Conjunctivita virala herpes

Alergii
Intrebare postata de baralexa cu 8 ani in urma

Fac tratament cu picaturi pentru glaucom, am fost operata la OS de cataracta in septembrie 2014 dupa car la Os am probleme mari. De curand am fost diagnosticata ci herpes simplex dupa analiza virusologica si am primit sa fac tratament cu unguent oftalmic ZOVIRAX de 3 ori pe zi si pe cale bucala VALTREX unul la 12 ore. Nu simt imbunatatire. Va rog doresc sa intru in legatura cu Doamna doctor Monica Pop sau cu un medic specialist in conjunctivite cronice. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o zi)

Buna ziua,

Inteleg ca sunteti trecuta prin multe probleme de sanatate legate de ochi. Am inteles ca ati fost diagnosticata cu conjunctivita virala provocata de herpes simplex si ca momentan folositi Zovirax si Valtrex, dar nu simtiti o imbunatatire.

Este important de retinut ca raspunsul la tratament depinde de mai multi factori, inclusiv de tipul de infectie, de timpul de cand aceasta a inceput si de statusul general de sanatate. De asemenea, raspunsul la tratamentul pentru herpes este de obicei partial si lent.

Exista mai multe tipuri de specialisti in oftalmologie care se pot ocupa de cazul dumneavoastra inclusiv un specialist in bolile corneei sau un specialist in boala de suprafata oculara.

Daca simtiti ca starea dumneavoastra se deterioreaza sau daca aveti alte simptome noi, va rugam sa consultati imediat un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/bolile-ochiului_7808
https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/8-moduri-simple-sa-va-protejati-sanatatea-ochilor-la-orice-varsta_12225
https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/14-lucruri-pe-care-ochii-le-dezvaluie-despre-sanatatea-ta_8892
https://sfatulmedicului.ro/Inflamatiile-ochilor/conjunctivita-cauze-simptome-tratament_386

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: