De ce ma doare capul in week-end? raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de Maria333 cu 14 ani in urma

Buna ziua? Stie cineva de ce ma doare capul sambata si duminica? Uneori sambata, uneori duminica, uneori in ambele zile, cert este ca nu exista week-end sa nu am aceste dureri. Nu ma trimiteti la doctori caci m-am saturat de ei. De ani de zile fac tratamente peste tratamente care mi-au distrus stomacul si analize peste analize si ei tot n-au fost in stare sa-mi puna un diagnostic. M-am saturat sa tot inghit pastile. Va rog dati-mi un sfat. Ce sa mai fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Adina MAdina este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Salut,
nu ai incercat sa vorbesti si cu un psiholog?, el cu siguranta te va invata metode de detensionare care sa le folosesti in weekend.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

Maria333 (acum 14 ani)

Multumesc pentru sfat. Nu m-am gandit la un psiholog dar am sa incerc. M-am gandit la un homeopat si voiam sa ma programez pentru saptamana viitoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudor (acum 14 ani)

ceea ce numesti dureri de cap doar in weekend,este o simpla "abstinenta" de la munca de zi cu zi.corpul este obisnuit sa mearga intr-un anumit ritm toata saptamana.sambata si duminica relaxandu-se,apar aceste dureri de cap infernale care uneori duc si la voma.traiesc in italia de 10 ani si am auzit o multime de italieni care sufera de aceasta problema.eu au rezolvat-o astfel:in weekend s-au trezit la aceeasi ora la care se trezeau in timpul saptamanii,si isi gaseau cate mai multe lucruri de facut prin casa.lucruri de barbat.important este sa nu intri in plictiseala sau si mai periculos,sa nu lenevesti.o spun din experienta proprie.sper sa ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria333 (acum 14 ani)

Cred ca ai dreptate. Sambata si duminica ma trezesc la 08.30 si nu la 06.30 si-mi place sa lenevesc vreo doua ore. In timpul asta incepe sa ma doara capul si nu-mi trece pana nu iau pastile. Intr-un final ma lasa durerea, dar nu mai am chef de nimic. E frustrant. In loc sa ma odihnesc si eu dupa o saptamana stresanta la serviciu, sau sa ma plimb, sa merg intr-o vizita, sa merg la cumparaturi, sa citesc, eu sunt epuizata datorita durerilor de cap.Mi-am propus ca, incepand cu week-endul asta, sa nu mai lenevesc si sa ma trezesc la aceeasi ora ca in restul saptamanii. Iti multumesc foarte mult pentru mesaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionel (acum 14 ani)

poate ca sambata si duminica te trezesti mai tarziu ca de obicei...si poate fi o cauza daca tu esti obisnuita sa te trezesti de dimineatza in cursul saptamanii,eu cand leneveac mai mult in pat nu ma simt prea bine...sau poate sambata si dunimica i-ti schimbi ..tabietul..bei cafeaua mai tarziu,sau nu bei deloc...pot fi multe cauze,poate fi pe sistem nervos,e cineva care te supara...tu poti descoperii mai bine cauzele...verifica diferenta si o sa vezi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionel (acum 14 ani)

...am citit celelalte mesaje dupa ce am trimis,vezi..cred ca asta e cauza lenevesti prea mult in pat...somnul si lenevitul nu inseamna neaparat odihna...trezeste-te la ora obisnuita ,bea cafeaua...si cauta sa faci ceva iesi la plimbare,gateste...fa ceva si odihneste-te mai tarziu...poate merge asa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria333 (acum 14 ani)

Iti multumesc si tie pentru sfaturi. Asa am sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 13 ani)

cel mai bine ar fi sa lasi naibii bautura de vineri si sambata seara....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria333 (acum 13 ani)

Super! M-am amuzat copios.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

calugarita (acum 13 ani)

Buna ziua,Maria si eu am aceleasi simtome ca si tine ,am inteles ca sunt migrene cu greata si varsaturi,nu stiu ce sa mai fac ,eu nu pot nici pastile sa iau ,pentru ca le dau afara ,te rog daca ai gasit vreun remediu trimite-mi si mie la adresa de e-mail [email protected]
daca mai stie cineva vreun tratament sa mi-l trimita si mie
astept un raspuns cu nerabdare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

calugarita (acum 13 ani)

Mai am ceva de adaugat,
Are dreptate Tudor ,pentru ca capul ma doare doar sambata si duminica ,dar care este remediul sa scap de aceasta boala,
astept un raspuns cu nerabdare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria333 (acum 13 ani)

Draga mea calugarita. Eu urmez un tratament homeopat de 2 luni si nu m-a mai durut capul decat o singura data si atunci nu era in week-end. Iti recomand sa mergi la un homeopat pentru ca acest tratament este individualizat, in functie de personalitatea fiecaruia. Iti doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

calugarita (acum 13 ani)

multumesc Maria pentru raspuns ,am sa incerc si cum spui tu deoarece trebuie sa fac ceva ,mie frica sa mai vina sambata si duminica
ii multumesc si lui Tudor pentru ideile sale ,am incercat si cum spune el ,m-am dat dupa treaba sambata si duminica si nu mai m-am simtit asa de rau ,sa-i dea dumnezeu sanatate, daca de aci se va rezolva problema mea
va doresc tuturor numai bine si sarbatori fericite

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorin34139480 (acum 6 ani)

Am incercat cu tot felul de medicamente dar nimic.de multe ori ma trezesc noaptea sa vad daca nu cumva ma doare capul.asta in cazul in care nu ma trezeste durerea.si doar la sfarsit de săptămâna iar durerea ma tine o zi intreaga.poate mai stie cineva câte ceva despre aceasta problema.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: