Dependenta de nidoflor

Alergii
Intrebare postata de marinescu1289451 cu 11 ani in urma

De 14 ani ma dau cu nidoflor la 2 zile, dac a nu ma dau ma irit pe fata,imi ies mici bubite,gen cosulete,mi se inroseste fata si ma mananca........ cum pot scapa de nidoflor?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Produsele cortizonice dau dependenta in timp si pot produce chiar ele dermatite si foliculite, pe linga alte reactii adverse: subtierea pielii, telangiectazii si cuperoza etc. Trebuie da va adresati urgent unui medic dermatolog ptr. diagnostic si tratament adecvat al afectiunii de baza si ptr. a scapa de aceasta dependenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

Laura (acum 11 ani)

Am aceeasi problema de un an. H6FauU

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan (acum 10 ani)

cred ca bola mea de piele este ereditara pentru ca am si eu si fratele meu si sora mea . se manifesta numai prin pete rosii care apar i zona fetei , intre spete si pe in zona cosului pieptului insotite de mincarime . am urmat cu nidoflor apare si dispare di timp in timp asi dori sa stiu daca pot scapa de aceasta problema vreo data

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ivanov (acum 9 ani)

Buna ziua, sunt dependenta de aprox 30 ani de fluocinolon si acum de nidoflor am intrebat un dermatolog cum se poate scapa de aceasta dependenta dar mi-a spus ca nu se mai poate (asta acum 8 ani) sa incerc sa dau mai rar. Incerc sa dau mai rar dar incepe si ma mananca in jurul ochilor si buzele si ma umflu la toata fata, daca ma puteti ajuta dv imi fac o programare unde ziceti dv. Multumesc si astept un raspuns de la dv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana (acum 8 ani)

Buna seara! Am vazut ca aveți aceeasi problema ca a mea. Fiind un comentariu mai vechi, va intreb ați rezolvat ceva intre timp? Va rog din suflet sa imi radpundeți!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 9 ani)

eu am folosit nidoflor pe fata si mia iesit par pe fata nu stiu de ce.imi poate zice cineva de ce

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lena 3 (acum 7 ani)

Si eu ma dau cu nidoflor de foarte mulți ani dar acum încerc sa il las,in fiecare seara ma spal cu săpun de alep(se găsește greu in farmacii si e si un pic scump) cu o concentrație de 30 la suta,apoi ma dau cu miere de albine naturală nu procurata din supermarket,o las cam 20 de min si clătesc cu apa călduță după aceea ma dau cu o crema de la avene tolerance e foarte buna doar ca prețul e destul de piperat in jur de 90lei.mentionez ca nu am folosit nici un fel de machiaj,in primele zile am avut mâncărimi si mi s a înroșit pielea dar masca cu miere m a calmat,cu putina răbdare cred ca e posibil sa scăpam si de nidoflor

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lena 3 (acum 7 ani)

Si eu ma dau cu nidoflor de foarte mulți ani dar acum încerc sa il las,in fiecare seara ma spal cu săpun de alep(se găsește greu in farmacii si e si un pic scump) cu o concentrație de 30 la suta,apoi ma dau cu miere de albine naturală nu procurata din supermarket,o las cam 20 de min si clătesc cu apa călduță după aceea ma dau cu o crema de la avene tolerance e foarte buna doar ca prețul e destul de piperat in jur de 90lei.mentionez ca nu am folosit nici un fel de machiaj,in primele zile am avut mâncărimi si mi s a înroșit pielea dar masca cu miere m a calmat,cu putina răbdare cred ca e posibil sa scăpam si de nidoflor

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai elena (acum 7 ani)

Salut am revenit ,din Decembrie am renunțat la nidoflor.am postat acum doua luni cand deja imi mai ieșeau bubitele acelea rosii si mâncărimi insuportabile dar cum va spuneam si atunci imi calmam fata cu miere.la doua luni de la acea postare nu mai folosesc mierea ci doar o creme din farmacie de la firma Avene tolerance pe care o aplic atat seara cat si dimineata după ce am curățat tenul cu săpun din dafin de Alep. Nu mai am nici un fel de problema de bubiță sau de mâncărime. Se poate cu putina răbdare chiar se poate renunța la dependenta de nidoflor . La început si mie imi ieșeau aceste bubițe dar am îndurat si am suportat stiu ca este groaznic dar e foarte important sa iasă pe piele ca nidoflorul sa poată fi eliminat. Al uitat sa Menționez ca nu am ramas cu nici un fel de semn pe fata din contra pielea mi s a regenerat si arata mult mai bine.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11559062543 (acum 4 ani)

Si eu am fost dependentă de nidoflor,l-am folosit 14 ani dar neștiind ca conține cortizon era pentru mine crema minune,pur și simplu tot ce aveam nevoie pt tenul meu,ma dădeam in fiecare zii poate și de doua ori pana când acum o luna am observat ca pielea mea era destul de uscata și am pe nas,pe pomeți și barbie venisoare roșii tot mai pronunțate,m-am gândit ca pur și simplu pielea mea e deshidratata și m-am gândit sa încerc o crema de fata cu gălbenele și sa las nidoflorul câteva zile deoparte,ei și de aici a început calvarul,primele 2 zile mi-a apărut niște pete roșii mici după care sau mărit,după 5-6 zile toată fata era roșie,ma ardea îngrozitor,ma mânca și tot tacâmul,un șoc,acestea fiind am mers la dermatolog,doamna doctor mi-a recomandat sa încetez imediat cu nidoflorul și mi-a dat un gel de curățare de la bioderma pt ten atopic și crema tot de la bioderma sensibio,produsele sunt destul de bune dar la intensitatea la care se manifesta fata mea nu le consideram minune,am început sa ma dau cu miere de manuka(e ft scumpă 250 grame)dar merita,face minuni,deci dimineața ma spălam cu infuzie dw gălbenele,puneam mierea,Țărean 40-50 min după care ma clăteau cu apa amorțită,iar curățăm cu gălbenele și aplicam ulei presat la rece de cocos,asta in prima săptămâna,pielea sa mai hidratat doar un milimetru dar se simțea de parca era arsa,eram jenata și la munca și acasă,după o săptămâna am început sa înlocuiesc mierea cu planta de Aloe vera(având-o acasa) pentru următoarele 4-5 zile dar neuitând de gălbenele fttttt important,iar acum după nici 3 săptămâni de la renunțarea la nidoflor simt in sfârșit ca trece,dar mierea o aplic in continuare și gălbenelele,după care ma dau cu o crema de la Roche-Posay cicaplast care regenerează stratul de piele mult mai repede decât fără!sper ca va fost de folos!multa sănătate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11559062543 (acum 4 ani)

Scuzați greselile de ortografie dar e din vina tastaturii😬uitasem sa precizez mai sus ca am primit tot de la doamna doctor și niște pastiluțe care le iau de doua ori pe zii pt a reface vasele de sânge de pe fata care sunt sparte,se numesc Tarosin !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: