Durere gat raspuns medic

Alergii
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Buna ziua,

In ultimul timp am frecvent probleme cu gatul: ma ustura permanent si durerea nu se mai calmeaza cu pastile de gat. Usturimile sunt foarte puternice, in unele seri neputand dormi din cauza lor; totodata, imi curge si nasul mai tot timpul. Am fost in urma cu 3 luni la un consult ORL, cu aceeasi problema si mi s-a spus ca nu am mai nimic si sa urmez un tratament cu Aerius (o pastila seara), vitamina A si Flamexin. Durerile s-au ameliorat, dar pentru o scurta perioada de timp. Imi menajez gatul pe cat posibil, nu mananc citrice, nu consum bauturi acide sau reci, alimente tari, etc.
Nu vreau sa repet consultul la ORL deoarece nu am fost multumita de raspunsul primit.
Unde trabuie sa merg pentru un tratament adecvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua,

Adresati-va unui medic alergolog; poate fi vorba despre o alergie care sa provoace curgerea nasului si ulterior, infectarea gatului.
Sunt necesare un exudat faringian si un set de teste pentru alergii.
daca inca mai urmati tratamentul cu aerius, intrerupeti-l cu 3 zile inainte de a merge la Alergologie-Imunologie pentru investigatii.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

roxana (acum 11 ani)

buna ziua ma ustura rau an gat si tusesc f putin numi curge nasu nul am anfundat doar usturimea din gat. va rog spunetimi ce sa iau si ce sa fac?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra Maria (acum 10 ani)

Si eu am aceasi problema de aproximativ 6 luni de zile m am dus la clinica privata pe primaverii si mai mult si au batut joc de mine luandu mi banii... Au zis ca am aslo 423 mi au dat tratament a scazut la 416 si acum cica tre sa astept pana in toamna ca el scade singur asa a zis , am fost la orl pt usturimea pe care o am in fiecare dimineata a zis ca n am nimic si porma s au gandit ca poate e de la stomac acum tin tratament si la fel ma ustura, pastilele nu si mai fac efectul.. Si da fumez dar nu exagerat incat sa mi irit gatul.. Dar nu inteleg usturimile astea de ce persista nu stiu ce sa mai fac! Si cu aslo este adevarat? Pentru ca eu nu am mai auzit de tratamentul lasa ti 3-4 luni sa vedem ce face .. Mi se pare o bataie de joc ...sa platesc 100 lei sa mi zica asta.. Am cheltuit o grada de bani si am aceasi stare aceleasi sintome..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: