Alergologie-imunologie

Alergii
Intrebare postata de Loredana180100372 cu 15 ani in urma

Fetita mea are 4ani si 10 luni si a fost diagnosticata cu urticarie cronica, i-am facut testul I.G.E unde am descoperit ca este alergica la lapte,mi s-a recomandat tratament cu ZYRTEC si regim strict fara lapte si derivati ai laptelui,fara alimente alergogenice(nuci,alune,migdale,cacao,coloranti,conservanti,peste,capsuni)si tot i-a aparut si sub tratament si regim alimentar.Dupa o luna de tratament si regim am inceput sa-i dau lapte si mancare obisnuita si nu i-a mai aparut o perioada.Acum iar i-a aparut enczemele cam o data pe luna,nu dureaza mai mult de 5 zile bubitele,mancarimea i-o ameliorez cu mixtura mentolata.Ce sfat imi puteti da sau la ce clinica ma puteti indruma.Sunt din judetul Vaslui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

violeta6097418 (acum 15 ani)

lui, si noi ne-am confruntat cu o problema asemanatoare, decat ca la noi "oul" era cel mai vinovat, nu lactatele.

Avem 2 luni de la puseul principal, cateva mici recidive, in rest luam in continuare tratament si incepem sa diversifcam incetul cu incetul alimentatia.

Sunt departe de vaslui, nu stiu prea multe de-acolo, dar am auzit de medici alergologi f buni la iasi.

Ce am inteles eu, iti spun si tie - alergiile alimentare se pot face si datorita unor paraziti sau unor microbi, sau datorita faptului ca flora protectoare a mucoaselor intestinale e distrusa din cauza antibioticelor - prea multe sau prea tari.

Prin urmare, sunt indicate analize repetate de scaun (bacteriologic si parazitologic), exudat faringian , dar si sange - pt strptococ si pt ficat. Conteaza sa-i dai probiotice pt flora intestinala, sa eviti cat mai mult alimentele alergizante. Noua ne-a recomandat dr si ceai de galbenele, sunatoare, coada soricelului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 10 ani)

Probioticele sunt din culturi lactice si nu recomand daca ai copil alergic la lapte!!!! eu am patit cu al meu....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana166101248 (acum 15 ani)

buna,am o fetita de 1an si sase luni care este alergica la lapte, si vreau sa stiu in ce consta testul Ige.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: