Un raspuns scurt se poate?

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de cezar l cu 10 ani in urma

Vreau sa stiu posibilele simptome de imbolnavire a ficatului sau pancreasului de la alcool.eu nu mai consum de ceva timp,dar la ultimele betii am avut ceva probleme,gen a doua zi de dimeneata aveam stare generala de rau palpitatii greata si atacuri de panica.nu consumam cantitati mari,vreo 4-5 beri la 2 zile uneori si alte bauturi,dar vreo cativa ani am tinut-o numai in ritmul asta,bineinteles cu pauze de aprox.1saptamana,doua.acum de cand nu mai beau,iau talpa gastii si calciu cu magneziu dar tot mai simt deseori stari de oboseala/ameteala,fasciculatii in partea stanga a inimii(uneori cand mananc),tentatii de lesin/atac de panica(lafel uneori in timpul mesei sau dupa),transpiratie calda a palmelor,senzatie de cap greu,ametit,usor obosit in special la schimbarea vremii.varsta mea este de 25 de ani,sunt fumator(4-5 pe zi),cafea beau destul de rar,tot ce am scris mai sus,poate fi de la un ficat bolnav,sau cancer de pancreas??daca nu fac nimic cu calciu si talpa gastii,e bine sa incerc cu hepatoprotect regenerator?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

manuela53 (acum 10 ani)

Cel mai bine ar fi sa-ti faci un ecograf si macar cateva analize generale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cezar l (acum 10 ani)

nu-mi pot permite.oricum in general analizele ies bine la oricine,nu vad de ce ar trebuii sa arunc niste bani.nu asta e solutia,vreau doar raspunsul cuiva in cunostinta de cauza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Costin (acum 10 ani)

Si eu am patit aproape la fel, nu de la alcool ci de la oboseala, dormeam 6 ore pe noapte. M-am speriat ca am tot felul de boli, dar asta m-a facut sa schimb total stilul de viata: dorm macar 7-8 ore, nu mai consum alcool deloc, nu mai beau cafea deloc, nu fumez, nu mai merg cu masina la serviciu, merg pe jos si cu mijloacele de transport in comun, nu mai mananc carne de porc, de fapt mananc mai putina carne, m-am apucat de sport (poti sa incerci sala, alergat, inot) si nu in ultimul rand m-am intors catre Dumnezeu (indiferent de vreme !).
Obosela la schimbarea vremii mai simt si eu, dar in anumite circumstante si cred ca solutia este sportul. Cred ca sunt mai multe cauze care duc la oboseala la schimbarea vremii:
- stomacul digera intr-un fel la 35 grade si altfel la 20 grade temperatura ambientala, de aceea este bun si post sau regim in acele perioade de schimbare a vremii
- eliminarea toxinelor prin transpiratie se face altfel (se poate ajusta cu sport)
- psihicul functioneaza altfel in functie de lumina ambientala, temperatura, presiune atmosferica, umiditate. Psihicul controleaza tot. Cred ca solutia este tot sportul, miscarea fizica, optimism.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvy razvanelu (acum 10 ani)

si eu caut tot la intrebarea asta un raspuns
cauta pe net la cv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cezar l (acum 10 ani)

of viata asta. . .e un blestem. . .sport fac dar nu ma ajuta prea mult. . .am incercat sa dorm mai mult dar n-a mers. . .am facut o pauza de bautura care la un moment dat a cedat. . .si tutunul asta . . .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Chin si cancer medicilor de aici (acum 9 ani)

Nu vezi frate ca nici nu te baga in seama,se uita la tn parca-ai fi o leguma nedigerata care le sta in gat.ce-a ajuns statul asta de rahat,moare lumea cu zile si medicii nostrii scarbiti de salarii mici,aleg sa-si lase bolnavii acasa pe mana unor incompetenti pnt o leafa mai buna.de-ati putea si zile a-ti lua pentru voi de la bolnavi hua!nu v-ar mai rabda pamantul de doctori blestemati. . .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: