ASTM TRATAT IN NUMAI 2 luni?

Alergii
Intrebare postata de mariaalexa cu 13 ani in urma

Buna ziua! Observ ca Consultatiile medicale online sunt inchise temporar. Am o nelamurire. Pe data de 11 iunie 2010 am fost la medicul pneumolog si mi-am facut testul de respiratie (SPIROMETRIE) si mi-a iesit cam prost: valoare PEF (debit expirator maxim):63. Deci cam prost. Doctorita mi-a zis totusi ca nu poate sa ma asigure 100% ca e astm desi pe reteta mi-a trecut ca diagnostic AB adica astm bronsic.
Mi-a dat deci tratament cu SERETIDE si mi-a zis ca daca dupa terminarea tratamentului simptomele revin inseamna ca am astm si ca trebuie sa fac tratament cel putin 6 LUNI DE ZILE! Am urmat tratamentul initial plus cel de INTRETINERE iar pe 28 iulie deci dupa o luna si ceva de tratament m-am intors la control. Desi simptomele nu-mi trecusera de tot d-na doctor mi-a oprit tratamentul pentru ca mi-a repetat SPIROMETRIA si de data asta mi-a iesit excelent: PEF:112. Deci a doua oara testul mi-a iesit foarte bun cel putin in comparatie cu primul.
Insa este posibil ca doar pe baza faptului ca testul mi-a iesit bun sa-mi opreasca tratamentul? Ce s-a vindecat boala dupa 2 luni de tratament?( MENTIONEZ CA AM FOLOSIT 2 DISCURI DE SERETIDE cu 2 PUFURI PE ZI, iar apoi la indicatiile medicului am redus doza).
Astmul din cate stiu nici nu se vindeca decat daca este atacat inainte de cronicizarea lui.
O fi procedat corect d-na doctor? Asa simptomele nu mai sunt chiar atat de rele ca la debut cu arsurile alea ingrozitoare pe bronhii de-mi venea sa-mi zbor creierii dar tot mai tusesc si SUNT ALERGICA LA MIROSURI STRIDENTE: PARFUMURI, FUM si tot neamul lor. Am RINITA ALERGICA si am primit tratament cu AVAMYS pt. NAS, plus un medicament natural numit NASALEZE care mi l-am cumparat eu fara reteta ca se da. NASALEZE nu mi l-a recomandat nimeni.
Simptomele nu au trecut de tot. Ma mai necajesc cand li se pune pata.

Ce sa fac? UN SFAT?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Azucena (acum 13 ani)

Mai consultati si alti medici.V-a pus diagnosticul de astm pe reteta ca sa beneficiati de medicamente gratuite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariaalexa (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns! Dar aici la mine in oras in afara de aceasta doctorita care este cat de cat mai breaza ceilalti sunt niste cretini. O cunostinta de-a mea s-a dus la unul dintre ei, i-a facut testul care i-a iesit bun si deci nu i-a dat nici un tratament, nimic. Nu stia ce are.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru (acum 8 ani)

Salut eu sunt alex :D am 18 ani si acelas lucru am avut si eu .... am un unchi care are astm de pe la 12 ani si are cam 40 deci daca faci corect ce zic eu o sa scapi adica eu nu mai am nimic si fac carate si in + urm pe munte fara probleme si nu mai folosesc nici aparatul ala de suflat sau na nu stiu cum i se spune ideea este ca am facut tot ce mi-a spus medicul si tot mai rau era la 100 de metri nu mai puteam sa merg ca eram obosit ... daca si la tine e lafel mergi si fati un test de alergie sa vezi la ce esti alergic si incearca sa eviti cat poti tu mai bine la ce esti tu alergic , apoi cauta pe cineva care are o vaca care a nascut si cerei ca in timp ce alapteaza sa iti dea si tie cam jumatate de litru ... eu dupa 2 luni sau 3 am baut in fiecare dimineatza cu cereale :)) si mi-a trecut acum nu mai am nimic si ma simt foarte bine ... daca incerci vei vedea ca va avea rezultate si laptele ala cred ca e cam 5 6 lei pe litru nu e prea mult ... :D sper ca ti-am fost de folos :P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: