Ameteli continue !!! raspuns medic

Ametelile si vertijul Ciclita
Intrebare postata de fuicaanca cu 12 ani in urma

De circa 2 ani sunt ametita aproape in permanenta ,rare sunt momentele in care nu sunt ametita, am facut toate analizele si sunt bune , am fost la medic orl, am facut computer tomograf la cap , totul e ok si cu toate astea sunt din ce in ce mai ametita !! Imi puteti spune ca sa mai incerc, ce analiza sa mai fac? mentionez ca am 58 ani ! Va multumesc !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

catalina (acum 12 ani)

Cred ca e pposibil sa aveti o mica problema cu urechea interna. Cateva particule sa se fi desprins si de aici ameteala. Aceleasi simptome a avut si mama mea si a fost la spital panduri la orl. I-au facut o procedura de repozitionare a particulelor, nedureroasa, si a stat imobilizata cateva zile la 45 de grade. de atunci se simte bine.
Incercati si acest lucru!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CRISTINA (acum 12 ani)

Sunt foarte putine date, astfel incat un diagnostic de dat, ar fi nerecomandat si imposibil, in acelasi timp. Ametelile, pot aparea si la o anemie severa, cat si la o tensiune arteriala mica sau mare, dar pot fi si de la oxigenarea p***a a creierului. Si ar mai putea fi n cauze. Dar fara alte informatii e greu...Ar fi indicat sa consultati un neurolog, poate medicul de familie, care stie istoricul vietii dvs, sa va fie de un real folos, ac***a date mai multe... Verificati-va si tensiunea arteriala...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 12 ani)

..sau un test borellia....se cam uita de aceasta boala cu 1000 de fete....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 12 ani)

ameteala poate fi unul din simptomele nevrozelor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana449 (acum 12 ani)

Buna,si eu am aceiasi problema sau am avut ,asa imi ieseau si mie analizele bune si imi spuneau ca e o usoara anemie ,si dupa atitia ani crezind ca am anemie de ameteam pina cadeam jos un dr mea dat de capat era din cauza ochilor imi oboseau si deaceia aveam ameteli si vreau sa zic ca asa a fost ,de atunci port din cind in cind ochelari si acele ameteli au disparut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela Constantinescu (acum 12 ani)

Si eu am avut in 2010 o perioada de aproape 6 luni de ameteli de soiul acesta, analize bune, insa neelucidata cauza. N-am stat sa devin cobaiul medicilor, si sa-mi dau si mai mult organismul peste cap. Un doctor generalist cu o abordare neconventionala a starilor de acest tip mi-a recomandat medicamentul Tonotil N, am luat tratamentul 10 zile, si ametelile au disparut din a 8-a zi de tratament. Mentionez ca aceste stari mi-au aparut pe un fond de oboseala fizica si psihica accentuata. Vedeti si dvs., discutati cu medicul de familie, medicamentul in cauza nu are contraindicatii, este facut in Grecia, iar eu am dat in toamna lui 2010 suma de 40 de Ron pe el, nu stiu acum ce pret mai are.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana (acum 12 ani)

Asa cum a spus si Simona, daca ametelile sunt permanente, si toate analizele ies bine, atunci ar fi bine sa va interesati si sa va testati si pentru borelioza. Fac parte din categoria persoanelor care au inceput cu ameteli, pana la a ajunge la a-mi fi imposibil sa ma deplasez pe distante de cativa zeci de metri-ameteala, oboseala, stare de epuizare totala etc. Dupa 10 luni de chin, am fost totusi norocoasa sa descopar borelioza....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

Eu aveam niste ameteli foarte rele, insotite de transpiratii si am fost diagnosticata de medic cu sindrom vertiginos, adica un vertij. Am facut tratament cu Betaserc si nu am mai avut probleme. Tratamentul trebuie sa fie de lunga durata, cel putin 3 luni. De obicei ametelile vin fie de la problemele urechii interne, cum s-a spus mai sus si am auzit ca tratamentul de care spunea persoana de mai sus face minuni si in cazul sindromului vertiginos, asa ca vi-l recomand cu drag, dar orice tratament de acest fel, care este neurologic pana la urma, trebuie supravegheat de un medic. Asa ca mare atentie!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 12 ani)

incearca un control la urechea interna daca vezi ca nu trece de la sine am avut si eu ameteli o perioada dar au trecut fara nici un tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar fi recomandată efectuarea şi a unui consult neurologic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ametelile si vertijul.

teosim (acum 12 ani)

Si eu voiam sa recomand sa faca teste la parazitologie,la Fundeni,la doctorul Gogoase,poate are borrelia...am intalnit acolo multe persoane cu aceleasi simptome.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 12 ani)

Ametelile sunt un simptom prezent la multe boli: spasmofilie, anemie, neurastenie, spondiloza cervicala, icvb din diverse cauze, tulburari ale urechii interne(otolitele), hipertensiune arteriala, hipotensiune arteriala, tulburari hormonale, tumori,ischemii etc DAR daca ati exclus cauzele fizice ametelile pot fi semnul unor probleme psihice, nu ma intelegeti gresit dar o anxietate, o depresie pot da acest simptom .Incercati si va analizati daca ameteala mai este insotita de : apatie, dispozitie afectiva p***a, irascibilitate, tulburari de somn etc. Incercati acest exercitiu, de analiza sincera, detasati-va de problemele fizice si scrieti un raspuns , apoi mai vorbim .Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian (acum 12 ani)

Da dar la mine e cam diferita situatia pentru ca am suferit un accident in urma caruia am o operatie de femur cu tija de titan .Stand mai mult la orizontala ,cand ma ridic am ameteli destul de mari .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luminita (acum 12 ani)

Foarte bun raspunsul Cristinei. As adauga eu probabilitatea ca ametelile sa fie cauzate de diferite afectiuni ale ochilor sau (si) nu in ultimul rand, o depresie tinand cont ca ametelile dureaza de 2 ani. De obicei depresia nu este diagnosticata nici dupa analizele de sange, nici dupa computerul tomograf. Totul depinde de dvs. de trecutul si de istoricul medical pe care il aveti. Dupa titlul intrebarii, cred ca este vorba de tensiune mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lenuta71 (acum 12 ani)

am folosit si eu Tonotil ,dar in zadar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

almajan silvana (acum 12 ani)

Buna, sunt Silvana. Am vazut la reality zone , era ceva despre boli ciudate, si o pacienta avea simptome asemanatoare , si dupa multe investigatii s a ajuns la concluzia ca sangele so oxigenarea acestuia circula diferit cand esti culcat, fata de atunci cand te ridici. pacienta avea probleme cu mecanismul de adaptare de la culcat la sculat si astfel avea ameteli .Sper sa fie de folos ce am scris .Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodica (acum 12 ani)

Incearca cu STUGERON, o pastila la nevoie sau 2-3/zi.Face minuni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA (acum 7 ani)

Am ameteli zilnice, si putine sunt momentele cand imi este bine. Am analizele perfecte, am fost in Fundeni, am facut inclusiv RMN. Imi vine ameteala din senin, ma fac planta si nu mai pot sa merg daca nu ma intind in pat sau pe o banca. Am puls mic, de regula, dar pentru faptul ca beau 2 litri apa pe zi mi-a crescut la 50-54 maxim. Nu stiu unde sa ma mai duc!Imi place sa traiesc, imi place sa zambesc, dar nu mai suport aceste stari. Consider ca nu sunt atacuri de panica, pentru ca nu ma sperii, nu am teama, doar ma simt foarte rau, iar pe urgenta mi s-a dat mereu sindrom de epuizare sau suprasolicitare. Ma poate ajuta cineva? Am facut teste doppler, la muschi, la glande... nu mai stiu ce sa fac. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11629073432 (acum 2 ani)

Buna cine ma poate ajuta și pe mine amețesc de 3 luni și jumate într-una NON stop și parca nu mai ies din amețeala Menționez nu am amețeala 5,10 min de cum ma trezesc pana dorm am făcut la început atac de panica dar acum parca nu mai mi așa greu parca și corpul mi sa obișnuit cu amețeala dar tot nu trece și ma doare capu și dorm mult am făcut toate analizele inclusiv RMN ma ajutați pot lua legătura cu cineva va rog frumos din inima +49152 17671008 ma puteți caută pe whatsapp așa ceva mi-a schimbat viața nu mai sunt băiatul ce am fost vreau ca dumenzeu sa va dea sănătate la toată lumea pt ca asta este cel mai depret nu banii aștept va rog
Amețesc NON stop parca câteodată simt ca înnebunesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad (acum un an)

Ai gasit ceva raspuns la problema ta ? Si eu sunt in aceeasi situatie si nu stiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2