Urticarie

Alergii
Intrebare postata de Derek cu 11 ani in urma

Buna ziua,

Mama mea in varsta de 58 ani are de circa. 2-3 luni probleme cu urticariile care ii apar neregulat. La inceput s-a declansat dupa ce a mancat cateva rosii care statusera ceva timp in frigider. I-au aparut acele bubite (de diferite marimi, cea mai mare cat amprenta degetului mare) progresiv, la inceput pe partea superioara a spatelui, mai apoi pe umar, antebrat si abdomen. Peste ceva timp (aproximativ 2-3 saptamani) i-au aparut din nou, insa nu atat de multe, si doar pe abdomen si antebrate. De atunci ii apar in reprize... am monitorizat ce a consumat in fiecare zi cand i-au aparut si sincer nu cred ca e vorba de un anumit fel de mancare, un anumit produs/substanta la care sa fie alergica (deoarece a consumat in zilele urmatoare aceleasi produse, si nu s-a declansat urticaria). De asemenea, ii apar doar seara / noaptea.

V-as fi recunoscator daca mi-ati spune ce medici ar trebui sa consulte. In medicul nostru de familie nu am incredere (cred ca nu trebuie sa spun si de ce, traim din pacate in Romania si nu suntem "milionari"). Am citit pe site ca urticariile pot fi generate de anumite forme de cancer. Ar trebui sa ma ingrijorez pe tema asta? Ce analize pot fi efectuate pentru a confirma/infirma ceva concret?.

Va multumesc mult, o zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Adina Anghelea MDr. Adina Anghelea este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Toata lumea asociaza orice simptom cu cancerul.E adevarat ca poate fi o manifestare paraneoplazica dar nu cred ca trebuie sa va ganditi in primul rand la asta.
V-as recomanda doua investigatii : una de biofeedback si cealalta de intolerante alimentare, amandoua sunt neinvazive si va pot orienta spre cauza problemei si tratamentul necesar. In primul rand aveti nevoie de o detoxifiere si o refacere a florei intestinale si apoi identificate alimentele la care aveti intoleranta sau combinatia de alimente.Toate se pot vedea prin aceste investigatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

Derek (acum 11 ani)

O sa tin cont de indicatiile dvs. Va multumesc mult pentru raspuns. Stima.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Sa ma caute la institut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: