Poate sa fie rinita non-alergica?

Alergii
Intrebare postata de Elisa777 cu 11 ani in urma

Buna seara!Va rog mult ajutati-ma pt ca am si eu un ooofff de mult timp si anume: acum 2 ani am crezut ca am sinuzita frontala pt ca ma durea f rau fruntea,pe portiunea nasului dintre ochi,apoi se muta in varful capului,apoi spre ceafa...dupa ce facea aceasta "plimbare"revenea la frunte si o lua de la capat. Am facut radiografie 3 medici mi-au spus ca am sinuzita si mi-au dat paracetamol sinus si vitamine,iar 2 medici mi-au spus ca nu am nicio sinuzita ci sa ma bucur ca e rinita alergica.M-au derutat de tot.Mi-am urmarit toate simptomele mereu ca sa-mi dau seama ce se mai intampla.Simptomele sunt urmatorele: uscaciunea rau a mucoasei nazale destul de frecventa,ma ustura f rau doar nara dreapta pana la portiunea dintre ochi, cateodata cu usoara pulsatie sau mai bine zis presiune usoara dar enervanta,aceste usturimi imi strica viata imi dau stari de iritabilitate,de neliniste,care-mi accentueaza panica.Alte stari,dureri frunte si varf cap,mucozitate f uscata si f rar apoasa,niciodata purulenta,fara stranut,fara prurit.Cedeaza pe termen scurt cand folosesc apa salina cu propolis,vibrocil gel sau inhalatii. Posibil sa am aceste starii si din cauza ca s-ar putea sa am alergie la plastic?Ochelarii pe care-i folosesc la citit sunt din plastic si de f multe ori nu-i suport pt ca imi accentueaza usturimea narii,iar cand imi dau ochelarii jos,usturimea ma tine cateva ore.Va rog din suflet sa-mi dati un sfat sa scap si eu de acest chin.Mii si mii de multumiri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

popa maria (acum 11 ani)

aveti grija ca sunteti alergic la subst chimice, trebuie evitate, acolo unde stati, sau unde lucrati cu ce produse de curatenie , va spala???!!!! aveti grija , ca si de la subst de spalat vi se usuca nasul si va ustura!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elisa777 (acum 11 ani)

Buna seara!Va multumesc f mult pt ca mi-ati raspuns! Sunt la pensie,acasa evit subst.chimice,evit balsam rufe care imi face f rau incat abia pot sa respir,asa ca nu mai folosesc decand am observat de acum cati va ani. Folosesc dero si atat,nu fac abuz la rufe. Nu fumez si nimeni in casa nu fumeaza. Dar nu inteleg de ce am usturimi doar la o singura nara,cea dreapta si dureri frunte permanente.Fiecare dintre noi a patit in viata ca atunci cand e ger iarna si e racit si-si sufla continuu nasul pana la usturimi groaznice...asa ma ustura pe mine,sunt f enervante si creeaza stare de nervi. Parca mi-am bagat ardei iute pe nara!Acum cativa ani cand a inceput aceasta usturime,dupa ce am f la 5 medici fiecare spunandu-mi ce credeau,si nu au crezut bine deloc.Am fost la al 6lea medic ORL de data aceasta particular,care am crezut ca daca e in varsta e specialist mai ales ca avea o gramada de diplome pe perete. Consultatia se tinea in bucataria unui mare apartament.M-am dus cu taxiul,imi era f rau,usturimea si durerea frunte imi accentua panica,am ajuns la dumnealui,mi-a spus ca nu am nici sinuzita,s-a uitat pe radiografie,nici alergie ci migrene.M-am asezat pe scaun,mi-a bagat un tamponel mic-mic infasurat pe ceva metalic ca un ac,l-a indesat pur si simplu pana sus pe nara de am crezut ca imi scoate creierul mi-a lasat o secunda tamponelul cu acul in nara apoi l-a scos curat in secunda urmatoare nu am mai avut absolut nicio durere,nici usturime,eram alt om,parca ma scapase din infern,ma simteam minunat cum nu ma mai simtisem eu de multi ani. Dar din pacate fericirea a tinut doar o ora si jumatate dupa care a inceput iar usturimea si durerea continuua. A doua zi a trebuit sa ma duc iar si m-am dus iar cu taxiul de rau ce imi era,iar a repetat operatia cu tamponelul si iarasi in secunda urmatoare a scos tamponelul curat,iar nu ma mai durea si ustura nimic,totul s-a repetat ca si cu o zi in urma,mi-a f bine o ora jumate apoi cosmarul a inceput...repetandu-se cu o precizie de ceasornic mi-am dat seama ca acel doctor,va rog sa ma scuzati,avea interesul sa-mi ia in fiecare zi banii pe "sedinta" de o secunda pe scaun,apoi fericirea...dupa care cosmarul...tamponelul era imbibat cu un anestezic care tinea o ora jumate de bine. Credeti-ma ca nu stiu ce sa mai fac toata ziua sunt nauca de usturimi si dureri. Stiu ca am alergie si la praf si puf! Am 2 papagali in camera sunt departe de patul meu si puful nu zboara deloc in aer si ma gandesc ca daca era de la puful lor asi fi avut amandoua narile cu usturimi nu doar una. Imi cer mii de scuze ca am scris asa de mult cu explicatii,dar simteam nevoia sa va spun prin ce am trecut si nu am rezolvat nimic. Daca puteti sa ma ajutati intr-un fel cu niste sfaturi...poate ma ajuta si scap de chin.Mii si mii de multumiri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda spania (acum 11 ani)

buna ziua,
doamna scumpa va scriu din spania, sun naturopata de 10 ani de zile, am lucrat in Bucuresti, unde am avut rezultate escepcionale in multe boli, cronice si acute.

In urma cu ceva ani am avut un pacien cu aceleasi sintome, stari ca ale dvs, era confuz cu medicii, fiecare medic la care mergea ii dadea un diagnostic diferent si tratament aleatorio, facand probe cu el.

A venit la cabinet unde eu lucram i s-a facut un diagnostic, unde i s-a spus organele afectate, nu bolile de care sufera (spre surprinderea lui, avea mai multe organe deranjate, care in urma unui control amanuntit printrun centru medical privat, au iesit anumite boli de care el nici nu stia ca le are).

In continuare a mers cu centrul nostru, facand timp de 15 zile sedinte de reflexoterapia consecutive, dupa care cu o pauza de 1o zile a continuat alta sesiune de 20 de sedinte o zi da una nu.
Rezultatul a fost neasteptat, problema respiratori s-a ameliorat, se odihnea mai bine, avea o stare generala mai buna, cu un chef de viata, energie ca la 18 ani cum imi descria dumnealui, nu se simtea obosit, iar cat a repetat analizele la 3 luni dupa tratament, medicii a fost surprinsii, rezultatele erau total schimbate in bine, recmandandui, sa faca in continuare o data la 3 luni reflexoterapia, in reprize de 15 sesiuni. A mai continuat cu un singur pachet de 15 sesiuni, dupa 2 luni, iar dupa aceea a fost la medic din nou, repetand analizele, confirmandui ca este recuperat, definitiv.

Acesta este unul din cazurile mele, au fos multe persoane care cu diferite suferiente, si-au gasit alinarea si calmare lor cu reflexologia in talpi.

V-as recomanda sa mergeti si sa cautati un terapeut bun in reflexologie, si sa va faceti cateva sedinte, va ajuta 100% in cazul dvs.

Va doresc insanatosire grabnica,
Magda P.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elisa777 (acum 11 ani)

D-na Magda va multumesc f mult pt sfaturi, imi doresc sa incerc aceasta reflexologie pt ca imi chinuie viata aceste stari,putin spus...viata...zilele..zi de zi...nu se lasa deloc,dar din pacate nu pot sa ma duc sa scap de suferinta pt ca ma chinuie alta suferinta si anume...atacuri de panica,anxietate si din cauza lor pt ca nu pot sa circul...nu pot sa rezolv sa-mi imbunatatesc viata cat de cat cu aceasta asa zisa rinita,nu am cum sa fac acele sedinte.Multumesc din suflet pt sfatul dat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elisa777 (acum 11 ani)

toate se tin lant...panica si anxietatea apar frecvent si din cauza starilor...usturimilor narii si a durerii...nu pot sa rezolv nimic...totul tine de a circula,iar eu nu pot sa circul,daca puteam imi rezolvam multe,dar viata mea s-a blocat de 8 ani cu panica asta care contribuie f mult la deteriorarea vietii mele.Multumesc f mult inca odata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: