Vertij

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de marius catalin cu 16 ani in urma

In urma cu aproximativ 2 luni de zile m-am trezit cu senzatia ca totul se invate in jurul meu. Nici nu m-am putut da jos din pat in acea zi. Chiar si o usoara miscare a capului imi provoca verijul.
Am facut tot felul de analize si investigatii medicale: ORL - OK, Neurologie - OK, radiografie cervicala - spatiile intervertebrale de la C4 la C6 ingustate, chiar si RMN. Concluziile RMN:Protruzie discala intraforaminala dreapta la L4, usor anterolistezis L4-L5 si modificari degenerative Modic I-II la L4-L5
Modificari de osteocondroza vertebrala T10-T12.
Aspect RMN cerebral normal;
Spondiloza cervicala incipienta de la C4 la C6.
Am urmat un tratament medicamentos cu Betaserc, Voltaren rapid si Midocalm 10 zile. Fara rezultat. Nu reusesc sa scap de starile de ameteala si de starea de slabiciune a membrelor. Ajutati-ma cu un sfat va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

simona531 (acum 15 ani)

Din pacate exista o singura metoda terapeutica si aceasta consta intr-o serie de culcari de pe o parte pe alta a urechii fapt ce declanseaza crize de vertij de scurta durata,pana ce otolitele(cauza vertijului) aflate in urechea interna se reaseaza pe traiectul vestibular.Nu se face tratament medicamentos.Cunosc o orl-ista ft buna in efectuarea acestor manevre.Vertijul dispare de la prima sedinta,sau maxim 3-4.Daca sunteti interesata accesati adresa mea de email si va indrum.Cu respect. Zaharia Cristina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11699178262 (acum 5 luni)

As dori informații. MULȚUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana323104251 (acum 15 ani)

ai facut si fizioterapie?aia ii foarte importanta pe langa tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AD57829 (acum 15 ani)

am avut o colega ,asistenta,cu aceleasi simptome,a facut tot felul de investigatii ,inclusiv RMN , s-a tratat la PANDURI de o afectiune a urechii interne si NU VREAU SA SPERII PE NIMENI,dupa 2 ani a murit de cancer pulmonar cu metastaze la cap.mentionez ca a facut toate investigatiile si ca petrecea cel mai mult timp printre medici,ea insasi fiind asistenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AD57829 (acum 15 ani)

deci o radiografie pulmonara este binevenita sau alte investigatii la distantain organism.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Sangele ajunge la creer prin doua artere,de o parte si de cealalta a trunchilui cerebral. Ele trec prin orificiile vertebrelor cervicale,de o parte si de cealalta. Daca diagnosticul este de spondiloza cervicala,inseamna ca se apasa pe artera ,micsorandu-i spatiul si astfel si sangele ajunge la creer, in cantitate mai mica. Si cum sangele transporta oxigenul necesar creerului,urmarea este ca, acesta sufera si da reactiile descrise mai sus de d-tra. Trebuie facut un control si la cardiolog caci, aceasta afectiune necesita colaborarea celor doua specialitati...neurologie si cardiologie. Ceva bun,pana ajungeti sa faceti toate investigatiile si sa ajungeti la un tratament corect, alopat, ar fi...ULEI DE SOMON + vit.E ,de la rotta natura,multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Acest tratament este eficace atunci cand, vertijul este de natura ORL,dar d-nul spune ca orl este ok.si ca problema este cervicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Margareta (acum 10 ani)

Si eu in urma cu 3 ani am suferi din cauza asta, medicul mi-a explicat ca sau dezlipit si circula haotic in lichid.Au fost reasezati(Polclinica Panduri)am prtat un manson in jurul gatului timp de 48 ore.Medicul mi-a spus sa port in jurul gitului acest manson,cand mai am aceasta problema.Am citit intr-o carte Plante Medicinale de la A la Z,despre planta vasc(printre altele este cu folos si pentru otoliti)pe mine ma ajutat foarte mult mi-a reglat chiar si tensiunea.Cititi cu atentie ea nu se fierbe se face extract la rece.Nu este rau sa incercati cu siguranta va ajuta.Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Margareta (acum 10 ani)

Si eu in urma cu 3 ani am suferi din cauza asta, medicul mi-a explicat ca sau dezlipit si circula haotic in lichid.Au fost reasezati(Polclinica Panduri)am prtat un manson in jurul gatului timp de 48 ore.Medicul mi-a spus sa port in jurul gitului acest manson,cand mai am aceasta problema.Am citit intr-o carte Plante Medicinale de la A la Z,despre planta vasc(printre altele este cu folos si pentru otoliti)pe mine ma ajutat foarte mult mi-a reglat chiar si tensiunea.Cititi cu atentie ea nu se fierbe se face extract la rece.Nu este rau sa incercati cu siguranta va ajuta.Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan234 (acum 8 ani)

si tatal meu are probleme grave... are ameteli ff puternice si nu se tine pe picioare... a fost diagnosticat cu spondiloza cervicala, dar asta in urma cu 2 luni... a urmat tratament si inca urmeaza dar fara rezultat... ma poate ajuta cineva cu un sfat???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simi (acum 8 ani)

am ameteli, obosesc repede, cand sunt obosit vederea este dubla si vorbirea greoaie.Am facut RMN siCT si nu totul pare normal conform varstei de 67 ani. Ce poate fi si unde pot sa ma adresez pentru un diagnostic clar si tratament corespunzator. Am omis sa spun ca urmez tratament pentru hipertensiune. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 7 ani)

www.vestibular.ro/vertijul-paroxistic-pozitional
Asa vertijuri am avut si eu (cind imi chimbam pozitia in pat pe patrtea dreapta). Le-am tratat cu ajutorul manevrelor Epley sau Semont.Pe net sunt si video cum ele se efectuaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

virtic20@yahoo (acum 7 ani)

Elena unde ai făcut aceste manevre ?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1484300852 (acum 7 ani)

AM GĂSIT O SOLUTIE PENTRU TRATAREA VERTIJULUI !

În urmă cu 2 luni mama, în vârstă de 77 de ani, a început să sufere cumplit de simptomul de vertij, adică senzaţia de învârtire a casei cu totul, stare de vomă, pierderea echilibrului, a stabilităţii. Eu am avut o singură dată aceste senzaţii când eram mami tânăr şi când am mâncat 2 mici în
autogara de la Piteşti şi am zis că mor. Groaznic!!! Am citit pe Internet fel şi fel de păreri, am cerut sfatul soţiei care este medic, dar... nu prea am găsit un tratament încurajator. Am fost disperat. Soţia îi făcea şi câte 2 injecţii cu calmante ca să se poată liniștii cât de cât dar după 2-3 zile
senzaţiile apăreau din nou. Trebuia s-o ajut să se ducă la toaletă, să-i pun masa, chiar a trebuit să plec de la cheful de sfârşit de an în toiul petrecerii pentru ca soţia să-i facă injecţii. Ajunsesem la disperare! Venea Crăciunul, aveam invitaţi finii, eram terminat psihic! Atunci mi-a venit o idee... i-am dat un preparat făcut de mine, pe care n-am voie să-l nominalizez conform politicii site-ului, cred. SURPRIZĂ ! A funcţionat imediat! I-am pus câte o picătură în urechi şi i-am dat să bea câte 20 ppm pe zi. Rezultatul a fost neverosimil! Din data de 20 dec, cand am început tratamentul şi pănă astăzi 13.01.2016, am continuat tratamentul iar mama se simte excelent, n-a mai avut
niciun episod. Pentru mine a fost o surpriză aşa zisul tratament găsit de mine şi mulţumesc lui Dumnezeu pentru inspiraţia avută. Dacă doriţi informaţii despre cele menţionate mai sus, puteţi să mă sunaţi pe nr.***. Poate că vă pot fi de folos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11625812226 (acum 2 ani)

Nr de telefon sa va contactez ca și eu am aceiași problema cu maicamea va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: