Am o stare permanenta de ameteala. raspuns medic

Ametelile si vertijul
Intrebare postata de Emylianos cu 9 ani in urma

Buna seara, in primul rand vreau sa ma prezint.Puteti sa-mi spuneti Emy, sunt baiat, am 19 ani si sunt din Timisoara.Problema mea a inceput pe la varsta de 15-16 ani, nu mai stiu nici eu exact.Problema este urmatoarea: pe la varsta de 14 ani, eram in vacanta de vara si am ramas singur acasa pentru o perioada de o luna, doua in care mi-am facut de cap, am consumat etnobotanice, mai mult prafuri am consumat(prafuri pe care le trageam pe nas).In sfarsit, m-am lasat, nu am fost nici macar o zi dependent de ele, etc.Multumesc lui Dumnezeu nu am ramas dependent de ele, si de atunci n-am mai vrut sa aud de ele.Problema este urmatoarea: inca de pe atunci cand trageam o linie, la inceput, pana sa-si faca efectul drogul, am o stare confuza tare, nu prea imi dadeam seama ce se intampla in jurul meu.Si sa revenim in prezent, problema mea este urmatoarea: intr-o seara stateam la calculator si dintr-o data parca m-a luat o ameteala si o oboseala psihica, m-am pus in pat, iar cand m-am ridicat din pat NU INTELEGEAM CE SE INTAMPLA CU MINE, AM ZIS CA MOR PE LOC, ERAM FOARTE PANICAT, AMETIT, IMI VENEA SA O IAU LA FUGA ATAT DE RAU IMI ERA.Starile acelea ma mai chinuie si acum, zi de zi, zi de zi.Dimineata cand ma trezesc-ametela(dureaza vreo 1-2 ore pana ma dezmeticesc).La pranz-am o stare de ameteala si confuzie...iar seara e cel mai rau- seara parca ma pierd de tot, ameteala foarte mare, stare de confuzie, parca as fi intr-un vis(stare de derealizare) parca nu e real ce se intampla, nu prea imi dau seama ce e cu mine.Intrebarea este: LA CE FEL DE DOCTOR AR TREBUI SA MA PREZINT?Am fost la psihiatru care mi-a dat Xanax, am luat o saptamana si l-am aruncat.Am fost la neurolog si mi-am facut RMN, EKG, etc...toate acestea si in zadar, sanatos tun.Unde ar trebui sa ma prezint?Chiar intr-adevar am vreo boala, sau este doar ceva in mintea mea?Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Emyilianos, pentru situatia prezentata, de obicei, se merge mai intai la medicul de familie, iar acesta te indruma , daca e cazul, catre un medic specialist..
Tratamentul prescris de catre medicul psihiatru trebuie urmat intocmai. Daca apar probleme, reactii secundare neplacute la medicamente, trebuie sa mergi la medicul care le-a prescris pentru a-ti spune ce e de facut in continuare.
In situatia in care starile de panica nu au cauze medicale, e indicat sa incerci si o abordare la psiholog. Sedintele de psihoterapie pot fi utile in astfel de situatii
Daca ai intrebari poti sa-mi sa scrii dar si sa citesti accesand link-urile:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/panica/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Site: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: