Alergii la praf si acarieni raspuns medic

Alergii Tuse si congestie nazala
Intrebare postata de marion_grey cu 10 ani in urma

Buna, cred ca sunt alergica la acarieni sau praf sau ceva din aerul interior, ma gandesc sa cumpar un purificator de aer pentru acasa, stie cineva daca are efect?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

alex1984 (acum 10 ani)

si eu as vrea sa stiu daca e eficient ca as vrea si eu sa cumpar unul ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ramona Muresan MDr. Ramona Muresan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Purificatorul este eficient dar nu singur, adica fara o medicatie prealabila. Daca sunteti alergica la acarieni atunci trebuie tratament si apoi masuri de protectie. Consultati medicul alergolog pt a sti sigur daca sunteti alergica. Sanatate!

http://www.alergologultau.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

MeryBogatoiu (acum 10 ani)

Eu am un baiat de 3 ani si 8 luni care are alergie la tei,lactoza si acum are o tuse seaca si ii curge nasul de vre-o luna si jumatate,(banuim ca e din cauza prafului si acarieni din saltea) mi s-a recomandat sa-i cumpar purificator de aer dar el se duce si la gradinita,oare acolo nu exista praf s.a. Ce as putea sa fac in acest caz, mi s-a recomandat si pastilute de monkasta,isoprinosine si vitamina c arena dar mi-e teama sa nu-i produca dependenta. Cred ca ma mosteneste fiindca si eu am o tuse aiurea si nasul mai mereu infundat + iritatii pe corp(ca si el de altfel)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex1984 (acum 10 ani)

Si eu sunt alergic la ceva tre sa aflu insa la ge mie mia spus medicul orl care ma operat ca nu scade congestia nazala dupa ce mam operat si asta este pe fond alergic mia spus dansa ca aveam sj mucoasa inflamata inainte de operatie partea distractiva sa zicem asa e ca ma sufoc ai nu e de la rinita alergica se pare ca am facut astm alergic si sunt pe symbicort si xyzal acuma dar nu e controlat suta la suta si sunt curios in cat timp isi face symbicortul efectul ca nh mai lot ramane asa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aleriile (acum 10 ani)

in primul si primul rand trebuie sa faceti o deparazitare apoi nu mai aveti ce trata.Alergologul nu-i sigur ca se gandeste la asta.Nu folositi medicamente pt acesta,sunt hepatotoxice,foarte periculoase si pt acarieni sunt fara efect.Eu sunt terapeut naturist,daca doriti o solutie eficienta si fara probleme va rog sa ma cautati,daca nu,mergeti unde credeti ca veti fi ajutati. puteti sa ma contactati pe adresa vitaguard arond etc,aici nu se dau emailuri din pacate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MeryBogatoiu (acum 10 ani)

Eu am un baiat de 3 ani si 8 luni care are alergie la tei,lactoza si acum are o tuse seaca si ii curge nasul de vre-o luna si jumatate,(banuim ca e din cauza prafului si acarieni din saltea) mi s-a recomandat sa-i cumpar purificator de aer dar el se duce si la gradinita,oare acolo nu exista praf s.a. Ce as putea sa fac in acest caz, mi s-a recomandat si pastilute de monkasta,isoprinosine si vitamina c arena dar mi-e teama sa nu-i produca dependenta. Cred ca ma mosteneste fiindca si eu am o tuse aiurea si nasul mai mereu infundat + iritatii pe corp(ca si el de altfel)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex1984 (acum 10 ani)

Ai sa fii surprins ca si eu tuseam si imi curgea nasul chiar ramaneam fara aer uneori cauza era reflux laringian sau silent reflux cum ii zi c pe afara gastroenterologii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ariana2013 (acum 10 ani)

Acum 12 ani, baiatul meu era alergic la cacao, ou si praf (doar din observatiile mele, nu ii facusem testarea), facea urticarie sau stranuta si ii curgea nasul cand venea in contact cu vreun aliment mai sus amintit sau vara cand era mult praf in jur. Refuzasem sa-i mai dau Claritin pentru ca nu avea nici un efect si am ales sa ma adresez unui medic homeopat. I-am urmat cu sfintenie recomandarile si imediat dupa tratament (care a durat vreo 2 luni) a putut manca in voie oua si ciocolata. Are 17 ani si nu numai ca nu mai este alergic dar nici banalele raceli nu se mai complica.
M-am intrors dupa atatia ani la medicul homeopat cu fetita mea care are 3 ani si este alergica la...morcov si acarieni(i-am facut testare).Ei i se usuca pielea si face dermatite atopice. Nu pot decat sa recomand tuturor sa apeleze la remedii homeopate. Nu va pot recomanda tratamentul urmat de cei doi copii ai mei pentru ca nu a fost acelasi (nici ei nu sunt la fel, au temperamente diferite etc.), pot doar sa vi-l scriu, daca sunteti interesati, informativ, urmand sa-l discutati cu un medic homeopat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 10 ani)

Va rog sa-mi spuneti numele medicului homeopat care v-a ajutat. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia Diana (acum 8 ani)

Si eu am alergie la praf, polen, par de animale si nu numai, insa de ceva timp am gasit un nou remediu natural de la Hay Max. Imi place foarte mult pentru ca este sub forma de crema si trebuie doar sa ma dau cu ea la nas si in jurul ochilor ca sa nu mai lacrimez. L-am gasit pe site-ul: https://www.longeviv.ro/hay-max

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: