Fetita mea e alergica la laptele matern?

Alergii
Intrebare postata de ionelakosma cu 13 ani in urma

Am o fetita de cinci sapt si de cand am adus o din maternitate are diaree,am intrerupt o de la san doua zile si i am dat lapte praf fara lactoza si diareea i a trecut,dupa ce i am dat din nou san ia revenit si i a m ai iesit si niste bubite rosiatice pe fata si pe piept..Ce sa fac s o intrerup de la san?Va multumesc mult pt timpul acordat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 13 ani)

Exista posibilitatea ca laptele matern sa contina ceva la care sa fie alergica. Poate chiar ceva din ceea ce mancati dvs in mod obisnuit, ceva cosmetic, o hiana pe care o purtati, trebuie sa depistati. Incercati sa variati mancarea (spre ex nu mancati deloc carne 2 zile, deloc fructe, deloc legume gen ceapa usturoi, fasole, etc, schimbati gelul de dus sau sapunul, folositi numai haine din bumbac si vedeti daca se intampla vreo schimbare. Daca nu, renuntati la san si folositi numai lapte praf. Mama m-a alaptat doar cateva saptamani pentru ca a constat ca laptele sau nu era hranitor (nu luam in greutate). Apoi m-a trecut pe lapte praf si imediat s-a vazut schimbarea in bine. Laptele matern nu e intotdeauna cel mai bun pentru copil.

Sanatate va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lapte praf (acum 13 ani)

Laptele praf este mult mai greu de digerat, mai ales cand sugarul nu este obsinuit cu el.
Faptul ca s-a oprit diareea de la el nu este un semn ca laptele de mama nu ar fi bun sau ca ar fi de la laptele matern cauza bolii. Laptele praf creeaza cu totul alte probleme. Daca copilul are o dereglare digestiva - cauzele pot fi multiple - atunci ar trebui vindecata slabiciunea digestiva si nu prea conteaza ce lapte ii dati. Bubitele sunt cu siguranta de la laptele praf, la cate substante chimice si medicamente contine (inclusiv taurina, produsul principal din Red Bull)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 13 ani)

Auzi ionescu, studii medicale nu ai, copii nu ai, asa ca ABTINE-TE! Laptele praf este foarte hranitor si multi bebelusi au nevoie de el in lipsa laptelui matern. Ce vrei sa ii dea copilului o mama care nu are lapte sau nu are lapte bun? Lapte direct de la vaca? Hai sa radem! Ce inseamna "slabiciune digestiva"? Nici bunica nu folosea asa expresii! Atata timp cat femeia zice ca laptele ei ii provoaca probleme sugarului iar laptele matern nu, cum tragi tu concluziile invers? Inseamna ca o faci pe aceasta doamna p***a sau mincinoasa, ceea ce cu siguranta nu este! Asa ca vezi-ti de ale tale, mergi de uda gradina ca la medicina nu te pricepi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: