Rinita Alergica (tratament) raspuns medic

Alergii
Intrebare postata de Gabriel Catalin1 cu 10 ani in urma

Buna seara!

De cativa ani (4-5), in aceasta perioada a anului (august), incep sa am fel si fel de simptome ce fac referire catre o rinita alergica (ceea ce mi-a spus si doctorul anul trecut). Incepe cu un preludiu de un stranut pe zi, cu timpul 4-5 stranuturi consecutive, mancarimi de ochi, mancarimi de nas, mancarimi de CERUL GURII ... imi lacrimeaza ochii, stranut de nu mai stiu de mine (recordul a fost de 37 consecutive), iar dimineata ma trezesc intotdeauna cu o nara infundata, iar cealalta uscata, eventual... la o curatare nazala, observ si niste firicele de sange. Eu eram de parere ca este o alergie sezoniera, dar citind mai mult si ascultand doctorul, este o RINITA ALERGICA.

Aerius, nu ma ajuta prea mult, iau 10 zile, mi-e mai bine in aceste bine (dar nu ideal), apoi revin la starea initiala de mancarimi/stranuturi/etc ...

Pe internet, am citit fel si fel de tratamente, dar NIMENI nu spune CLAR, trebuie sa iei acel medicament, acel spray, acel etc... peste tot, se fac referiri stiintifice pe care nu le inteleg, de genul (cortip***azi, cortip***azi topici , decongestionante, Atropina Cromolyn , etc) cuvinte de care n-am auzit in viata mea.

Vreau sa stiu si eu, EXACT, ce ar trebui sa cumpar cand ma duc la farmacie, ce sa-i spun farmacistei sa-mi dea, pentru a trata aceasta nenorocita de rinita alergica, un sfat bun, fara trimitere din nou la medic....

Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

roxana (acum 10 ani)

cumpara de la farmacie Avamys-spray, cu care iti dai cate un puf in fiecare nara, dimineata si seara; trebuie folosit ca pe prospect; cel putin 1 luna si dupa 2-3 zile te vei simti mult mai bine;nu creeaza dependenta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel Catalin1 (acum 10 ani)

Sarut mana, chiar maine voi achizitiona produsul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel Catalin1 (acum 10 ani)

Surpriza, acum am observat ca am acest spray in dotare, de anul trecut (se pare), de cand mi-a mai fost recomandat de medic. INSA, cat timp trebuie sa-l folsoesc... si... trateaza? caci de anul trecut, pare ca acum imi demonstreaza ca nu e tratata, aceasta rinita alergica... :|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ramona Muresan MDr. Ramona Muresan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Avamys este spray cu rol antiinflamator, ac***a in vedere ca aveti o rinita alergica, aceasta nu poate fi tratata complet/ vindecata decat prin imunoterapie. Atata timp cat veniti in contact cu alergenul veti avea simptome care insa vor putea fi controlate cu acest spray de nas si medicatie antialergica. Consultati medicul alergolog si aflati mai multe despre alergenii care va cauzeaza rinita. Sanatate!

http://www.alergologultau.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

Gabriel Catalin1 (acum 10 ani)

Multumesc frumos de informatie si de urarea de sanatate. Am totusi o mica intrebare, ca un curios al lucrurilor de care ma tem, as dori sa stiu ce presupune aceasta imunoterapie, imi puteti da cateva detalii?

Multumesc frumos. O seara placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana_Ioana77 (acum 10 ani)

poti incerca sa-ti iei in camera un purificator de aer, care curata, umidifica si oxigeneaza aerul. asa probabil o sa se elimine intr-o oarecare masura cauza care-ti provoaca alergia si starile de rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia Diana (acum 7 ani)

Si eu am alergie la praf, polen, par de animale si nu numai, insa de ceva timp am gasit un nou remediu natural de la Hay Max. Imi place foarte mult pentru ca este sub forma de crema si trebuie doar sa ma dau cu ea la nas si in jurul ochilor ca sa nu mai lacrimez. L-am gasit pe site-ul: https://www.longeviv.ro/hay-max

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: