Mereu ''''tulbure'''' raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de regele_mar cu 12 ani in urma

Buna seara.Ma numesc Florin si am 33 de ani.Va rog mult sa cititi pana la capat despre cosmarul de il traiesc de 8 luni:In Sfanta zii de Florii,2011 am iesit la iarba verde la un gratar sa-mi aniversez ziua impreuna cu sotia mea si alte doua cupluri.Friptura si bere din belsug !!!.La finalul acestei iesiri deabia mai ma tineam pe picioare(cred ca am consumat peste 15 beri la 0,5l golden brau),am hotarat sa mergem acasa.M-am pus in pat sa adorm cu gandul ca a 2-a zii o sa-mi fie rau dar o sa imi revin a 3-a zii exact cu faceam de vre-o 5-6 ani.Mi-a fost rau a 2-a zii iar a 3-a zii nu mai eram mahmur dar aveam ameteli,tremuraturi,stare de teama,instabilitate pe picioare,panica ceea ce nu mi se intamplase niciodata in 33 de ani.A trecut o zi,a trecut 2,a trecut o saptamana... aceste stari tot se agravau din ce in ce mai rau,in plus ma lua cu ameteli de la ceafa si mi se inclestau muschii de la picioare(pulpele),pana cand intr-o zii m-a luat ambulanta din aceasta cauza.M-a internat de urgenta la spitalul municipal la sectia de pshiatrie.Acolo vazand numai''''nebuni''''legati de pat cu lanturi, mai rau intram in panica si ma speriam din orice.Mai imi dadea un medicament, Depakine parca se numea, din care vomitam si nu l-am mai luat.Dupa vreo 4 zile am abandonat acest spital si m-am internat la cel judetean(Valcea).Acolo mi-au facut cate o perfuzie in fiecare dimineata timp de 9 zile.In perfuzie imi bagau Vitamina B1,B6,ketonal,memototal(piracetam) si seara luam 1ansilan+1xanax.Pana in final m-am simptit ff bine.Aveam chef de viata,aveam energie,aveam un somn foarte dulce,dimineata ma trezeam foarte odihnit,eram fericit ma simpteam extraordinar!Dupa 3 luni au reaparut iar aceste simptome:ameteli de la ceafa,capul''''tulbure''''tremuratul muschiilor de la picioare,nu mai puteam sa conduc,insomnii(noaptea nu dormeam mai mult de 3 ore).M-am internat iar la spitalul judetean unde mi s-a administrat acelasi tratament in urma caruia mi-am revenit dar mai greu.Acum in perioada Craciunului iar aparura simtomele acelea si de data asta nu mai ma dusei la spital,tratamentul facan-du-l acasa:o perfuzie pe zii timp de 10 zile in care imi baga o cunostinta asistenta B1,B6,piracetam(memotal)+1fiola cerebrolysin de 1 ml+1 fiola calciu gluconic(sau gluconalact),dar degeaba ca simptomele nu mai dispar.Mentionez ca xanaxul si ansilanul l-am luat mereu.de vre-o 2 saptamani le-am redus la jumatate pe amandoua.Din ziua blestemata pana azi am tot incercat si cu medicamente naturiste dar fara efect:calciu efervescent+vit D,siropul acela''NONI''produs de zuccari,ginkoprim,passisclerotin(pt somn),melatonina(pt somn),picaturi de ulei volatil de levantica(pt somn),calciu coral ionic,vitamine:centrum A-Z,extrem vit(ozone),multi-vitamin ALIVE(usa).Parca s-a simptit ceva din''NEUROMULTIVIT''niste comprimate filmate care luam 3/zii.Inca ceva fff important:dupa ce am iesit din spital a 2-a oara am fost sa consult si un medic psihiatru care mi-a dat gratuit niste medicamente de la el si sa le iau in fiecare seara: 1/2 CIPRALEX,1/2 ZYPREXA,1 DEPAKINE.Am luat prima seara si mi-a fost rau,a 2-a seara si mai rau,a 3-a seara foarte rau,a 4-a seara am zis ca mor si nu le-am mai luat.Ma pun in pat pe la 20.00 si dupa cam 3 ore ma ia somnul.Rare sunt nopti in care dorm''dus''. Nu am avut si nu am suparari nici la serviciu nici in familie.Despre ce sa fie vorba?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara,

Ce diagnostic vi s-a pus?

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

Florin (acum un an)

Doamna doctor soția mea are ameteli și capul tulbure și câteodată o ia cu tremurat și îi mai creste tensiunea a fost la cardiologie a pus și aparat sa-i monitorizeze bătăile inimii a fost și la neurolog analizele de 3 ori sunt bune acum ia noripril și captopril tensiunea s-a stabilizat dar tot nu-si revine analizele bune pacientul mort trebuie sa mai facă un RMN ce sfaturi îmi puteți da unde sa mai merg va mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 12 ani)

Multumesc de interes dna.Doctor.Pe ambele bilete de iesire din spital scrie:''''Tulburare afectiva atipica''''.Tin sa mai precizez ca in momentul de fata ca nu ma doare nimic,sunt palid la fata,am slabit si sunt ''''tulbure''''la cap(senzatia aceea de dupa betie)cu o mica incordare a muschilor picioarelor.De vreo 5 zile beau dimineata si la pranz cate o cana de ceai de musetel iar seara o cana ce ceai de somn(de la farmacie)+1/2 ansilan si 1/2 xanax si zilnic mananc multe fructe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cred ca este necesar sa vorbiti cu medicul psihatru curant (este necesar sa aveti un medic care sa se ocupe de evolutia starii dvs de sanatate) si sa vedeti daca va recomanda psihoterapie sau macar consiliere psihologica. Exista si in Ramnicu Valcea psihoterapeuti.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 12 ani)

Va inteleg....problema mea sa fie de natura psihica?Atunci de ce cand faceam acele perfuzii imi reveneam?Parca''''umblau''''acolo unde este ''''buba''''si remediau.Si am mai observat ca in rarele zile in care dorm ''''dus'''' a 2-a zii ma simpt mai bine,mai cu energie,mai limpede la cap.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Da, problema dvs este si de natura psihica. Din cate ati observat tratamentul va ajuta o perioada, dar apoi reveniti la starile de rau. Se intampla asa deoarece sse trateaza doar simptomul, nu si cauza. In sedintele de psihoterapie se va lucra pe cauza.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laviva (acum 12 ani)

Buna ziua.Dupa parerea mea,multa medicatie.Nu sunt medic,insa v-ati gandit sa mergeti la un cabinet homeopatic ?Si incercati sa ganditi pozitiv.Asta e un lucru foarte important.S-auzim numai de bine!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 12 ani)

Multumesc Laviva.Am sa ma interesez ce e tratamentul homeopatic.De gandit,gandesc pozitiv.Totusi as vrea sa mi se descrie amanuntit ce sa intamplat in organismul meu in aceea noapte,ce s-a produs?! Si am mai observat ca la multe persoane cu simptomele mele li se prescrie ANTIDEPRESIVE.Din cate am citit pe acest forum,asemenea medicamente te ajuta la inceput,dar dupa aceea daca vrei sa te lasi,nu mai poti ca iti revin acele simptome.Mai am si o cunostinta care ia de 3 ani cipralex+zyprexya si care mi-a zis ca nu se mai simpte bine si a vrut sa renunte la ele dar nu poate.Chiar nu exista alta alternativa?Cum v-am povestit mai sus incepusem sa iau si eu antidepresive dar dupa 4 zile am zis ca''''inchei'''' si nu le-am mai luat.Ce mi s-a parut suspect la doctorul psihiatru de mi-a recomandat ''''drogurile" astea a fost : cand am intrat in cabinet la el,m-a intrebat: "dormi noaptea?" razpunzand-ui ca"nu",si mi-a zis"iei asta+asta+asta si sa nu te uiti ce scrie pe prospect"la care i-am zis:"domnu dr. alta solutie nu este?" el zicand ca nu.Cel putin nu m-a lasat sa ii zic si ce simptome am.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara. Daca nu sunteti multumit va recomand sa mai consultati si un alt specialist care sa aiba ceva mai mult timp si sa ii puteti spune toate simptomele.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 12 ani)

Buna dimineata dna.Dr.Am sa mai consult si un alt specialist,sa vad ce medicamente imi recomanda.Cum spuneam mai sus despre cunostinta mea care ia cipralex+zyprexya,,,tot o dna doctor psihiatru ia prescris astea.Sa vad si al 3-lea specialist,tot antidepresive recomanda?Dar va intreb dna Doctor: e normal cum a procedat acel doctor psihiatru cu mine?cum de mi-a recomandat anume medicamente fara sa-mi stie simptomele?plus ca i-am dat si o mica "atentie".Si suspect este ca mi-a dat GRATUT acele medicamente,de la el din dulap,pe cand in farmacie numai zyprexya costa 450ron o cutie !?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 12 ani)

Buna dimineata dna.Dr.Am sa mai consult si un alt specialist,sa vad ce medicamente imi recomanda.Cum spuneam mai sus despre cunostinta mea care ia cipralex+zyprexya,,,tot o dna doctor psihiatru ia prescris astea.Sa vad si al 3-lea specialist,tot antidepresive recomanda?Dar va intreb dna Doctor: e normal cum a procedat acel doctor psihiatru cu mine?cum de mi-a recomandat anume medicamente fara sa-mi stie simptomele?plus ca i-am dat si o mica "atentie".Si suspect este ca mi-a dat GRATUT acele medicamente,de la el din dulap,pe cand in farmacie numai zyprexya costa 4.500.000 lei vechi o cutie !?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 12 ani)

Buna dimineata dna.Dr.Am sa mai consult si un alt specialist,sa vad ce medicamente imi recomanda.Cum spuneam mai sus despre cunostinta mea care ia cipralex+zyprexya,,,tot o dna doctor psihiatru ia prescris astea.Sa vad si al 3-lea specialist,tot antidepresive recomanda?Dar va intreb dna Doctor: e normal cum a procedat acel doctor psihiatru cu mine?cum de mi-a recomandat anume medicamente fara sa-mi stie simptomele?plus ca i-am dat si o mica "atentie".Si suspect este ca mi-a dat GRATUT acele medicamente,de la el din dulap,pe cand in farmacie numai zyprexya costa patru milioane jumate o cutie !?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana bucur (acum 11 ani)

Buna , anul trecut sora mea a trecut prin aceasi drama cu exact aceleasi simptome. Dupa analize complete si tratamente indelungi a facut testul pt BORELIA, boala aceea pe care o declanseaza muscatura de capusa ...Si a fost pozitiv testul. s-a tratat cu antibiotice timp de 6 luni si s-a simtit mult mai bine, a redevenit ea insasi...era o leguma, fizic si psihic.

a mers la dr ROSCA spit SF PANTELIMON BUCURESTI
daca vrei o poti contacta pe sora mea la adresa de email : [email protected] sa iti povesteasca mai multe, cine stie , poate gasesti o solutie.

Roxana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 11 ani)

Multumesc Roxana,am s-o contactez pe sora-ta sa-mi spuna mai multe.Sanatate sa ai!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia (acum 10 ani)

eu am avut probleme asemanatoare pana cand am mancat usturoi..., da nu e gluma mergeti va spovediti va impartasiti, dati la manastiri pomelnice, dumnezeu va va lumina! tratament cu usturoi dimineata pe stomacul gol mujdei de seara, sau 3 catei usturoi, creste sistemul imunitar si eliminati parazitii stiuti si nestiuti, ei provoaca depresia, cam 3 saptam,ani, apoi reluati. mestecati patrunjel, apoi, dispare mirosul, seara ceapa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 10 ani)

am fost si la biserici,manastiri,m-am rugat,m-am inchinat,m-am impartasit,am citit carti de genu'',am tinut post,dar.........se cunoaste si nu prea ! acum sunt la faza de recuperare a somnului.E mai bine de cum am fost prin faptul ca am renuntat definitiv la "drogurile alea"(xanax,ansilan).Dar mai e problema ca nu prea dorm adanc si odihnitor iar a 2-a zii cand ma trezesc sunt obosit si nu am chef de nimic.Am incercat tot felul de naturiste pe somn...si cam degeaba! Acum mai iau seara un comprimat de passiflora si dimineata 1 de magne B6.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RamonaM (acum un an)

Se mesteca usturoiul sau îl putem și înghiți???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horea (acum 10 ani)

Am trecut si eu exact printr-o experienta ca a ta, dupa o petrecere cu multa bere, am baut o cafea a doua zi, am fumat 2 tigari, cand a inceput starea, mi se parea ca mor imi venea sa urc pe pereti, nu puteam sta in pat si nici in picioare, imi era teribil de frica de orice, a tinut starea respectiva cam 2 ore, de atunci nu am mai facut exces de alcool dar am o stare nu prea buna si nu imi mai revin, a trecut cam un an de atunci, am fost si eu la psihiatru si iau sertralina, doxepin si rivotril... Ai putea sa ma ajuti cu vreun sfat????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 10 ani)

-scapa neaparat de "drogurile" alea de le iei....IMEDIAT !
-nu mai consuma alcool deloc...pana nu vei mai vii ca inainte iar dupa ce iti vei revenii ai mare grija daca vei mai dorii sa mai bei sau cantitatea de o vei consuma.
-alearga atat cat rezisti.
-ia magneB6,Ideal ar fii daca gasesti la farmacie magnosun....ia neuromultivit...dimineata bea cate o cana de apa plata cu lamaie stoarsa,evita bauturile acidulate,bea multe ceaiuri pe zii ca prin urina elimini "drogurile" alea,ia calciu ionic coral de la plafar,si foarte ajutator esta ca din 3 luni in 3 luni baga in vena sau perfuzie urmatoarele: vitamina B1,B6,B12,memotal,calciu gluconic,vitamina C injectabila minim 8 zile o data pe zii.Conteaza mult sa fi ok cu somnul.daca ai un somn odihnitor mult mai repede iti vei revenii.numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

La ce viata duci e clar de ce esti asa.Ce trebuie sa faci este sa renunti complet la aceste obiceiuri si sa incerci sa echilibrezi lucrurile.Nu ai nevoie de tratament medicamentos ca nu esti bolnav, ci trebuie sa schimbi radical stilul de viata.Renunta la alcool DEFINITIV si la tigari, iar cafea bea daca e nevoie dar nu zilnic, ci numai cand ai nevoie si sa dormi 8-9 ore in fiecare noapte.Eu nu am baut alcool decat la zile importante si FOARTE PUTIN, de fumat nu am fumat niciodata, iar cafea beau de 3 ori pe saptamana cand am mai mult de lucru.Plus ca fac sala de 7 ani si iti spun sincer ma simt SUPERB, ceea ce iti recomand si tie sa faci.Daca ai trai cum traiesc eu ti-ar fi MULT MAI BINE.Sper sa intelegi.Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2