Scleroza laterala amiotrofica - Boala Charcot raspuns medic

Alzheimer Scleroza laterala amiotrofica Diagnostic si investigare Pseudoscleroza
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am fost diagnosticata cu aceasta boala acum 3 luni. Urmez tratament cu riluk, dar starea mea se inrautateste de la o zi la alta. Nu simt nici un efect al acestui medicament si parerea mea este ca nu-l tolerez. Alt tratament mai exista????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (79)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o prietena care sufera de SLA
si as dori sa incerc la Beijing.Simtomele sunt ingrozitoare si recent a fost diagnosticata.Daca stiti mai multe va rog sa-mi scrieti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miruna25 (acum 11 ani)

Buna ziua,
Problemele mele au inceput din iarna cand am simtit o rigiditate in zona cefei insoita de ameteli. Am mers la medicul neurolog am efectuat un rmn care a iesit ok. Am facut analize incluzand calciu, magneziu, hemoleucograma completa, Tsh, Ft4. Au iesit bn o usoara lipsa de claciu si hemoglobina 11. Au inceput usoare spasme musculare, in luna martie degetul de la mana se misca singur. Am mers la endocrinolog glanda tiroida este ok am luat calciu vitamine fara niciun rezultat, toti au spus ca am distonie neurovegetativa. In luna mai simptomele s-au inrautatit foarte tare. Spasmele musculare au devenit puternice in special noaptea lucru care ma impiedica sa dorm, apoi mi se misca mainile singure, nu dorm si tot corpul meu tresare, in zona cefei simt o rigiditate, nu ma pot odihni. De asemenea unele miscari au devenit involuntare, ca niste smucituri uneori sau altadata cand ma aplec parca o fac cu greutate. Intrebarea mea este daca exista posibilitatea sa fie o scleroza laterala amiotrofica? Mentionez ca am si radiografie la coloana cervicala si e ok. Totul e legat de muschi si de rigiditatea aceea in zona cefei de unde simt uneori ca porneste totul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

letitia5555 (acum 11 ani)

si eu am o vecina care a avut aceleasi simptome ca si tine si doctori iau spus ca are hernie de disc sa operat la bucuresti si e tot mai rau imi pare rau sati spun dar dupa doi ani este tot mai rau acuma nu mai poate umbla si nusi poate misca mainile.am fost cu ea la o clinica in ungaria unde au diagnosticato cu sla.eu zic sa le spui doctorilor sati faca un rmn sa vezi daca nuti este afectat centrul nervos locomotor.sau daca vrei pot sati dau numele clinici din ungaria sa te duci acolo si sati dea tratament pentru stoparea boli ca de vindecat nu sant sanse.pentru ca daca este sla nu ai nici o sansa.pentruca ajenge boala in stadiul cand tise atrofiaza muschi respiratori si asta e vine moartea daca vrei scriemi siti dau numele clinici din ungaria.poti sa mergi prin casa de asigurari si tot asa primesti si tratamentul.sa ai sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miruna25 (acum 11 ani)

A avut exact aceleasi simptome vecina ta?sunt cu adevarat ingrozita nu ma pot linisti. Ma inebunesc spasmele nu stiu ce sa mai fac..am facut atatea investigatii si degeaba. Am facut si o electromiografie la o clinica in Constanta dar nu sunt f incantata de dr care a facut-o era destul de tanara, dar in alta parte nu se face EMG in Constanta. Nu stiu ce sa mai fac. Eu stiu ca SLA nu se diagnosticheaza prin RMN cerebral pt ca nu apar modificari la RMN, Se diagnosticheaza f greu prin EMG dar numai un medic f bun poate face asta. Poti sa-mi lasi scris numele clinicii din Ungaria daca doresti. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a (acum 10 ani)

Poti sa incerci si in Bucuresti la spitalul Colentina la neurologie. Au un sef de sectie foarte bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CRISTIAN (acum 10 ani)

spunemi te rog ce simp-tome avea inainte sa fie diagnosticata cu SLA INCERC SA AFLU SI EU .... multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernard (acum 10 ani)

Da, se poate incerca la Colentina! Am o cunostinta careia i s-a diagnosticat SLA acolo. Dupa 3 ani de pe la primele simptome mai evidente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ali (acum 10 ani)

ai aflat intre timp ce ai? am aceleasi simptome ca si tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosmin (acum 9 ani)

buna ziua,
tatal meu a fost diagnosticat cu sa anul trecut. puteti sa imi dati si mie numele si adresa clinicii din ungaria?

va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silviu (acum 9 ani)

Cosmin Ca sa faci o programare la Clinicile din Szeged suna la nr. 0036203920409

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 7 ani)

Cosmin ai fost cu tatal tau in Ungaria?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1505213411 (acum 6 ani)

Si eu am a aceasi boala SLA am fost diagnosticat acu 5 luni, toate analizele mi-au ieșit okey ,urmez un tratament cu rilotek și de când le iau este din înce înce mai rău , miar place sa ne punem în contact ,Facebook, what'sapp sau orice contact ,aștept răspunsul tău miruga.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1505213411 (acum 6 ani)

Si eu am a aceasi boala SLA am fost diagnosticat acu 5 luni, toate analizele mi-au ieșit okey ,urmez un tratament cu rilotek și de când le iau este din înce înce mai rău , miar place sa ne punem în contact ,Facebook, what'sapp sau orice contact ,aștept răspunsul tău miruga.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa (acum un an)

Bună spune-mi te rog ai aflat ceva ? Care a fost diagnosticul pana la urma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa (acum 2 luni)

Bună cum sunteți ați mai aflat ceva trec prin aceleași simptome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa (acum 2 luni)

Bună ați mai aflat ceva ? Trec prin aceleași simptome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
comentarii utilizatori (acum 15 ani)

SAM UN VERISOR CARE SUFERA DE ACEASTA BOALA SI AS DORI SAMI SPUNETI DACA EXISTA CEVA TRATAMENT SI CARE E TRATAMENTU

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

AM 50 DE ANI. AM FOST DIAGNOSTICATA CU ALS IN URMA CU 15 ANI DAR SINTOMELE NU SUNT ASA DE AGRAVATE. AS DORI DACA CINEVA SUFERA DE ACEASTA BOALA VA ROG AJUTATIMA SA AFLU CAT MAI MULTE DESPRE TRATAMENT SI RECUPERARE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bernard (acum 10 ani)

http://www.alsa.org/about-als/what-is-als.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

in urma investigatiilor R.M.N, cei ce au fost diagnosticcati cu sindromul SLA ,si au primit de la medici vestea ca este o boala incurabila,din punctul meu de vedere nu au fost imformati bine.pentru aceasta bolala exista tratament.e o intervenntie ce se face in Beijing(China) e intr-adevar o operatie destul de scumpa (in jur de 30.000 euro)dar poate salva viata unui om.e vorba de un implant de celule O.N.G.Puteti lua legatura cu clinica prin : www.nrrfr.com .Sau la Kiev: www.emcell.com.
Multa sanatate si aveti incredere in Dumnezeu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 4