Ameteala continua

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de tuditudose cu 11 ani in urma

Buna seara, am 18 ani si am fumat pentru o perioada etnobotanice; acum 2 ani cand am fumat ultima oara mi s-a facut rau, aveam palpitatii, atacuri de panica etc. de atunci am ramas cu o stare de ameteala continua ca si cand as trai pe alta planeta; ulterior am inceput sa sufar de atacuri de panica (cauzate de frica ca o sa fac infart, accident cu masina, ca o sa mor, chiar ca o sa fac iar atac de panica); de fiecare data cand faceam un atac de panica, a doua zii deveneam si mai ametit, pana acum cateva zile cand am avut iar unul care m-a "ametit" de tot; simt in continuu cum imi bate inima si un gol un stomac, depresie, nu pot sa ma bucur de nimic, si cel mai grav sunt ametit in continuu, nu pot sa gandesc, vad totul diferit; am fost ieri sa-mi fac ekg a iesit totul ok, dekt o mica aritmie; pana acum cateva zile am putut sa suport aceste simptome dar nu mai pot si nu stiu ce sa fac; iau lecitina si inca cateva medicamente pentru concentrare dar nu ma ajuta deloc; exista riscul sa fi facut atacuri vasculare de fiecare data cand aveam atacuri de panica? doctorul n-a stiut sa-mi explice aceasta ameteala si mia zis ca e din cauza caldurii si a stresului, va rog un raspuns cat mai urgent. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

buna (acum 11 ani)

Nu mai lua lecitina caci e daunatoare si afecteaza negativ creierul, ce v-au invatat medicii este deci exact pe dos.
Nu mai lua nici "medicamente pt. memorie" caci in general nici alea nu-s bune la nimic - in afara ca faci bogati pe cei care la fabrica - si nu te mai autotrata singur, boala ta nu are de a face cu creierul sau memoria.
La boala pe care ai capatat-o de la fumat nu te poate ajuta decat un tratament homeopat la un medic foarte bun. Incearca sa mergi la un medic homeopat adevarat (nu la amatori)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Xxo (acum 11 ani)

Sal tuditudose cum ma-i te simti? Exact simptomele care le ai si tu le am si eu tot din cauza ca am fumat de 2 ori etnobotanice, ameteala permanenta nu ma lasa sa traiesc nu mai sant bun de nimic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 11 ani)

Cum ma-i te simti ti-ai mai reventi de 3 luni am simptomele tale:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tuditudose (acum 11 ani)

ma simt la fel de prost, dak cineva a mai patit la fel il rugam sa posteze un leac pt ca viata mea sociala se duce de rapa :-s

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

neto (acum 10 ani)

Leacu esti tu :) tu trebuie sa incerc sa te calmezi , sa te stapanesti , am patit si eu exact cum a spus tuditudose acum le am mai rar dar le previn ma iau cu altceva incerc sa ma gandesc la altceva .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum un an)

Posibil nivel de serotonina scazut. Mergi la un medic psihiatru. Aceleasi stari le-am avut si eu. Mi-a dat Cipralex (1 dimineata) - prima saptamana senzatiile se intensifica putin dar dupa o saptamana devii alt om. Tratamentul este de lunga durata. 1 an din momentul in care incepi sa te simti bine(ca inainte).
Cauze: stres, fumat, alcool ( daca obisnuiesti sa bei zilnic, chiar si cantitate mica , o bere, doua, in combinatie cu stres, cam astea-s simptomele)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nikoleta (acum 11 ani)

Ascultai.ma ca am trecut si eu prin aceleasi lucruri.ameteala,stari de voma,nu puteam manca si nici dormi si mai multe.ma gandeam k mor,,ca fac accident vascular sau infarct,frik sa stau singura in casa ca mir.singura soltie dak v.ati facut analize si au iesit bine sa va duceti la un psihiatru.eu acolo m.am facut bine.dar dupa multe luni de tratament .trebuie sa aveti rabdare,sa faceti exact cum va spune medicul si sa ganditi pozitiv.si ink ceva.nu mai cititu toate pircariile pe internet ca unele stari vi le provocati singuri.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tuditudose (acum 11 ani)

multumesc pentru comentariu, dupa alte randuri de analize am constatat in sf ca e o problema psihica, ma duc la psiholog saptamanal si la psihiatru lunar care mi-a spus ca sufar de un sindrom anxios-depresiv, doar k in urma cu cateva saptamani am avut parte de un incident, am avut o cadere de tensiune pana la 5(cea mare) in timp ce faceam o ecografie la inima si de atunci anxietatea s-a amplificat , mi-era frica sa ies din casa sa nu cumva sa lesin intr-o vreme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

john (acum 10 ani)

Salut tuditudose sa sti ca si eu am trecut prin experienta asta de la o raceala la cap am ramas cu aceasta depresie,numai eram bun de nimic toata ziua ma gandeam cat de rau imi e si aveam atacuri de panica,am fost la o mie de doctori care nu stiau ce am,pana la urma am fost la un doctor de psihiatrie care mi a zis ca nu trece decat cu aspirina,vointa,perseverenta si optimism,pe care le am pus in aplicare,,,,as vrea sa va spun la toti care trec prin aceste stari de depresie sa si fac timp o ora pe zi sa mearga si sa se gandeasca ca nu are nimic si in acelasi timp sa asculte muzica favorita in casti,,,,in al 2 rand as vrea sa va spun ca la inceput cand au aparut aceste stari nu vroiam sa vorbesc cu nimeni ma gandeam doar ce bine se simt cei apropiati mie si eu ma simt rau,de acea trebui sa ti omori timpul cu ceva ,eu am apelat la munca si cu timpul nici nu ti dai seama cand trece te pomenesti cu o stare de viata buna ,esti fericit iti revine pofta de mancare si ai energie...de aceea iti spun ca trebuie sa ai vointa sa treci peste starea asta care pur si simplu te face din om ne om,,,,,,,,,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 10 ani)

Incearca sa iei magnerot de 500mg timp de 2 luni prima saptamana 4 pastile pe zi Adica 2 dimineata si 2 seara apoi decat 2 pastile pe zi una dimineata si una seara. Eu am aceleasi stari k ale tale si mi s-a spus la medic k as avea atac de panika dar dupa ce am facut tratamentul asta ma simt mai bine...multa sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liviu.adrian (acum 10 ani)

Buna seara, totul sa intamplat acum un an de zile cand am avut un atac de panica sub influenta de substante halucinogene (etnobotanice) de atunci am fost la spital si mi sa administrat ceva legat de calciu (numai stiu denumirea exacta) si mi-am revenit primele 2 zile apoi senzatiile au reaparut, am tot incercat cu suplimente alimentare, calciu, magneziu, am facut si o serie de analize la sange si arata ca nu am nici un deficit. Am aceleasi stari, ameteala, lipsa de concentrare, sistemul imunitar e foarte slab, lipsit de forta, palpitatii la inima, anxietate.....Dupa cate vad o o problema care tine de psihoterapeut, sunt curios cum ai trecut pesta asta Tudose.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Retz19 (acum 9 ani)

Salut Liviu, da-mi si mie add la id-ul de messenger R3Tz19 sa discutam acolo despre aceste stari.Si eu am avut probleme cu etnobotanicele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Retz19 (acum 9 ani)

Si eu aceste simptome si tot din cauza drogurilor legale.Daca cineva a reusit sa scape de aceste stari sa ma contacteze la id de messenger R3Tz19 !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ami (acum 9 ani)

Se trateaza ghici unde? la psihiatru, daca tu nu ai inca puterea de a te trata singur. Insa eu am facut-o. De la entonbotanice am avut 3 stari de panica, panica d-aia nebuna exact ca pe o legala, doar ca era creeata de creierul meu. Totul porneste de la creier. Descopera teama ta ascuns, teama ta din subconstient. La mine a fost frica de a nu ramane singura, fara nimeni langa mine, si culmea ca starile alea de panica le-am avut intr-o perioada in care familia mea si cu mine treceam prin niste conflicte deplorabile. Deci..in frica de panica se include si frica de a nu face infarct. Nu faci ! Ti-e foar frica ca vei face. Nu ti se sparge nimic la cap, nu mori. E doar panica si iti pierzi rationamentul. In momentul in care simteam ca vroia sa ma mai ia starea de panica, ma gandeam asa: eu o declansez, la nivel subconstient, de la mine vine. De ce anume mi-e teama si am inabusit in mine? 20-30 de min in fiecare zi cu tine insuti, sa stai intins sa te relaxezi, sa te gandesti la lucruri, la orice POZITIV, sa fabulezi in minte, sa te gandesti la iubita ta, la cat de misto e vecina, la prietenii tai adevarati, la familia ta, la membrii familiei pe care ii iubesti cel mai mult, sa iti inchipui chestiile astea detaliu cu detaliu, de ce anume ii apreciezi, ce calitati au, sau iti poti inchipui lucruri care nu exista...spre exemplu ce ti-ar placea sa existe in viata ta. Si-ti concentrezi energia acolo, in punctul ala. Descrie-te pe tine. Incearca sa vorbesti cu tine, despre tine, gandeste-te la orice cere detalii. Pierde-te in detaliile alea. Asta ajuta si la increderea in tine si tocmai asta e smenul. Daca esti stapan si increzator pe tine, panica nu isi mai face loc, pentru ca atunci stii ca doar tu te poti controla pe tine si tot ceea ce tine de tine ca organ. :) Bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filip (acum 8 ani)

Aceste simptome sunt probabil legate de tulburarea de depersonalizare si derealizare, care este in stransa legatura cu depresia, anxietatea si consumul de droguri sau alte substante. Un consult psihiatric este necesar. Vreau doar sa stii ca aceste simptome sunt destul de frecvente la cei care sufera de anxietate si nu trebuie sa te panichezi, deoarece le vei accentua. Totul se va rezolva in timp.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11560397615 (acum 4 ani)

Ce ai tu se numește derealizare, esti mai bine!?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: