La aceste simptome ,este corect acest diagnostic ?

Alzheimer
Intrebare postata de georgyna cu 11 ani in urma

Va rog din suflet sa imi raspundeti daca stiti ,eu una sunt foarte speriata si bulversata de un diagnostic pus de medicii de la Obregia ,dupa o luna de spitalizare a unui batran de 76 de ani.Eu aveam oarecum grija de el ,am vazut ce simptome avea inainte de a fi internat iar diagnosticul cu care l-a externat nu ma linisteste si imi este frica sa mai merg sa am grija de el .Vedea hoti ,spunea ca i-a furat aia si i-a furat aia si l-a tinut jos la dusumea la pielea goala si l-a batut iar el a fluierat continuu dintr-un fluier si asa a scapat mereu cu viata . Suna de 4-5 ori pe zi la politie ca este hotii peste el si fura si vrea sa il omoare .Dupa ce pleca politia la juma de ora iesea afara isi cumpara ziar ,paine ,suc ,seara iar vedea hoti din nou politia . Nu dormea noptile ,bocanea prin apartament,fluiera dintr-un fluier si striga hotii,spargea cate un geam cu bastonul ,sau pleca in pijamale ,cu cutitul in mana ,noaptea pe scari sa caute hotii.Luni de zile nu am stiut (pana cand am vazut ) ca el statea pe langa mine cand ii gateam si avea cutitul bagat pe maneca .Daca la pranz iesea afara cumpara prajituri si zambile ,seara daca il sunam sa vad ce face ,imi spunea ca asteapta politia ca iar a venit hotii la el si i-a furat frigiderul . La sesizarile de panica ale vecinilor ,usa metalica a fost taiata de politie ,pompieri,etc. si dus cu catuse,, cu salvarea la Obregia .Cand s-a intrat a atacat politia cu un cutit mare si a fost foarte agresiv .Eu sunt fosta lui nora ,desi nu a meritat ,eu sunt un suflet cu mila si l-am ingrijit ,dar ceea ce am gasit la el in camera ,dupa ce a fost dus la spital m-a ingrozit si imi este teama sa mai merg sa il ingrijesc ,in acelasi timp imi este si mila de el. In camera i-am gasit intr-o caciula PISTOL SI INCARCATOARE ,SISURI , CUTITE IMENSE ,SPRAY PARALIZANT . Oare de cate ori am fost eu in pericol?!Auzi-ti acum dupa o luna diagnosticul dat de Obregia; TULBURARE AFECTIVA (psihoza maniaco-depresiva)Ajutati-ma va rog cu ceva raspunsuri ,viata mea este sigur in pericol daca mai merg sa il ingrijesc ? Daca o data ma vede hot si imi da cu ceva in cap ? Credeti ca diagnosticul este corect?Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

dr S (acum 11 ani)

Deși vă înțeleg perfect temerile, eu unul n-am cum să vă ofer garanții de niciun fel. Medicul care l-a tratat pe fostul dvs. socru. ar putea să vă dea un răspuns mai bun: presupun că externarea s-a făcut considerându-se că pericolul a fost redus cât de mult se putea. Dar ce se va întâmpla de acum încolo depinde enorm de aderența la tratament: medicația e principalul factor care conferă siguranță. În tulburarea bipolară (“psihoza maniaco-depresivă”), sub tratament, adesea episodul trece cu totul (ceea ce noi numim remisiune). E așadar extrem de important să-și ia medicamentele și să meargă la control, la psihiatrie: fără acest lucru, orice e posibil. Din nou, nu există garanții sau certitudini: apelați la 112 dacă suspectați orice pericol, și, desigur, anunțați poliția de descoperirile făcute în casă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgyna (acum 11 ani)

Pentru dr. S . Va multumesc frumos pentru raspuns si va doresc o zi minunata !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: