Cum scap de alergie medicamentoasa raspuns medic

Alergii
Intrebare postata de mada82 cu 11 ani in urma

Buna ziua ,ma numesc Zorzoliu Madalina si sunt din Pitesti ,in trecut am facut o intoxicatie medicamentoasa la algocalmin ,am luat foarte mult timp si deacolo a provenit aceasta intoxicatie am fost tratata ,acum dupa 9 ani de atunci am capatat iar o astfel de alergie si nu stiu cum sa mai scap medicul care ma tratat din pacate nu mai este ,deci cum va spune-am de trei luni ma lupt cu aceasta alergie in urma cu aceste trei luni am fost la stomatolog ,mi-a recomandat sa iau ketorol si solphadeine de trei ori pe zi timp de 10 zile dupa o doua saptamani au inceput sa-mi apara bube ca niste duluri umflate fara lichid in ele si sa ma umflu la fata ,;buze ,ochii , si sa am deficiente de respiratie ,am ajuns la urgenta mi s-a administrat hidrocortizon si calciu cu glucoza apoi am mers la dermatolog si mi-a recomandat ;predison dimineata trei pastile pranz doua ,xizal una seara aerius una dimineata plus regim alimentar ,am luat aceste medicamente timp de 10 zzzile dupa trei zile decand le-am inceput au inceput dinou sami apara bubita si sa ma umflu ,am ajuns dinou la urgenta dupa tratamentulbfacut acooo cu diverse injecti si perfuzi mi-au trecut mi s-a recomandat sa schimb tratamentul cu telfast si clorocalcin a fost ok trei zile acum sunt iar in aceeasi situatie ,va rog din suflet sa ma ajutati si sa ma indrumati ce trebuie sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este indicat sa consultati un alergolog pentru efectuarea unor teste alergenice, pentru a sti ce tip de medicamente trebuie sa evitati. Din pacate, nu exista o solutie de vindecare a alergiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

Dr. Ramona Muresan MDr. Ramona Muresan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,
intradevar ati facut o reactie alergica, cel mai probabil la Ketorol (antiinflamator) mai ales ca aveti si antecedente de alergie la algocalmin, dar oricum trebuie sa va vada un medic alergolog. Trebuie facute niste analize pt a exclude si alte cauze, care ar putea da astfel de reactii. Tratamentul in aceste situatii este de lunga durata: Xyzal este ok, puteti lua 1 sau 2 cpr seara, iar la pranz puteti lua un Telfast de 180 mg, pe o perioada de minim 1 luna. Tineti si regim alimentar: fara muraturi, branzeturi fermentate, peste, vin rosu, bere, afumaturi, etc. Multa sanatate!

http://www.alergologultau.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 11 ani)

Va sfatuiesc sa urmati o cura cu produse naturiste pt detoxifiere - zeolit, spirulina, alge brune, chitosan, fibre etc ca sa eliminati din organism toxicitatea medicamentelor si sa iesiti o data din cercul asta vicios indus de doctori si de medicamente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doctorulstietot (acum 11 ani)

Alergiile medicamentoase sunt extrem de pacatoase .Medicamentele le iei numai in cazuri de forta majora . Cit mai rar posibil. Personal am obtinut reUltate bune prin administrare de gemoterapie de Plantextract : 1. Extract de Coacaz negru muguri 50 picaturi in 50 ml. apa dimineata cu 30 min inainte de masa intre orele 8-10. Extract de Fag muguri 50picaturi in 50 ml apa seara cu 30 minute inainte de masa .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: