Buna seara raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de roxana mihaela116373 cu 11 ani in urma

Nu stiu exact unde ar trebui sa pun aceasta intrebare.dar am o problema pe care am inceput sa o simt de azi.trebuie sa precizez ca am fost diagnosticata cu hipertiroidism si am ca tratament aspacardin si thyrozol pe care am inceput sa il iau de azi dar de dupa amiaza.

azi toata ziua am avut o stare de ameteala si acuma in seara aceasta gatul ma cam doare si il simt putin intepenit si am si o stare de parca as avea ceva in gat care se umfla.adica imi simt gatul umflat.si trebuie sa mai zic ca m-a durut si capul destul de tare si chiar si dupa o pastila luata pentru durere de cap.nu a prea trecut.adica m-a lasat acteva minute si dupa m-a luat din nou durerea.va rog sa imi spuneti de la ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Senzatia de nod in gat poate aparea in contextul afectiunii tiroidiene. Restul...nu sunt specifice, nu sugereaza ceva anume. Este nevoie de un consult de specialitate pentru mai multe explicatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

roxana mihaela116373 (acum 11 ani)

si la ce medic ar trebui sa apelez.am fost azi si mi-am luat si tensiunea si o aveam 13 cu 9.este mare?in sensul in care cam in ultimul timp eu cand imi luam tensiunea cam asa o aveam

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu este mare, insa trebuie verificata periodic.
Daca durerea de cap si starea de ameteala persista , daca ele se accentueaza atunci puteti consulta medicul neurolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana mihaela116373 (acum 11 ani)

din pacate eu nu sunt din bucresti ci din suceava.si am fost in ianuarie la endocrinologie si mi-a zis ca am hipetiroidism si am tratament.iar pe cale psihica stiu k am multe atacuri de panica.iar fiecare lucru care ma doare incep sa ma gandesc ce as putea avea si incep sa intru in panica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinaf (acum 11 ani)

Buna roxana , am si eu probleme cu ameteala si durere de cap de vreo 2 luni mi-am facut niste teste unde mi-a iesit anemie si calciu si magneziu scazut , dar mie mi se face si rau de multe ori am stari de slabiciune in tot corpul , amorteli si furnicaturi nu cred ca e atac de panica la mine dureaza mai mult. vreau sa te intreb hipertiroidia ce simtome da pt ca eu am avut aceleasi stari de acum si in urma cu 2 ani si mi-a gasit hipertiroidie era din cauza stresului si nu am luat tratament. Cum se manifesta la tine atacul de panica si hipertiroidia pt ca nu mai stiu ce sa cred ca am si pe ce cale sa o apuc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana mihaela116373 (acum 11 ani)

exact acelasi lucru ca si tine o patesc si eu.nu mai stiu unde sa ma duc si ce sa fac.
iar in cazul hipertiroidei am citit intr-o revista de ce simptome iti da si mi-a mai zis si o asistenta de la spital.ca dupa simptome as avea probleme cu tiroda.eu aveam palpitatii,transpiram destul de mult si cam prin noiembrie- decembrie ma durea asa tare gatul de nu puteam sa tin o bluza mai strans ca parca simteam ca ma sufocam.si asta am inteles ca ar fi tot din cauza tiroidei.

si eu de ce am zis ca am dese atacuri de panica ptr ca eu la orice simptom pe care il am ma gandesc ca acuma mi se intampla ceva grav.si am astea deoarece eu fiind singura acasa cu cei doi copii ai mei incep sa ma gandesc la ei si ce vor face ei daca eu patesc ceva.si atunci incep sa intru in panica.dar uite daca este cineva cu mine in casa nu mai asemenea atacuri de panica si nici nu mai bag in seama durerile care apar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana mihaela116373 (acum 11 ani)

si eu stiu k am lipsa de calciu si toata lumea mi-a zis ca si al mine ar fi din cauza asta.ca am fost si la cardiologie si mi-am facut foarte multe EKG si mi-au iesit normale, am fost si la neurologie si mi-a zis ca nu am nimic.asa k si eu ca si tine nu mai stiu unde sa ma duc, ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinaf (acum 11 ani)

buna, la mine sunt zile cand ma simt tare rau toata ziua, sunt zile de ex ieri m-am simtit foarte bine, aveam energie cred ca mi-am incarcat bateriile sambata stand afara la soare mai bine de 3 ore , cred ca eu am starile astea si de la atata stat in casa rutina de zi cu zi pt ca sunt in concediu ingrijire copil de 1 an si 7 luni si iarna fiind nu prea am iesit din casa si aceeasi rutina zi de zi mancare, curatenie, copil mic plus teme si scoala la cea mare, sotu toata ziua la servici, eu singura . Abia astept sa vina primavara sa mai ies la soare si sa imi umplu timpul sa nu ma gandesc la atatea p***ai care cred ca sunt doar in capul meu. Ce am obserat eu este faptul ca la mine starile astea sunt dupa o luna de stres (decembrie) cand mama a fost foarte rau bolnava si m-am temut sa nu o pierd, dar multumim lui Dumnezeu ca e bine acum dar de o vreme mi se face rau din senin ma ia cu senzatia ca lesin , ameteli, furnicaturi, amorteli, stare de rau in tot corpul, palpitatii dar incerc sa ma gandesc ca sunt bine si sa ttrec peste . eu am anemie si mi s-a spus ca daca sangele nu circula bine si nu se oxigeneaza creierul pot aparea dureri de cap si ameteli iar restul simptomelor zice dr ca sunt de la spasmofilie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: