un regim adecvat, mănânc multe legume crude şi am acuzat dureri localizate în zona fierei înaintea declanşării acestei stări, acestea trecându-mi, însă, după ce am luat Motilium şi NoSpa.
Ce ar mai fi de menţionat: am miopie -0,5 la ochiul drept şi -0,75 la ochiul stâng, din păcate, nu mă pot obişnui să port ochelarii. Totodată, în luna decembrie a anului trecut am făcut un set complet de analize (hemoleucogramă, colesterol, valori Ca şi Mg, urină...) şi au ieşit în parametri normali.
Tensiunea mi a fost cam mare în ultimul timp, 148 cu 95...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Gabi Cismaru (acum 10 ani)

Nu ati mentionat inaltimea si greutatea . Si ar trebui sa vedeti si glicemia si analize pentru tensiune .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deepred25 (acum 10 ani)

glicemia a ieşit şi ea ok. înălţime: 1 57, greutate, 51 de kilograme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deepred25 (acum 10 ani)

nu-mi amintesc cu precizie valorile, dar erau în grafic. din motive care n-au ţinut de mine, mâncasem târziu seara precedentă, aşa că era uşor sărită de media limitelor, dar, în orice caz, ok. în orice caz, mâine am să merg la consultaţie şi am să scriu aici ce mi s-a spus, dacă am primit tratament sau vreo trimitere la alt medic specialist. e posibil să ajute şi alte persoane care se confruntă cu această problemă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 10 ani)

probabil, ai probleme cu sistemul imunitar..iti recomand un produs pe baza de alge marine clorella si spirulina ... este tratamentul special conceput pentru intarirea imunitatii..
in plus, poti folosi o gama de B-uri..

http://***.ro/articol/Produse/Vitamine/Vitamina_B_complex-510.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deepred25 (acum 10 ani)

conform medicului meu de familie, se pare că problema vine de la tensiunea oscilantă... acasă, uşor ameţită fiind, avusesem 145 cu 85, la cabinet, în timpul prânzului, când mă simţeam chiar bine, 120 cu 60. am bilet de trimitere la cardiolog, sper sa primesc şi un tratament adecvat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deepred25 (acum 10 ani)

am mers la cardio şi am făcut un ekg, totul era în parametri normali. se pare că a fost doar un caz de pms, la scurt timp după mi-a venit menstruaţia şi a fost destul de sălbatică. o să fac o vizită la ginecolog şi o să cer şi un set de analize hormonale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: