Alergiile raspuns medic

Alergii Angioedem ereditar Polipi nazali
Intrebare postata de miracolo cu 13 ani in urma

Sufar de alergie de 20 de ani..ultimii 12 ani am fost tratata cu medicamente hemeopate...numai ca mereu apar simptomele ...exista ceva care ar putea ameliora pt un termen mai lung de timp?un vaccin?multumesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Dr. Bologa Ramona MDr. Bologa Ramona este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Va recomand un consult la un medic alergolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

[email protected] (acum 13 ani)

Am suferit de alergie de cand m-am nascut, sunt asmatica si am facut diverse tratamente. In ultimii doi ani am facut continuu alergie , nu mi-a trecut cu nimic. Am reusit sa ma linistesc si chiar sa nu mai apara nimic, absolut nici o manifestare a alergiei chiar si atunci cand mananc carne sau capsuni cu o reteta din formula As: se bea dimineata pe stomacul gol suc obtinut din stoarcerea a 2 radacini de patrunjel si 4 morcovi, timp de trei luni. Nu se curata de coaja, se spala bine si se storc cu tot cu coaja.
Mi-a explicat de curand un medic ca patrunjelu actioneaza ca o substanta care solicita organismul sa secrete anticorpii necesari in alergii. Este extraordinar de eficienta aceasta reteta, dar sa fie tinuta constant si corect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miracolo (acum 13 ani)

multumesc pt raspunsuri..o sa incerc sucul de morcovi si patrunjel..multumesc..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sari (acum 13 ani)

Am facut si eu tratament pentru alergie si am incput apoi sa nu mai iau tratamentul caci mi se facea rau de la medicamente. Am iesit zilnic la aer, jucam baschet, la strand, sa ma ajunga soarele si sa fiu linistita. Soarele, apa, miscarea, verdeata poate ajuta foarte mult. Se spune ca elementul de baza pentru alergii este imunitatea.
Cauta sa-ti cresti imunitatea si nu vei mai fi alergica. metodele sunt foarte multe, depinde de tine care le alegi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miracolo (acum 13 ani)

am un sistem nervos slabit si am mult ft mult stress si munca ...cu sistemul imunitar ma lupt du ani multi si fac tot ce,mi sta in putinta ..fac sport si sunt vegetariana ...dar alergia nu o pot controla deloc..ma sleieste de putere si nervi...multumesc de toate sfaturile...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 13 ani)

de cativa ani am probleme cauzate de alergie, acestea se manifesta in aprilie-mai si in august (acum de exemplu sunt sub tratament) ,mi se inflameaza gatul ,pe langa simptomele clasice ale alergiei și trebuie să iau de fiecare data și antibiotic ,am obosit sa ma lupt cu aceasta „boala domneasca„ dar ce pot sa fac? de fiecare data merg la medic,iar diagnosticul e „rinita alergica„sau „amigdalita cazeoasa„ poate cineva sa-mi spuna ce pot sa fac pentru ca sa nu mai trec si anul viitor prin aceasta problema?
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miracolo (acum 13 ani)

mie mi.au folosit mereu tratamentele hemeopatice care au un efect extraordinar si fara reactii adverse...dar ca trebuie mers anual de 2 ,3 ori la doctor si reluat tratamentul de fiecare data ..stiind ca alergiile nu se prea trateaza definitiv...rezultatele hemeopatice fac minuni...legat de un comentariu de mai sus este adevarat ca totul este legat de sistemul imunitar ..mie pe langa cunoscutele simtome alergige mi se produce si sinuzita cu dureri si lichid galben care imi iese parca din creer...mereu am rzultate dupa medicamentele hemeopatice dar ca am auzit de la o cunostinta care a apelat la un doctor si ia administrat un vaccin cu ani in urma si de atunci nu au mai aparut simptomele alergice...acel doctor nu mai este in tara ..si mie imi este frica de vaccinele de orice fel..ma gandeam ca scriind aici pot afla si de la alte persoane care trec prin aceste situatii unele vesti bune sau unele indrumari.spre rezolvare ..anul trecut am cumparat si o capra pt o cura cu lapte de capra fiind un intaritor al sistemului imunitar si am consumat 6 luni zi de zi laptele putin incalzit...pe toata perioada cat am consumat laptele nu am avut simptomele chiar daca uneori erau declansate in urma taierii plantelor si ierbii din gradina ..stranutam putin aveam putin probleme dupa care cedau singure fara alt tratament...in timpul acelor simtome consumam ft mult lapte de capra chiar mai mult de un litru pe zi...eu mereu am facut cate ceva pt intarirea sistemului imunitar ..nu fumez nu beau alcool..nu traiesc in mediu toxic,,zona in care locuiesc este ft curata aer curat..dar alergia este mai puternica..culmea nu racesc cu anii...nu am luat un medicament in ultimii 13 ani ..si alerigia ma omoara ..am inceput de azi dimineata sucul de morcovi.si patrunjel..da.. CE AM DEPISTAT EU ANUL ACESTA IN TIMPUL CRIZELOR..?PEPERONCINO..SAU AREDIUL IUTE USCAT SAU CRUD..SAU MURAT..CONSUMAT MAI MULT PANA SIMTEAM CA IMI IA FOC GURA SI URECHILE ..IMEDIAT INCEPEA DECONGESTIONAREA NASULUI SI A FRUNTII..SI CALMA REACTIILE ..CHIAR SI LA RACEALA ESTE FT BUN ARDEIUL IUTE ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cici (acum 13 ani)

salut! eu am rinita alergica de cand eram copil,dar a ramas multa vreme inactiva pentru ca am plecat de la bunici de la tara cu parintii la oras(mai putina vegetatie,mai mult beton...);cu vreo 10 ani in urma m-am mutat iar la tara si dupa numai un an problemele au reaparut;nici nu mai stiam de alergia din copilarie,asa ca am presupus ca e o raceala...in fine,am descoperit apoi ca e alergie,am fost la alergolog si m-a gasit sensibil la vreo 4 substante care sunt eliberate in aer de catre plantele care se usuca in perioada august-septembrie;sfatul alergologului:sa ma mut intr-o zona unde e rece mereu si nu exista vegetatie(m-am gandit...pe fundul gropii..sau la polul nord?)am luat in timp o gramada de antihistaminice dar tot ce reusesc sa faca e sa amelioreze simptomele atata vreme cat stau cuminte in casa...daca ies afara...ca si cum nu le-as lua;nasul curge,ochii sunt iritati,stranut de nu ma mai opresc,si am mancarimi in gat;acum iau AERIUS sirop(gustul e bun dar efectul lasa de dorit);singurul avantaj fata de antihistaminicele de generatie mai veche e ca nu da aceeasi somnolenta;am discutat cu multi suferinzi dar nici unul n-a scapat de alergie;nu vrau sa descurajez pe nimeni,dar sfatul meu este:luati-va concediu medical,stati in casa cat mai mult,evitati contactul cu tot ce inseamna praf in perioada respectiva si....faceti-va o provizie serioasa de batiste uscate; NU AM INCERCAT INCA TRATAMENTE NATURISTE(accept orice sfaturi de la cei care au testat pe ei insisi si au avut rezultate pozitive)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cici (acum 13 ani)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ambrozie_(plant%C4%83) http://sanatate.jurnalul.ro/stire-terapii-complementare/ambrozia-otrava-zeilor-299529.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miracolo (acum 13 ani)

doamne ce chin pe noi...eu am incercat sa beau suc de morcov si patrunjel cum am aflat la cineva de mai sus ...dupa 5 zile ma simt perfect iau vitamina e,a.b.c...ulei de peste de un an si jumatate ..ulei de in...mananc nuci si seminte de floarea soarelui...zilnic...vad un rezultat spontan fara nici un medicament..dar cu toate astea va garantez pt medicamentele hemeopatice ...pt mine e o mare problema sa merg la doctorul hemeopat din cauza ca este ft ft multe lume ..mereu este nevoie de 4,5 ore de asteptare chiar si mai mult ...plus ca este ft scump...sotul meu spune ca el are rezultate la mare ..dimineata pe plaja cand cantitatea de iod este ft mare in aer,,,inainte de a arde soarele ...este un tratament natural garantat care functioneaza pt o vreme...sau la baile termale ...cel mai mare randament avut au fost medicamentele hemeopate...care actioneaza pe loc cu rezultate totale...sistemul imunitar este marea problema...eu locuiesc la casa si in jur am un hectar de plante si flori..iarba ft multa iarba care o tau o data pe saptamana...pe langa enorm de multe flori pe care le planteaza mama mea ..nu am cum sa stau in casa si nici sa plec din zona nu am cum..incerc sa acomodez corpul cu polenul din timpul iernii cand incep o cura cu polen de 3 luni...anul acesta nu am facut asta si am resimtit crizele ca ma termina ...va urez success..in timpul alergiei este bine evitate unele alimente carne ,grasimi,,,lapte ..este ft bun iaurtul fructele legumele..orezul...ceailul de trei frati patati ..si vitaminele b,c,a,e,ulei de peste ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cici (acum 13 ani)

multumesc pentru sfaturi;o sa incerc sa le urmez si poate revin cu vesti bune...(pe vremuri cand nu aveam probleme si auzeam de unii cu alergii radeam in sinea mea si-i consideram bolnavi inchipuiti sau fitzosi;propria suferinta m-a invatat ca nu-i chiar asa)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

etelca (acum 13 ani)

eu am fost diagnosticata cu asm alergic in anul 1994 la spital dupa ce am luat timp indelungat antibiotice deageaba. boala se manifesta in tot timpul ca o raceala iar cind plecam la tara aveam adevarate crize de asm. Am facut testele cutanate si au zis la alergolog ca am aqlergie la praf de casa si alergeni, mucegai,pene,lina faina. Am facut tratament cu spey becotide si ventolin cam 8 luni iar apoi 2 ani de desensibilizare cu praf de casa sterilizat de la institutul Cantacuzino Si copilul meu a mostenit boala. Dupa acest tratament si un regim de viata sever fara praf de casa, am avut o viata aproape normala, pina anul acesta cind am stat o saptamina la tara si boala mia revenit . daca as reusi sa ma pun din nou pe picioare jur ca nu mai dorm niciodata la alti in casa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cici (acum 13 ani)

celor ce aveti alergii la plante in sezonul august-septembrie:incercati reteta cu sucul de morcovi+patrunjel descrisa undeva mai sus....nu veti fi dezamagiti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 11 ani)

c***a urgent vas neti pot 200 ml nou. Pentru spalaturi nazale cu apa calda, sare fara iod. recipient neti pot aduc pe baza de comanda din sua. am in stoc ! pret 150 ron bucata. predare personala in cluj napoca sau pentru alta localitate trimit prin posta romana coletarie cost 10 ron.Cer si ofer seriozitate maxima. Ofer informatii suplimentare contact : Email: [email protected] Telefon: 0741044238. folosirea acestui recipient special cu apa si sare in mod regulat pentru curatarea si spalarea nasului amelioreaza si ajuta natural spre vindecarea multor afectiuni ca : rinita alergica usoara si severa,alergie la polen,febra fanului,guturai,alergie la praf,par,ciuperci de mucegai,germeni,cruste in nas,mizerie,amelioreaza simptomele alergiei,febra fanului cum ar fii stranut,curgerea nasului,secretii nazale,mucus excesiv,mancarimi la nas,mancarimi la ochi,ajuta in prevenirea dezvoltarii problemelor respiratorii astm,astmul bronsic,ajuta la intregul sistem respirator,in tratamentul astmului bronsic si a altor boli respiratorii,in boli respiratorii si astm reduce tendinta de respiratie pe gura,elibereaza narile de mucus,secretii, bacterii,puroi,mizerie,nas infundat si va ajuta la o respiratie mai buna pe nas,rinita la sarcina,femei gravide,post nazal picurare,in prevenirea racelii,raceli frecvente,tuse,gat rosu,gat iritat,nas infundat,descongestionare nazala,infectii frecvente a gatului,infectie la sinusuri,dureri de sinusuri,dureri de cap,previne si ajuta in tratarea sinuzitei,(factorii fiind : alergii,polipi nazali,deviatie de sept nazal,absces dentar,mucus excesiv,poluare atmosferica,sistemul imunitar slabit). este foarte benefic in tratarea de sinuzita usoara si sinuzita cronica,ajuta la reducerea umflaturii membranelor mucoase si la curatarea sinusurilor,ajuta la curatarea infectiei, puroiului din nas,amelioreaza si vindeca nasul uscat, imbunatateste simtul mirosului si al gustului,ajuta la crearea de conditii corespunzatoare din pasajele nazale,astfel nasul poate face treaba de filtrare si aer care intra in plamani,poate fi de ajutor in tratarea anumitor infectii ale urechii reducand necesitatea de antibiotice,ajuta ochii in tratarea canalelor lacrimale,imbunatateste vederea,face ochii stralucitori,este foarte benefic fumatorilor sau tuturor celor expusi la fum,praf,chimicale sau alti factori poluanti,te ajuta sa respiri mult mai bine,iti ofera mai multa energie si vitalitate,ajuta la ridicarea imunitatii florei nazale,previne bolile din sfera orl,calmeaza irascibilitatea,nervozitatea,panica,instabilitatea emotionala,tensiunea psihica generala durerile de cap,migrenele,deoarece ofera un efect racoritor si de calmare asupra creierului uman prin reducerea caldurii excesive,are un efect pozitiv asupra glandelor pineale si pituitare care ajuta la mentinerea echilibrului hormonal si emotional,ajuta la ameliorarea si tratarea durerilor de cap,migrene,previne anxietatea si depresia,ajuta la buna aerisire a creierului uman,ajuta la un somn bun,adanc si linistit,ajuta in combaterea insomniei si in combaterea inclinatilor spre sforait pe motivul unei stari colaterale.Acest remediu are un spectru foarte larg de beneficii in sfera orl si realizat corect nu ofera neplacere si nu are efecte adverse.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Misu (acum 11 ani)

Buna seara!

Celor care aveti alergii la praf, fum, acarieni, etc. fara microbi sau ciuperci, oameni buni, nu veti scapa cu plante din pacate. Trebuie sa urmati tratament de desensibilizare cu aceste substante la care sunteti alergici. Aceste substante le gasiti la Institutul Cantacuzino, daca nu le gasiti acolo, cautati la vecinii nostrii unguri, bulgari, slovaci, etc. ca ei inca au Institutele de Cercetare in viata. Printr-un tratament de doi ani va veti vindeca de aceste boli alergice pe viata. Alergia nu se vindeca cu Lapte de capre sau plante, buruieni si medicamente homeopate. Alergia se vindeca stiintific numai cu Vaccinuri alergice in care se introduce in organism o doza mica de alergen, pana ce aceste se invata cu alergenul si se mareste doza, pana ce organismul nu mai recationeaza la alerge si atunci sunteti complet vindecati(va spun ca din propria experienta). Similar se procedeaza si in cazul celor care au alergii la ciuperci si microbi, cu deosebirea ca se introduce prin vaccin un antigen al ciupercilor si al microbilor la care pacientul este alergic. 100% asa veti scapa de alergie, numai ca tratamentul se efectueaza timp de doi sau trei ani de zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia Diana (acum 8 ani)

Si eu am alergie la praf, polen, par de animale si nu numai, insa de ceva timp am gasit un nou remediu natural de la Hay Max. Imi place foarte mult pentru ca este sub forma de crema si trebuie doar sa ma dau cu ea la nas si in jurul ochilor ca sa nu mai lacrimez. L-am gasit pe site-ul: https://www.longeviv.ro/hay-max

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Panca Angelica (acum 8 ani)

Am alergie de 5 ani (se zice ca este o alergie alimentara) Am tinut regim aliment.4luni ,fara proteina animala si prednison cata 8 tb/zi si nimic. Imi crescuse si glicemia,tensiunea,pulsul,eram destul de rau.Asa sunt si in ziua de astazi. Alergia imi apare pe tot corpul cu paule mari ,proieminente pana la o maslina,am mancarimi si in talpi si podul palmei de-mi vine sa lesin,unori cu putina febra. La inceput mi s-a facut 4 cure de tratament cu Amoxicilina si Claritromicina crezand ca este Helicobacter....dar nimic. Fac angioedem: cand ochii, cand buzele sunt umflate. Stau in continuare cu antihistaminic,zi de zi. Daca intarzii sa iau pastila, imediat apre eruptia si crizele de stomac. Spuneti-mi ce sa fac,ce sa iau ca sunt distrusa. Imi da si dureri de cap,palpitatii,ataca articulatiile. Unde sa ma mai duc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11699233439 (acum o luna)

Verifica sa n ai paraziti intestinali

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: