Pete rosii pe p***a piciorului

Alergii
Intrebare postata de mirachioru cu 10 ani in urma

Buna seara! De patru ani imi apar pete rosii pe p***a piciorului (inclusiv in talpa), la inceput sunt mici, ca apoi sa se extinda destul de repede. Ma arde ingrozitor, ca si cum as fi oparita cu apa fierbinte sau arsa cu ulei. Nu am senzatie de mancarime, zona de pilele afectata nu prezinta vezicule, este doar inrosita. Simptomele debuteaza la inceperea sezonului cald, tin pe toata durata verii, disparand si reaparand la intervale de cateva zile/saptamani.
Iarna imi apar doar `accidental`, fiind mici si cu durata scurta.
De doi ani imi apare si in palma stanga, doar una, mereu in acelasi loc.
Am incercat sa fac o asocire cu un tip anume de incaltaminte, cu un aliment anume. Nu am reusit. Nu cred ca e o dermatita de contact sau vreo alergie la vreun aliment.
Tin sa mentionez ca am fost la cativa dermatologi, insa niciunul nu a reusit sa-mi puna un diagnostic concret sau sa-mi dea un tratament care sa ma ajute. Am facut tratament pentru alergii, pentru clasicele ciupergi...nici un rezultat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

pete (acum 10 ani)

se numeste Tinea Pedis si este o ciuperca,te rog sa ma cauti pe mail,am nevoie de mai multe informatii de la tine,scrie-mi pe vitaguard arond ,nu pot da mailul aici ca nu se permite

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mira (acum 10 ani)

Problema e ca nu se manifesta ca o ciuperca clasica. Am facut tratament si pentru tinea pedis..nici un rezultat. Nu ma mananca, nu prezinta vezicule, doar ma arde si se exdinde rapid.
Vara aceasta am facut pana si biopsie...cu speranta sa primesc macar un diagnostic concret. Nu a iesit nimic, astfel incat numai diagnosticul de boala autoimuna a ramas..

Nu am inteles unde sa ti scriu...vitaguard.., te rog zi mi mai exact.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

UNGUREANU CARMEN (acum 9 ani)

Am si eu acelesi probleme cu p***a piciorului nu stiu ce sa mai fac poate imi dati niste sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mira (acum 9 ani)

Carmen, daca ai exact aceeleasi simptome ca mine nu cred ca ti se va da un diagnostic concret sau ca vei gasi vreun remediu. Am fost la numerosi dermatologi..nimeni nu m-a ajutat pana acum si am acesta probleme de 6 ani.
Zi-mi te rog daca ai exact aceleasi simptome..stiu si eu poate gasim un punct comun..ce sa zic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 8 ani)

Se numeste , Tinea Pedis .
Cauta despre aceasta boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

octav (acum 8 ani)

Poate fii o circulatie deficitara prin vasele de sange periferice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alxd (acum 7 ani)

Salutare,

Oare ai gasit vreun diagnostic la aceasta problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11590612913 (acum 3 ani)

Am si eu aceeasi problema Apar zone roz care dor la apasare si evolueaxa catre zone rosii f dureroase. Uneori migreaza de la o zi la alta mai ales cand sunt in zona permelor unde se insereaza degetele de la picioare. Cedeaza cu nurofen dar apare atat de des incat iau foarte mult nuofen. Am verificat si invalidat cu analize: diabet, guta. Poliartrita reumatoida..,Uneori raspunde la antihistaminic luat zilnic, apare mai rar o perioada dar revine la frecventa initiala dupa 2 luni de paiza atunci cand iau Aerius sau Borenar. As fi extrem de recunodcatoare pentru orice sfat. Ma lupt cu asta de 7 ani fara rezolvare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra S (acum un an)

Ati reusit sa scapati de problema asta cu talpile? A gasit cineva vreun tratament la asta? Si eu ma confrunt cu aceasi problema din 2016 si vara de vara trebuie sa ma chinuie talpile astea.Multumesc tare mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: