Eczema in zona genitala si in jurul buricului

Alergii
Intrebare postata de UnAnonim cu 14 ani in urma

Mi-au aparut niste bubite(seamana cu niste cosuri) in zona genitala si ceva mai sus,spre buric.Nu simt nici o mancarime.E deja o saptamana si ceva de cand au aparut si parerea mea e ca sunt o reactie adversa la Diclofenac(cu care m-am dat chiar in zona decrisa mai sus,in special in jurul buricului,pentru ca am avut o contractie/intindere).
A mai trecut cineva printr-o situatie similara?Daca da,credeti ca ar trebui sa iau ceva masuri sau o sa treaca de la sine?(am incercat cu tinctura de galbenele si acum si cu bitter suedez)
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

aaaaaaa
Maria C (acum 14 ani)

Incearca sa iei de la farmacie claritin, daca nu-ti va trece ar fi bine sa te vada un dermatolog. Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaaaaaa
maria1251 (acum 14 ani)

Si eu am avut exact aceeasi problema, imi apareau niste bubite ca niste cosuri si in timp au devenit chiar foarte purulente, pentru ca din comoditate nu m-am dus la medic. Solutia a fost foarte simpla: am fost la dermatolog si mi-a dat niste antibiotice si o crema pentru aplicare locala. Crema se prepara in farmacii, dar din pacate nu stiu cum se numeste. Oricum, cel mai bine e sa mergi la medic, deoarece acele cosuri sunt provocate de un streptococ si de aceea ai nevoie si de tratament cu antibiotic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaaaaaa
Dr. Dermato MDr. Dermato este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Poate fi o dermatita de contact, dar poate fi si o foliculita; in primul caz tratamentul se bazeaza pe dermatocortip***azi, in cel de-al doilea pe antibiotice aplicate local; cel mai bine ar fi sa consultati un medic dermatolog, sa vada despre ce este exact vorba. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

aaaaaaa
elena - 2055 (acum 14 ani)

de ceva timp imi apare herpes. care dispare si iar reapare. Ce este grav e ca apare si genital. Ce trebuie sa fac sa scap ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaaaaaa
miculescu c (acum 14 ani)

mi-au aparut nite furuncule mai intai la subrat apoi inghinal,dermatologul mi le-a incizat .antibiograma la cantacuzino ,vaccin sunt la al 9 furuncul incizat si nu mai scap cu toate ca am terminat dozele de vaccin,ce ma sfatuiti mai departe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: