Durere de cap,ameteala,tremur,fara pofta de mancare,palpitatii raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de Mihai9288 cu 7 ani in urma

Buna ziua! de o saptamana experimentez niste stari de ameteala,durere de cap(in special partea dreapta si dupa cap),tremur,nu pot manca si daca mananc,mananc putin de tot,am papitatii si nici nu dorm prea bine. Luna trecuta a ajuns la urgente si acolo mi s-a spus ca am lipsa de calciu. am urmat un tratament de calciu cu vitamina C,vitamina A+D2 si magneziu cu B6. Dupa ce am terminat tratamentul iar mi s-a facut rau si am mers si mi-am facut alte analize de sange care a iesit bune,doar glicemia o aveam 73. Am facut si ecografie abdominala care de asemenea a iesit buna si cand m-am intors de la clinica medicala,iar mi s-a facut rau si aveam pulsul mare,ameteam si aveam senzatia ca lesin. Intrebre mea este: daca analizele au iesit bune eu de ce tot ma simt rau? Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna ziua,

Inteleg ca va ingrijoreaza aceste simptome de ameteala, migrena, tremur, pofta de mancare scazuta, palpitatiile si starile de insomnii.
Daca analizele si investigatiile v-au iesit in regula, atunci cauza ar putea fi de natura psihica (pe fond emotional).
Oamenii cu anxietate generalizata sunt extrem de ingrijorati cu privire la multe aspecte ale vietii (familie, profesie, sanatate etc). Acestia se simt agitati si nerabdatori, catastrofeaza, sunt atenţi la potenţialele pericole (,,daca o sa se intample …daca o sa faca…daca raman fara”) , se simt obositi mai tot timpul, nu se pot relaxa si nu se mai pot concentra asupra sarcinilor pe care le au de indeplinit.
In aceste cazuri, cand anxietatea nu apare din cauze medicale, ci din factori psihologici, este indicata psihoterapia, deoarece va invata cum sa nu va mai incarcati cu stres in exces, cum sa va corectati stilul de gandire anxiogen, cum sa dobanditi un mai bun autocontrol asupra starilor psihice, sa aveti un somn odihnitor si mai multa incredere ca puteti rezolva provocarile zilnice cu care va confruntati etc.
Totodata, chiar daca este cald si nu aveti pofta de mancare, incercati sa va hraniti cu alimente usoare de sezon. Adoptati un stil cat mai echilibrat de viata in lupta cu simptomele anxiogene.

Mai multe detalii despre sedintele de psihoterapie cognitiv-comportamentale la cabinet sau online (audio-video prin Skype, metodele sunt explicate in sedinte, iar articolele si alte strategii de tratament sunt trimise prin mail), puteti citi accesand acest link in bara de cautare:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Despre simptomele anxietatii si tratarea acesteia, poti citi accesand acest link:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/insomnie/

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/relaxare-training-ul-autogen/

Sper ca aceste informatii sa va fie utile. Alte articole de specialitate, puteti citi in site-ul Psihoutil. De asemena, daca va pot ajuta cu alte informatii, scrieti-mi aici sau pe e-mail-ul: [email protected]

Sanatate si toate cele bune!
Psihoterapeut Gabriel Pîrvan
Telefon: 0764.443.184
Website:http://www.psihoutil.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

Mihai9288 (acum 7 ani)

Va multumesc pentru sfaturi si timpul acordat,dar nu cred ca aceasta problema e pe fond psihic. Ma ingrijoreaza faptul ca ma simt mereu foarte obosit,desi inainte eram foarte activ si energic,iar uneori numai cand simt mirosul macarii imi vine sa vomit. Oare sa am pobleme cu inima? Am 20 de ani,1,85m si undeva la 60 de kg...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Mergeti la medicul de familie ca sa va trimita si la un medic cardiolog sau alti specialisti. Daca in urma investigatiilor medicale nu reiese nicio problema de ordin fizic (afectiuni ale organelor), atunci aceste simptome sunt cauzate de o tulburare pe fond psihic, ca de exemplu: anxietate. Dezechilibrul neurotransmitatorilor din creier (serotonina, dopamina), pot provoca diverse simptome fiziologice neplacute (junghi intercostal, insomnii, oboseala cronica, energie scazuta, migrene, greata, ameteala, diverse dureri).

Sa ne auzim cu bine!
Psihoterapeut Gabriel Pîrvan
Telefon: 0764.443.184
Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai9288 (acum 7 ani)

Va multumesc pentru raspuns. Voi merge cat de curand la un medic cardiolog si voi reveni cu detalii. Multa sanatate va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11565984414 (acum 4 ani)

Ai vreun rezultat la medicul cardiolog? Ai descoperit care e problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp329302 (acum 6 ani)

Salut Mihai, ai rezolvat? Si eu am aceeasi problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Juliana (acum 9 luni)

Buna ziua și eu aveam foarte des aceste simptome însă decand iau stresclean complex m-am mai liniștit e de la anxietate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11700059907 (acum 4 luni)

Buna ziua le puteți spune ce simptome ați avut mai exact ca de o luna 2 și eu sunt la fel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21547723535 (acum 5 ani)

Am si eu aceeasi problema urmeaza o electrocardiograma dupe care vedem ce e de facut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11565984414 (acum 4 ani)

Aveti vreun rezultat la electrocardiograma? Ati fost la medicul cardiolog? S-a rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11593703313 (acum 3 ani)

Buna ziua ! La fel mă confrunt cu stare de anxietate ,insomnie remediu naturist este? Va mulțumesc..trebuie oare un consult de la psiholog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11595225743 (acum 3 ani)

Bună, ziua ieri dimineața la 2:00 mam trezit eram amețita, vomitam, aveam nevoie la baie tremuram și ma doare foarte tare burta
Va rog dacă știți ajutați mă

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11596020815 (acum 3 ani)

Buna ziua .Maria 47 ani,sunt in acceasi situatie tremurat,bufeuri, greata durere de cap si cefalee,dureri ale umerilor nod in gat cat si palpitatii la inima.Am fost la medic si am facut cateva analize de sange in care mi-a iesit colesterolul marit. Am facut RMN am mai fost si cu glada tiroida toate bune. Dupa care am fost la gastro si mi-a iesit ca ar fi(helicobacteri pylori)am facut tratamentul necesar cu antibiotice. Ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11596137421 (acum 3 ani)

Buna ziua am si eu o intrebare mamica la fel are la fel acelasi simptome ameteala cu tremurat si cu lipsa de pofta de mancare de cand iam dat niste capsule de durere de spate ce mia recomandat doctorul lyrica 75mg a luat aceste simptome sa fie de la ei ce sa fac sa adi revin niste calciu vitamine ma puteti ahura cu un raspuns va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11630614249 (acum 2 ani)

De patru luni de zile nu pot să mănânc nu am pofta de mâncare îmi vine amețeală si mie somn asi dormi întruna îmi vâjâie urechile ami piune am mâinile și picioarele umflate asi vrea sa stiu ce tratament asi putea să iau pentru aceste stări vreau sa ma fac bine si nu stiu cum am fost la doctor si mi-a zis că am depresie dar după cinci luni ami revin de la sine si după cinci luni iar ma simt așa.cinci luni bine cinci rău. Îmi tremură mâinile și picioarele vând merg si nu pot să fac nimic.nu există ceva care să mă facă bine un tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ștefan (acum 4 saptamani)

Salut și eu am aceeași problema,ai rezolvat ceva ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Grancea Angela (acum un an)

Am dureri de cap, dureri musculare și amețeli de vreo doua ,trei zile. Ce este de făcut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Juliana (acum 9 luni)

Poate suferiți cu tiroidă,sau anxietate ambele dau aceste simptome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: