Varicela?alergie la moldamin sau arahide prajite?boala hematologica?

Alergii
Intrebare postata de florentina331 cu 13 ani in urma

Poate ramane mai multi ani=2 virusul de varicela in sange???daca da ,uite ce am patit si- s tare rau,of!
eu am lucrat ca profesoara la gimnaziu la tara acum 2 ani si a venit o eleva de 13 ani care avea varicela. eleva a venit la clasa inainte de termenul de vindecare, colegii ei avusesera toti boala,era varsat mare.eu,cand eram copil am avut doar pojar=varicela ,deci ,a venit la scoala. de atunci,in acea perioada,deci, mi au aparut bube , O EXPLOZIE!.intr adevar se sparg,chiar pocnesc,stropind puternic, am mari mancarimi,lasa urme =cicatrice si iese , la spargere sange negru la inceput si mult din ele , apoi scade cantitatea si devine un lichid roz deschis treptat . NU AU DURERE SAU PUROI..sufar mult . am semne , bube cu crusta pe brate si apAr si in alte zone ,dar rar si f putin si am si fenomene de alergie general:nas ,ochi ,inauntru la urechi ,pielea capului;;in timpul crizelor care se repeta zilnic de cateva ori .sufar f mult din aceste simptome plus bubele pe brate,care se dezvolta una in vecinatatea alteie ,de parca ar fi un lichid de continuitate .va rog ajutati-ma.poate fi cauza varicela acelei eleve ?au trecut 2 ani ,sufar cumplit.boala te mutileaza si e si cu unele manifestari generale,rele.ce pot face?
de unde pot sti daca acel virus de varicela e cauza?caci atunci mi au inceput bubele acestea cu mancarime enorma,cu nervozitate:de la glezne si de dupa urechi au aparut la inceput,remarc.multumesc.sos!
imunitate scazuta am de cativa ani=din 2003 am leucocitele mici la hemoleucograma 3500
caci atunci mi au inceput bubele acestea cu mancarime enoerma,cu nervozitate:de la glezne si de dupa urechi au aparut la inceput,remarc.multumesc.sos!am facut tot in acea perioada moldamin cu reactie ou pe sezut ,cu mancarimi,am mancat tone de arahide prajite si ciocolata,inghetati pufuleti
a p***ancis explozia de bube cu varicela elevilor totusi
si ,de atunci,2 ani in urma, nu mai scap
sunt vai de capul meu si fara leac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Iuli (acum 13 ani)

Doamne fereste! Varicela e o boala a copilariei, manifestarile dureaza 2 saptamani si trec! Unde ai mai auzit varicela de 2 ANI!! Daca zici ca ai avut pojar, ai avut rujeola nu varicela. Varicela este "varsat de vant" in termeni pop**ari.
Varicela nu are astfel de manifestari. Bubitele au inauntru un lichid transparent si in nici un caz nu se manifesta asa. Deci nu este in nici un caz varicela.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Iti recomand sa mergi cat mai repede, mai ales ca lucrezi cu persoane (copii) pe care poti sa ii expui, la sectia de boli infectioase a unui spital sau macar la un medic dermatolog. Cu singuranta NU este varicela. Boala nu se manifesta atat de mult. Nu neglija problema, mie mi se pare destul de grava...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina331 (acum 13 ani)

m au vazut 3 dermaTOLOGI.MERCI
SI AZI UN ALERGOLOG.poti sta linistita,nu se iau bubele. merci,oricum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina331 (acum 13 ani)

deci,REPET PTR TOATA LUMEA nu se iau bubitele .am sot si sunt profesoara.De 2 ani s-ar fi luat la cineva.dar, aceste manifestari au aparut cand o eleva,acum 2 ani a venit inainte de termenul permis in colectivitate.Ea avea varsat de vant.Eu nu avusesem decat pojar in copilarie.daca observati ,are ADrienne un comentariu cum ca virusul de varicela poate ramane pe terminatiile nervoase ani de zile daca e o persoana cu imunitate scazuta. De aceea mi -am pus problema ca poate ar fi si cazul meu ,mai ales ca am leucocitele=wbc sub valorile normale mereu eu. va multumesc oricum si mai astept comentarii,poate si de la un medic. sau de la ADRIENNE,mai ales,care pare a fi in tema..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Delia mutu (acum 8 ani)

Daca se rup crustele de la varicela raman
cicatrice?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Delia mutu (acum 8 ani)

Pana cand folosim mixtura pe veziculele de varicela ?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta (acum 8 ani)

poti folosi mixtura pana vedeaza mancarimea

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: