O unghie cu probleme poate fi alergie, ciuperca sau infectie?

Alergii Reactii alergice
Intrebare postata de Mirufeh cu 6 ani in urma

Buna seara!

Sunt absolut disperata si sper sa ma puteti ajuta aici.
Va zic pe scurt despre ce e vorba. Lucrez in vanzari, deci sunt mult pe drumuri, in miscare, stau mult in picioare incaltata incomod, cu tocuri , etc.Pe langa asta, ca multe dintre noi, merg la salon, mai fac un bazin, sau la o sala macar o data pe saptamana.
Am patit ceva foarte penibil, mai ales ales ca se intampla acum in prag de vara: m-am trezit cu o unghie la degetul mare la piciorul drept patata la un colt. Mi-a aparut ceva de culoare alb-galbui in colt si s-a ingrosat. Nu mai zic ca ma si doare si cred ca se va desprinde.
Banuiala mea e ca e de la sala sau de la salon. Dar ma gandesc ca paote fi si de la bazin desi stiu ca ei trateaza apa pe acolo. Vreau sa cred.
Pana una alta, m-ar interesa daca a mai avut cineva probleme pe aici? Se poate agrava mai tare? Se intinde? Ajunge la alte unghii?
Evident ca orice sfat sau tratament ar fi salvator de viata acum in pragul verii.

Va multumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Mirufeh (acum 6 ani)

Buna ziua,

Am studiat pe aici variante de tratamente si am fost si la o farmacie sa cer o solutie.
Eu am gasit ceva care functioneaza, din motivul asta nu am mai insistat. Imi las ‚marturia’ aici in caz ca poate sunt si alte femei in situatia mea...desi nu doresc sincer nimanui!
Dupa ce mi s-a confirmat cea mai mare temere – respectiv micoza, am ajuns la un lac de unghii numit Kitonail. Pare sa functioneze foarte ok la mine, infectia/ciuperca se retrage. Este in esenta vorba despre un lac incolor, care nu se ingroasa, nu lasa urme, nu miroase ce se aplica seara dupa dus pe unghie.
Am inteles de farmacista ca ciuperca e foarte contagioasa deci in cazul in care va stiti cu ea, grija sa nu o dati la rude.
Eu sunt multumita cu lacul acesta si in curand sper sa pot reveni la sandale. Nu mai pot sincer cu varf inchis pe vremea asta.

Va urez sanatate!

Miru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: