Alergie la vopseaua de par va rog ajutati-ma!

Alergii
Intrebare postata de augusta19 cu 13 ani in urma

Buna! sambata seara mi-am vopsit parul si pe duminica dimineata mi s-a umflat fruntea in partea de sus... nu am bagat in seama pt ca am zis ca sigur a fost prea tare vopseaua si de aceea ..dar de atunci umflatura mi s-a tras tot mai jos la nas la ochi ... am inceput sa iau claritine de ieri si as vrea sa stiu daca e de folos sau nu. si ce as putea sa mai iau.va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Sheila (acum 13 ani)

Este prima data cand te vopsesti sau cand folosesti acea vopsea?
Claritinul te ajuta dar depinde ce a provocat aceasta alergie: vopseaua sau alt factor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

analia (acum 13 ani)

cred k e de la vopsea...mai bine te duci la dermatolog repejor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Vopseaua nu a fost prea "tare", ci a fost contrafacuta. Adreseaza-te URGENT unui medic dermatolog si fa o reclamatie la OPC sau macar la firma producatoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca (acum 10 ani)

Buna , la fel am patit si eu ... Ce ai facut intr-un final ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 10 ani)

Si eu am facut alergie foarte urata ca am stat internata o saptama in spital cu perfuzii si eram toata umflata ca un monstru de la pallet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florii (acum 10 ani)

Ti-ai facut testul inainte ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 10 ani)

Dar totusi nimeni nu stie de la ce substanta din vopsea ca tot am incercat multe feluri dupa ce am facut alergia si profesionale si degeaba dar culmea ca eu ma vopsesc de multi ani si doar de vreo 5 ani incoace a aparut alergia asta inseamna ca or bagat o substanta la care multe persoane fac alergie dar nu stiu la cine sa mai apelez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

nu esti alergica la nichel? ex

nu esti alergica la nichel? ex: bratara metalica, lant ...

;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena andreea (acum 9 ani)

Buna ziua mam vopsit acum 5 ani am facut alergie scalp gat urechi si față nu ma mai vopsesc dar alergia continua am fost la foarte mulți doctori nu au stiut sa imi dea un răspuns de 5 ani pe anotimp rece imi iese peste tot nu știu ce sa fac...? Va mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

visan maria (acum 8 ani)

Am descoperit de curand o vopsea de par de la Root Vanish, desi cred ca se poate spune ca este mai mult un make-up pt par. Nu se foloseste ca o vopsea normala, dar mi se pare geniala pt ca ma ajuta foarte mult intre vopsiri si cu ajutorul ei reusesc sa tin sub control firele albe. O achizionez de aici
http://www.longeviv.ro/root-vanish/vopsea-de-par-naturala-light-black-root-vanish
Voi ati incercat-o? Daca da, cum vi se pare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana (acum 8 ani)

Mam vopsit si eu si am facut alergie si bubite in cap erau cu un lichid in ele am ajuns la spital din cauza asta si de atunci nu mai mam vopsit am 3 luni de atunci si imi e frica acum da am fost la un coafor si mi a zis ca daca vreau sa ma vopsesc sa iau un claritin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana (acum 8 ani)

Mam vopsit si eu si am facut alergie si bubite in cap erau cu un lichid in ele am ajuns la spital din cauza asta si de atunci nu mai mam vopsit am 3 luni de atunci si imi e frica acum da am fost la un coafor si mi a zis ca daca vreau sa ma vopsesc sa iau un claritin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana (acum 8 ani)

Mam vopsit si eu si am facut alergie si bubite in cap erau cu un lichid in ele am ajuns la spital din cauza asta si de atunci nu mai mam vopsit am 3 luni de atunci si imi e frica acum da am fost la un coafor si mi a zis ca daca vreau sa ma vopsesc sa iau un claritin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11615568737 (acum 3 ani)

Buna seara mam vopsit si eu marti si dimineata cand mam trezit umflata la fata si la ochii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Danaa (acum 2 ani)

Ca tratament dexametazona injectabil im (injecție intramusculara) timp de 3 zile, calfiu gluconic 2 pe. Zi și aerius 1 dacă apare alergia cu simptome precum. Umflarea fetei, mâncărime, bubițe cu vezicule.. Mie mi a mers de 2 ori am făcut alergie și acesta a fost tratamentul indicat de medic. Încă nu am găsit o vopsea care sa nu îmi mai provoace aceasta alergie eu am făcut alergia pe timpul sarcinii atunci s a dezvoltat. La a 2 a încercare am testat și fără amoniac dar degeaba.. La fel am preparat vopseaua și am încercat o pe mana aceasi reacție de mâncărime, umflarea zonei, inrosirea ei, bubițe una lângă alta.. Dacă pe mana a durat o sapt și a fost puternica ma gândesc în cap cât ar i durat. Dacă a găsit cineva o vopsea bună și pt noi cele cu alergii va rog sa ne spuneți.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tatiana Constantin (acum un an)

Buna seara, caz ca là mine nu are nimeni. Deci nu ma mai vopsesc pe per de 5 luni. Eram si inainte allergica la make
Up si vopsea de par dar dupa ce am avut Covid totul s-a agravat. Dupa vopsitul parului simt cum imi intra vopseaua de par in scalp, in corp si ma ia cu frisoane.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tatiana Constantin (acum un an)

Am fost la un cercetolog alergolog in Germania. Doamna doctor mi-a zis ca avea aceasi problema ca si mine. Deci diagnostic pentru toate femeile care au alergie la toate vopselele de par la fel ca mine. Le-am incercat pe toate de pe planeta probabil:)). Suntem alergice la componentul principal fara de care nici o vopsea de par nu rezista sa stea mult pe rafturile magazinelor. Mi-a zis medicul ca de 17 ani cerceteaza si cauta inlocuitor la acest component dar nu l-au gasit inca. Am decis sa imi i-au o peruca, asta e. Sanatosi sa fim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria A (acum 9 luni)

Aveți mare grijă cu vopselele!
Sa va povestesc întâmplarea mea
Acum aproximativ 11 ani m am vopsit, nefăcând testul de alergie, care de face fie la incheietura mâinii, fie după ureche. Sfatul meu este sa vi l faceți la incheietura. La început am inceput să mă umflu puțin în zona fetei. După, capul mi s a umflat foarte tare,îmi supura și curgea lichid din el. M am dus de urgenta la un spital din București și aceștia m au trimis la Spitalul de Arși din București unde m au și internat de urgență, punandu mi diagnosticul de : Arsura de grad II pe scalp. Am stat internata 3 zile, cu perfuzii, medicamente și o masca specială ptr scalp (era pusă de cei de la spital). Capul și fața mi s au desumflat complet cam dupa aproximativ 2 săptămâni.
Asa că aveți mare grijă și indicat este sa vă faceți testul de alergie înainte de a vopsi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: