Pete pe cap

Alergii Psoriazis in placi
Intrebare postata de tgr cu 13 ani in urma

Mi-au aparut niste pete pe cap , care sunt roze la aparitie si apoi rosii, si se tot inmultesc. Astfel incat dau mancarime pielii. Si firele de par cad , nu foarte mult,si nu in smocuri, dar ma ingrijoreaza .Daca ma puteti ajuta va multumesc foarte mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

raluca (acum 13 ani)

Poti folosi de la farmacie samponul Blue Cap care este pentru indepartarea mancarimii si a iritatiei. Poate te va ajuta si vei scapa de aceaste pete.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

de pe net (acum 13 ani)

Psoriazisul scalpului, sau psoriazisul pielii capului, reprezintă o formă particulară de psoriazis în care leziunile sunt prezente la nivelul pielii păroase a extremităţii cefalice.
Leziunile de psoriazis al scalpului pot să existe în asociere cu leziuni de psoriazis vulgar în alte zone, psoriazis unghial, psoriazis artropatic sau pustulos, sau pot să fie singura manifestare clinică a psoriazisului. În această ultimă situaţie, psoriazisul scalpului poate fi mai dificil de diagnosticat, principala afecţiune de care trebuie să fie diferenţiat este eczema seboreică a scalpului (dermatita seboreică a scalpului).

Manifestările de psoriazis al scalpului sunt variate, şi îmbracă forma diferite de la un pacient la altul sau chiar la acelaşi pacient se pot modifica de-a lungul timpului.
Una dintre manifestările frecvent întâlnite este reprezentată de un lizereu (bandă liniară) la nivelul zonei de graniţă dintre pielea frunţii şi inserţia firelor de păr, acoperită de scuame (coji) uşor detaşabile, care după ce sunt îndepărtate lasă să se observe o roşeaţă a pielii capului.
Alţi pacienţi pot prezenta plăci de psoriazis răspândite pe toată suprafaţa calotei craniene, care în situaţii extreme sa pot uni şi acoperă tot capul ca un p***af. La pacienţii care au o secreţie excesivă de grăsime la nivelul pielii capului scuamele au un aspect modificat, fiind onctuoase, mai groase, şi uneori asociate cu senzaţie de mâncărime.
Părul pacienţilor cu psoriazis al scalpului nu prezintă modificări vizibile cu ochiul liber, dar la examenul microscopic s-au pus în evidenţă modificări de structură ale firelor de păr. De asemenea, în situaţia unor leziuni de psoriazis extinse, asociate cu leziuni de psoriazis exudativ (pustulos sau eritrodermic) pot să se dezvolte zone de alopecie (zone în care părul cade abundent).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Daca tii la podoaba ta capilara mergi urgent la dermatolog pentru tratament.... Nu cred ca merita sa incerci orice tratament. Cel mai bine ar fi sa rezolvi problema in urma unui diagnostic corect. ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diu (acum 12 ani)

ALERGIE. INCEARCA CU EBASTINA CIMFA...PASTILE ANTIALERGICE SPANIOLE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADRIAN NEGREA (acum 11 ani)

ACELEAS PROBLEME LE INTAMPIN SI EU CU MANCARIMILE CAPULUI,CE AS PUTEA SA FAC SA SCAP DE ACESTE MANCARIMI.?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali b (acum 10 ani)

pentru mancarime foloseste DIPROSALIC SOLUTIE CUTANATA, pentru salat e cap in loc de sampon MEDIKET VERSI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: